Čepelatka prstnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxČepelatka prstnatá
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
DoménaEukaryota
(nezařazeno)SAR
KmenHeterokontophyta
Třídahnědé řasy (Phaeophyceae)
ŘádLaminariales
ČeleďLaminariaceae
Rodčepelatka (Laminaria)
Binomické jméno
Laminaria digitata
(Huds.) Lamouroux, 1813
Synonyma

Fucus digitatus

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čepelatka prstnatá (Laminaria digitata) je druh chaluhy vyskytující se na pobřeží severního Atlantského oceánu od Grónska a Špicberků na severu po Massachusetts a Francii na jihu, areál jejího rozšíření zahrnuje také Baltské moře. Na Britských ostrovech je známá jako oarweed a v Bretani jako tali moan. Od čáry přílivu do hloubky okolo čtyřiceti metrů vytváří husté porosty, které jsou útočištěm mnoha drobných mořských živočichů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má kožovitou strukturu, hladký povrch a tmavě hnědé zbarvení způsobené fukoxanthinem. Rozšířená spodní část je rhizoidy přichycena ke skalnatému podkladu. Z tohoto základu od jara do podzimu prstovitě vyrůstají zploštělé šlahouny, dosahující délky okolo dvou metrů.[1] Čepelatka prstnatá vyžaduje teplotu do 17 °C, dožívá se až pěti let. Rozmnožuje se pomocí gametofytů. Živí se jí ježovky a přilbatka páskovaná.

Využití[editovat | editovat zdroj]

V letních měsících se sklízí ke komerčním účelům: využívá se k výrobě alginátových vláken, k získávání jódu a uhličitanu draselného, v kosmetickém i potravinářském průmyslu. V Irsku je pojídána jako zelenina (kelp). V minulosti byla čepelatka v lidové medicíně používána také jako abortivum.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Seaweed Site Dostupné online Archivováno 3. 6. 2018 na Wayback Machine.
  2. Drugs.com Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]