Černý drak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Černí draci v mytologii[editovat | editovat zdroj]

Čína[editovat | editovat zdroj]

Černý drak v čínštině Wu-long je jedna z ras nebo jeden z druhů draků. Černí draci se jako mytologické bytosti vyskytují především v Číně, ale jsou považování za zcela hmotné a konkrétní bytosti. Za panování císaře Tsinga bojoval v Jaoung-Jangu černý drak proti obrovskému bílému drakovi. Černý drak nakonec prohrál a zřítil se na zem. Během souboje na sebe draci vrhali blesky a po celou dobu souboje až do pádu draka v okolí hustě pršelo. Černí draci jsou v čínské mytologii dobrotivá stvoření stejně jako jiní draci. Císař Huizong posvětil pět zbarvených draků jako krále. Černí draci (Xuanlong) jsou duchové, králové obývající hlubiny tajemných vod.

Černí draci v umění[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Harry Potter[editovat | editovat zdroj]

Hebridský černý drak je druhem draka ze světa Harryho Poterra. Je velmi agresivní drorůstá cca 9 m, dosahuje váhy až dvou tun. Na konci ocasu má podlouhlý bodec bez jedu, přesto s ním dokáže jedinou ranou zabít. Vyhýbá se vodě, kterou nesnáší. Nehchrllí ohěň, ale silnou kyselinu. Dále je vybaven netopýřími křídly a řadou ostrých destiček na zádech, tímto připomíná druh dinosaura Stegosaurus. Potravou se mu stává především dobytek a vysoká zvěř, ale nepohrdne ani psem. Na Hebridských ostrovech sídlí klan McFustyových, který se stará o draky.

PC hry[editovat | editovat zdroj]

Warcraft[editovat | editovat zdroj]

Ve světě Warcraftu jsou černí draci jednou z 5 ras draků. Draci jsou nejstaršími bytostmi a starají se o svět, jsou dobrotiví a připomínají draky čínské, jejich tělesná stavba je však podobná drakům evropským. Svět Warcraftu byl stvořen dávnými titány, kteří jako ochránce světa vybrali pět draků jednoho z každé letky: Alextraszu, Malygose, Nozdormu, Yseru a Nelthariona a každému propůjčil obrovskou moc a úkol opatrovat jednu ze zemských sil, jednalo se o: život, magii, čas, sny a ochranu Země, tím se z nich staly Aspekty. Z Nelthariona se stal Aspekt chránící Zemi, patří k černé letce. On a jeho letka po čase zešíleli díky působení temné síly, kterou byli prastaří bohové– trojice bohů chaosu, největší zlo ve světě Warcraftu. Později si Neltharion stvořil podivný předmět Duše draka a lží vymámil část moci z každého z Aspektů i z ze všech draků z jejich letek. Tím se stal pánem nad všemi draky a mohl je neomezeně ovládat. Duše draka Nelthariona navždy změnila a začal si říkat Deathwing. Přinutil gobliny aby na jeho tělo nakovali adamantiové brnění, jelikož mu zkažená moc Duše draka (později zvaná Duše démona) způsobovala hluboké rány. Během deseti tisíc let o Duši draka přišel a následně poté ztratil v boji také draky černé letky a v období zvaném Den draka byl poražen, Duše draka byla zničena a ostatním Aspektům se navrátila síla. Před mnoha lety však Deathwing zanechal na hroutícím se světě Draenoru hnízdo černých draků plné vajec. Vejce však přežila, ale byla změněna. Z těchto vajec se vylíhla tzv. chromatická letka, ze které pocházeli podzemní dračci. Černí draci ve světě Warcraftu chrllí plameny a lávu. Schopnost chrllit lávu mají černí draci od narození.