Čarodějův učeň (Preussler)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čarodějův učeň
Autor Otfried Preußler
Původní název Krabat
Jazyk němčina
Žánry román pro děti
Datum vydání 1971

Čarodějův učeň (německy Krabat) je název knihy pro děti od Otfrieda Preußlera, která poprvé vyšla v roce 1971Německu.[1]češtině kniha naposledy vyšla roku 2003 v překladu Radovana Charváta v nakladatelství Argo. Tato v pořadí třetí adaptace lužickosrbské legendy je v Česku známa především díky filmu režiséra Karla Zemana.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Tématy knihy jsou černá magie, dobrozlo, láskasmrt. Příběh čtrnáctiletého chlapce Krabata se odehrává v druhé polovině 17. století v Lužici. Krabata jeho nuzné životní podmínky (a sen) přivedou do Černého mlýna, kde se stává pomocníkem vedle jedenácti dalších chlapců. Brzy si udělá z ostatních pomocníků přátele a po třech měsících se začíná učit černou magii. Krabat stále více chápe, že na mlýně není vůbec nic obyčejného. Nikdo nepřiváží obilí a jediným návštěvníkem je jeden tajemný muž (nikdo jiný než sám Satan).

Krabatův Mistr a ďábel mají úmluvu: na každý Nový rok o půlnoci jeden z Mistrových pomocníků zemře. V prvním roce je to Krabatův nejlepší přítel Tonda a Krabat brzy zjišťuje, že jeho smrt nebyla nehoda. Příští rok zemře další z přátel, Michal. Krabat se chce za oba pomstít a učí se magii rychleji, aby mohl s Mistrem bojovat. Dívka (jejíž jméno se nedozvíme) z blízké vesnice Schwarzkollm (v českém překladu Černý Chlum) má šanci zachránit Krabata před smrtí. Někdo totiž na Nový rok zemřít musí.

O knize[editovat | editovat zdroj]

Dřevěná socha Krabata v obci Groß Särchen (hornolužicky Wulke Ždźary)
Socha Krabata v obci Schwarzkollm (hornolužicky Čorny Chołmc)

Postavy v knize jsou většinou rozděleny na dobré (Krabat a většina jeho přátel) a zlé (Mistr, ďábel, učedník Lyško), ale někteří pomocníci ve mlýně prostě dělají svou práci a nepřijde jim na mysl postavit se Mistrovi. V knize jsou i kapitoly nerozvíjející příběh, jen ukazují užitečnost magie a i realitu místa a doby. Preußler totiž vyniká realistickou popisností a vytříbeným stylem. Za Čarodějova učně také získal řadu ocenění.

Asi nejsilnějším tématem knihy je očistná síla lásky a důležitost přátelství.

Otfried Preußler, německý spisovatel a rodák z Liberce, se inspiroval lužickosrbskými pověstmi o chlapci Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století, téma boje učedníka proti mistrovi je ale daleko starší.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

Kniha se stala v roce 1977 inspirací Karlu Zemanovi ke stejnojmennému animovanému filmu.[2] V říjnu 2008 přišla do kin první hraná verze (režie Marco Kreuzpaintner).[3]

Vznikl také muzikál Krabat (1982, autorem rakouský skladatel Cesar Bresgen) a balet. V Národním divadle v Mannheimu se v rámci „Junge Oper“ objevila v květnu 2007 opera od Fredrika Zellerse.

Český divadelní soubor Nepřijatelní v září 2009 v německé Lužici a 2. října v Praze uvedl Čarodějova učně jako hororovou performanci.[4]

V sezoně 2012/2013 připravuje balet Národního divadla v Praze baletní představení Čarodějův učeň/Krabat v autorské režii dvojice SKUTR v choreografii Jana Kodeta.[5]

Další díla, ve kterých vystupuje Krabat[editovat | editovat zdroj]

Krabat je častým tématem lužickosrbských spisovatelů. Literárně jej zpracoval Měrćin Nowak-Njechorński (1954Mišter Krabat, vyšlo česky jako Čaroděj Krabat) a Jurij Brězan (1968Potajnstwo čorneho młyna, č. Čarodějný mlýn; 1976Krabat, č. Krabat; 1993Krabat, druha kniha).

V roce 2001 vyšla počítačová hra typu adventura s názvem Krabat je so nawróćił.

Německá metalová skupina ASP v roce 2008 vydala album Zaubererbruder – Der Krabat-Liederzyklus.[6]

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Podle postavy Krabata si své jméno v 80. letech 20. století zvolila náchodská skupina Krabat[7] a moravská deathmetalová kapela Krabathor.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Krabat (The satanic mill) [online]. Oficiální web Otfrieda Preusslera, 2015, [cit. 2016-01-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. (anglicky) Čarodějův učeň v Internet Movie Database
  3. (anglicky) Krabat v Internet Movie Database
  4. Čarodějova učně přivedou Nepřijatelní do hospodyČT24.cz, 2. 10. 2009
  5. Čarodějův učeň/Krabat v archivu Národního divadla
  6. http://www.thetalesofasp.com/de/shop.html?ag=172
  7. http://www.hudba-nachodsko.wz.cz/obsah/od_swingu.htm
  8. http://bandzone.cz/krabathor?at=info

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]