Čejkovice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek a tvrz v Čejkovicích
Zámek, někdejší tvrz a řádová komenda templářů v Čejkovicích
Zámek, někdejší tvrz a řádová komenda templářů v Čejkovicích
Účel stavby

hotel a restaurace

Základní informace
Sloh gotika
Výstavba 13.-14. století
Přestavba 16. století
Stavebník řád templářů
Současný majitel obec Čejkovice
Další majitelé České království
Josef II.
Poloha
Adresa Čejkovice, ČeskoČesko Česko
Ulice Templářská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 38629/7-2188 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek v Čejkovicích vznikl na přelomu 13. a 14. století, původně jako středověká tvrz a komenda řádu templářů. Ta byla v 16. století renesančně upravena jako zámek. V roce 1773 zámek připadl k hodonínskému panství, poté, co jej odkoupil císař Josef II. Nachází se v Templářské ulici jihomoravské obce Čejkoviceokrese Hodonín.

Objekt prošel celkovou rekonstrukcí a v současné době je v majetku obce Čejkovice. Je využíván jako hotel s restaurací a kongresové centrum.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádvoří čejkovického zámku

První písemná zmínkakomendě řádu templářů v Čejkovicích je z roku 1248. Stála v místech nynějšího zámku na malém návrší nad kostelem. Dříve se nesprávně soudilo že komenda sídlila v Šakvicích. Poslední zmínka o ní je z roku 1308. 22. března 1312 byl řád templářů zrušen a opuštěná komenda posloužila jako základ pozdější tvrze. Po templářích se vystřídalo několik majitelů panství. Prvním z nich byl český král, ale krátce poté jej získali páni z Lipé.

Čeněk z Lipé čejkovickou tvrz i s panstvím v roce 1353 prodal bratrům Albrechtovi (Alešovi) a Vilémovi z moravské větve rodu Šternberků, jejich potomci v roce 1437 prodali panství Smilu ze Zástřizl a z Nemotic a Protivci z Pavlovic. Za husitských válek byla tvrz poničena.

V roce 1512 již měla tvrz půlkruhový půdorys a věž. V tomto rode Heřman ze Zástřizl Čejkovice i s tvrzí a několika panstvími prodal Heraltu Kunovi z Kunštátu na Hodoníně. Před rokem 1530 ji získali bratři Albrecht a Vilém z Víckova (v roce 1540 již jen Albrecht).

Ve druhé polovině 16. století byla tvrz přestavěna a rozšířena na zámek v renesančním slohuparkem na východní straně. Nejstarší částí zámku jsou základy čtvercové věže, k níž byla přistavěna obytná část a rozsáhlé sklepení. V 18. století byla přistavěna jižní část předzámčí připojená průchodem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]