Čebovce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čebovce
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška215 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajBanskobystrický
OkresVeľký Krtíš
Tradiční regionHont
Čebovce
Čebovce
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha16,2 km²
Počet obyvatel1 044 (2021)[1]
Hustota zalidnění64,4 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaHenrik Tóth
Vznik1330 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.cebovce.sk
Telefonní předvolba+421-47
PSČ991 25
Označení vozidel (do r. 2022)VK
NUTS515906
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čebovce (maďarsky Csáb) jsou obec na Slovensku v okresu Veľký Krtíš.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec Čebovce je stará usedlost na někdejší obchodní cestě ĎarmotyZvolen. Nachází se na hranici HontuNovohradu, 10 km od slovensko-maďarských hranic. Obec leží na jihovýchodním úpatí Krupinské planiny, při vyústění doliny Čebovského potoka do Ipelské kotliny. Severní část, nacházející se v Krupinské planině, má tvar vrchoviny, jižní část, uložená v Ipelské kotlině, má charakter pahorkatiny.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Obec je poprvé zmíněna v roce 1272 pod jménem Chab. Nejznámějším rodákem obce je maďarský spisovatel, benediktinský mnich a kulturní badatel Fabián Ján Szeder.

Historie Čebovců je dosud velmi málo prozkoumána. Je však zřejmé, že jde o lokalitu, která byla obydlena už velmi dávno. Svědectvím toho jsou kromě jiného i výsledky archeologického výzkumu na nedaleké vyvýšenině, představující památky z doby bronzové. O velmi starém osídlení říkají terénní prohloubeniny, svědčící o starých obydlích. Zde zřejmě stála původní obec, předchůdkyně Čeboviec, dokud nebyla přenesena do dnešní lokality.

Původní obec Györgymártonfalva s obydlími sbitými z kůlů a klád ležela pod kopcem Zöldvár (Zelený hrad) v údolí Čebovského potoka. Na kopci Györgymárton-partalja se prý nacházel dřevěný kostel. V současnosti je v obci kostel z roku 1768, zasvěcený Jménu Panny Marie. Níže se našli skrýše, vytesané do země – asi sklepy. V okolí se nacházejí přírodní památky KrehoraKosihovský Kamenný vrch, přírodní rezervace Čebovská lesostep a chráněný areál Cerínský potok.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 2006 žilo v Čebovcích 1 037 obyvatel většinou maďarské národnosti a katolického vyznání. V minulosti se obyvatelé obce zabývali zemědělstvím (hlavně vinohradnictvím), řemeslníků bylo mnohem méně. Vhodné geografické podmínky a slunečné stráně totiž předurčovaly okolí Čebovců na pěstování hroznů a výrobu vína. Zajímavé jsou statistické údaje z roku 1920. Prý zde žilo až 1 308 obyvatel, z toho 698 maďarské a 612 slovenské národnosti. Pro srovnání ještě údaj z roku 1980. Obec tehdy měla 989 obyvatel, z toho až 83,8 % maďarské národnosti.

Kultura a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Památky[editovat | editovat zdroj]

  • Římskokatolický kostel Jména Panny Marie, jednolodní pozdně barokní stavba se segmentovým ukončením presbytáře a věží tvořící součást hmoty stavby z roku 1768.[2] Napravo od vstupu do kostela je pamětní tabule rodáka obce Fabiana Szedera a nalevo pamětní tabule vojáků padlých ve válce.
  • Sklepní oblast Gerus, nachází se zde několik řad sklepů, mnohé sklepy jsou již nadstavěné a slouží i jako chatky, ale většina má hlavně vinařskou funkci.
  • Přícestní socha sv. Jana Nepomuckého.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde fotbalový klub TJ Vinohrad ČEBOVCE. Každoročně se zde konají letní fotbalové turnaje. V roce 2006 se poprvé sehrálo přátelské utkání žen proti dívkám. Daří se i šachistům, šachy mají v Čebovcích dlouhou tradici.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Už 7 let zde funguje Pěvecký sbor Szedera Fabian. Sbor se zúčastnil několika soutěžích na Slovensku i v zahraničí a získal vzácné ocenění (Kodályova Dny Galanta, Trnavské Sborové Dny, Prohlídce církevních Zborov – Zvolen). Šířilo dobré jméno obce už i v Rumunsku i v Maďarsku. Soubor vícekrát vystupoval v Budapešti.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Přibližně 10 km vzdušnou čarou od obce Čebovce se nachází obec Čelovce a nedaleko je i obec Čekovce, což často vede k omylům, hlavně s poštou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Čebovce na slovenské Wikipedii.

  1. Sčítání lidu, domů a bytů 2021 na Slovensku. Bratislava: Statistický úřad Slovenské republiky.
  2. Čebovce, okres Veľký Krtíš. Najkrajší kraj.sk [online]. 2013-10-08 [cit. 2020-03-20]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]