Čen-ťüe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čen-ťüe
Základní informace
Výstavba1270
Poloha
AdresaBeixiaguan Subdistrict, ČínaČína Čína
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Celkový pohled na chrám Čen-ťüe

Chrám Čen-ťüe (čínsky pchin-jinem Zhēnjué Sì, znaky zjednodušené 真觉寺, tradiční 真觉寺; česky Chrám pravého probuzení), formálně Chrám velkého pravého probuzení (čínsky pchin-jinem Dà Zhēnjué Sì, znaky zjednodušené 大真觉寺, tradiční 大真觉寺), též jako Chrám pěti pagod (čínsky pchin-jinem Wǔ Tǎ Sì, znaky 五塔寺), je buddhistický chrám ležící v čínském hlavním městě Pekingu v jeho městském obvodu Chaj-ťien.[1] Je výjimečný architektonickým stylem „pagody diamantového trůnu“, inspirovaném indickým chrámem Mahábódhi a použitém v Číně pouze v šesti chrámech.[2] Postaven byl roku 1473, za vlády mingského císaře Čcheng-chuy.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Chrám Čen-ťüe je postaven na „diamantovém trůnu“, čtvercovém kamenném podstavci 7,7 metru vysokém.[1] Na takto vytvořenou plošinu je přístup po vnitřním spirálovém schodišti. Na plošině stojí pět pagod, čtyři v rozích a pátá ve středu plochy, a skleněný pavilón. Rohové pagody mají po jedenácti římsách, o něco vyšší centrální pak třináct. Celková výška stavby je 17 metrů.[1] Chrám je postaven z kamenných kvádrů a bílého mramoru, příměs železa v kameni časem zoxidovala a dává stavbě rezavou barvu.[2] Všechny čtyři stěny chrámu jsou ozdobeny tisícovkou vyřezaných buddhů, buddhistických symbolů, zvířat (slonů a pávů), květinovými vzory a texty súter.

Chrám je volně inspirován indickým chrámem Mahábódhi, jsou však mezi nimi i nemalé rozdíly. U Mahábódhi je spodní podstava vzhledem k pagodám relativně menší a centrální pagoda výrazně převyšuje rohové věže. Kromě toho je Čen-ťüe vyzdoben v čínském stylu, ne indickém.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba chrámu byla dokončena roku 1473, za vlády mingského císaře Čcheng-chuy.[2] Kromě staveb z kamen a mramoru je v chrámu i šest dřevěných hal. Chrám prošel rekonstrukci a opravami roku 1761, kdy byly budovy natřeny na žluto. Během druhé opiové války roku 1860 byl chrám vypálen anglo-francouzskými oddíly, znova ho evropské armády zapálily roku 1900, kdy vtrhly do Pekingu během bojů s povstáním boxerů.[2] Požáry přežily pouze kamenné pagody, dřevěné stavby zcela shořely. Roku 1961 byl chrám prohlášen národní památkou, je v něm umístěno Pekingské muzeum kamenných plastik.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zhenjue Temple na anglické Wikipedii.

  1. a b c ChinaCulture.org. Pagoda with Vajra Base in Zhenjue Temple [online]. ChinaCulture.org [cit. 2013-08-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-22. (anglicky) 
  2. a b c d China Internet Information Center. Five-Pagoda Temple (Wutasi) [online]. China Internet Information Center (China.org.cn), 2005-8-26 [cit. 2013-08-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. China Internet Information Center. Introduction [online]. China Internet Information Center (China.org.cn) [cit. 2013-08-07]. Úvod k článkům o „pagodách diamantového trůnu“.. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-06. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Čen-ťüe na Wikimedia Commons
  • China Internet Information Center. Five-Pagoda Temple (Wutasi) [online]. China Internet Information Center (China.org.cn), 2005-8-26 [cit. 2013-08-07]. Popis chrámu Čen-ťüe na China.org.cn. Dostupné online. (anglicky)