Čang Ťü-čeng

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čang Ťü-čeng

první velký sekretář
Ve funkci:
1572 – 1582
Panovník Wan-li

velký sekretář
Ve funkci:
1567 – 1582
Panovník Lung-čching, Wan-li

Narození 1525
Ťiang-ling, Chu-pej
Úmrtí 1582
Peking
Země říše Ming
Alma mater ťin-š’ (1547)
Náboženství konfucianismus
Commons Kategorie Zhang Juzheng
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Čang Ťü-čeng je čínské jméno, v němž Čang je příjmení a Ťü-čeng osobní jméno.

Čang Ťü-čeng (čínsky pchin-jinem Zhāng Jūzhèng, znaky zjednodušené 张居正, tradiční 張居正; 15251582) byl mocný velký sekretář za vlády mingských císařů Lung-čchinga a Wan-liho.

Jména[editovat | editovat zdroj]

Čang Ťü-čeng používal zdvořilostní jméno Šu-ta (čínsky pchin-jinem Shūdà, znaky 叔大), pseudonym Tchaj-jüe (čínsky pchin-jinem Tàiyuè, znaky 太岳) a byl znám též jako Čang Ťiang-ling (čínsky pchin-jinem Zhāng Jiāng​líng, znaky zjednodušené 张江陵, tradiční 張江陵), Čang z Ťiang-lingu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Čang Ťü-čeng pocházel z okresu Ťiang-ling (v moderní prefektuře Ťing-čou v provincii Chu-pej), narodil se roku 1525. Studoval konfucianismus a úspěšně prošel zkouškovým systémem, roku 1547 složil i jejich nejvyšší stupeň, palácové zkoušky, a obdžel hodnost ťin-š’. Poté pracoval v akademii Chan-lin, roku 1567 se stal velkým sekretářem císaře Lung-čchinga a po nástupu nového císaře Wan-liho roku 1572 stanul v čele velkých sekretářů.

Během prvních let panování císaře Wan-liho hrál velmi důležitou roli jako císařův učitel (vzhledem k panovníkově nedospělosti) a faktický vládce Číny. Jeho rozhodná zahraniční a ekonomická politika přinesla mingské říši jedno z jejích úspěšných období. Zasloužil se o centralizaci správy, omezil různé výsady, a zrevidoval výjimky z pozemkové daně.[1] Avšak po Čangově smrti roku 1582 bylo mnoho z jeho reforem a politik zrevidováno a roku 1584 byla jeho rodina zbavena nahromaděného majetku a bohatství.[1] Rehabilitován byl až o více než půl století později, těsně před pádem dynastie Ming.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zhang Juzheng na anglické Wikipedii.

  1. a b Zhang Juzheng [online]. Encyclopedia Britannica [cit. 2010-02-11]. Dostupné online. (anglicky)