Čaroděj (literatura)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V novodobé pohádce a fantasy literatuře je čaroděj označením běžného povolání. Čaroděj může být dobrý, zlý i něco mezi a často spolu vzájemně bojují čarodějové na straně dobra a čarodějové na straně zla. Zajímavým faktem je, že i v případech strašlivě mocných čarodějů a mágů na obou stranách jsou k této činnosti (resp. k vítězství jedné ze stran) často zapotřebí obyčejní lidé (nebo jiní humanoidi v magii nevzdělaní). Ti se tak z ne vždy zcela pochopitelných důvodů stávají faktorem, který pak rozhoduje o vítězství dobra či zla. Tento jev lze ještě výrazněji pozorovat u počítačových her, u kterých se někdy objevuje silnější příběh, který se pokouší vysvětlit, proč je čarodějnice na té či oné straně.

Čarodějové ve fantasy tráví mnoho času studiem magické literatury a výzkumem magie, někdy jsou na to zakládány celé univerzity. Nebývá ovšem pravda, že by se čarodějem mohl stát každý - a nadání pro magii, na rozdíl od nadání třeba pro matematiku nebo jazyky, bývá možné odhalit magií již v dětském věku. Vzhledem ke vzácnosti tohoto nadání se proto setkáváme se situacemi, kdy je nadané dítě vyhledáno čarodějem, který ho přesvědčuje, aby studovalo u něj nebo na jeho univerzitě.

Pokud se ve příslušném díle vyskytuje více ras, bývá tam alespoň jedna, která má větší nadání na magii než lidé - nejčastěji jsou to elfové.

Výskyty[editovat | editovat zdroj]

Merlin jako nejznámější historický čaroděj se vyskytuje v mnoha dílech, a to jak „za sebe“, tedy jako postava připomínající historického Merlina, tak jako zcela odlišný čaroděj stejného jména.

(Ve většině uvedených děl se vyskytují celé čarodějnické školy nebo skupiny, proto z každé knihy jsou uvedeni jen nejdůležitější čaroděje.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. J. Fowles, Mág. Praha 1999.