Čermenský Mlýn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čermenský Mlýn
Čermenský Mlýn, vojenský újezd Libavá 2.jpg
Lokalita
Charakterzaniklá osada s vodním mlýnem
Obecvojenský újezd Libavá, Oderské vrchy
OkresOlomouc
KrajOlomoucký
Historická zeměMorava
Zeměpisné souřadnice
Čermenský Mlýn
Čermenský Mlýn
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.

Čermenský Mlýn (nazývaný také Dittersdorfer mühle nebo Schwarzmühle) je zaniklý vodní mlýn, zaniklá německá osada a také orientační bod ve ve vojenském újezdu Libavá. Osada patřila k zaniklé obci Čermná. Ruiny budov mlýna se nachází u náhonu na levém břehu Plazského potoka (pravostranný přítok řeky Odry), jihovýchodně pod Zigartickým kopcem v Oderských vrších (části pohoří Nízký Jeseník) v okrese Olomouc v Olomouckém kraji. Vzhledem k tomu, že místo se nachází ve vojenském prostoru, tak je, mimo vyhražené dny v roce, nepřístupné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě byl mlýn s kolem na vrchní vodu. Od roku 1930 do 1945 byl mlynářem Josef Schwarz. Mlýn zanikl s vysídlením německého obyvatelstva z Československa v roce 1946 a následným vznikem vojenského výcvikového prostoru Libavá.[1][2][3][4]

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Po směru proudu Lazského potoka se nachází blízký Plazský Mlýn a proti směru proudu potoka se nachází blízký Dvorecký Mlýn.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACHALA, Jindřich. Kronika Libavska. 6. doplněné. vyd. [s.l.]: Ing. Hana Martínková, 2018. 544 s. ISBN 978-80-260-2270-1. 
  2. GLONEK, Jiří. Zaniklé obce Vojenského újezdu Libavá. 1. vyd. [s.l.]: Společnost přátel Poodří, 2007. 
  3. BERAN, Ing Pavel. Zaniklé obce po roce 1945. www.zanikleobce.cz [online]. 2006-27-02 [cit. 2021-05-18]. Dostupné online. 
  4. Čermenský mlýn; Schwarzmühle, Dittersdorfermühle | Vodnimlyny.cz. vodnimlyny.cz [online]. [cit. 2021-05-18]. Dostupné online. 

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]