Přeskočit na obsah

Čakavština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čakavština
Čakavski
Mapa rozšíření jazyka
Mapa rozšíření jazyka
RozšířeníChorvatsko (Istrie, Dalmácie)
Počet mluvčích80 000
KlasifikaceSlovanské jazyky
PísmoLatinka
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2není
ISO 639-3ckm
Ethnologueckm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čakavština (čakavsky čakavski,[pozn. 1] štokavskou chorvatštinou čakavski, subst. čakavica, čakavština) je nejméně zastoupený ze tří dialektů či jazyků chorvatštiny (zbylými dvěma jsou kajkavština a štokavština, z níž jsou odvozené všechny čtyři standardizované srbochorvatské jazyky). Termín chorvatština naproti tomu označuje čakavštinu, kajkavštinu a tzv. východohercegovinský dialekt štokavštiny[pozn. 2] jako jeden celek a jedná se tak spíše o parafyletickou skupinu dialektů než o jednotný jazyk. Čakavština se používá v Chorvatsku (především v přímořských oblastech, hlavně na Istrii a na ostrovech v Jaderském moři) a v příhraničních oblastech Slovinska.

Přestože v tomto jazyce jsou psány první chorvatské literární památky a až do velkých migrací obyvatelstva v 16. století byl rozšířen po téměř polovině nynějšího chorvatského území, dnes je spíše na ústupu a ve veřejné sféře se užívá především východohercegovinský dialekt štokavštiny. Čakavštinou mělo v roce 2019 mluvit cca 80 000 lidí – idealizujeme-li si situaci a řekneme, že všichni žili v Chorvatsku, pak tito občané tvořili přibližně 2 % tehdejší chorvatské populace.

Vznik termínu čakavština, jakož i popis tohoto nářečí, se klade do 19. století a je, stejně jako u obou zbylých srbochorvatských dialektů, odvozen z výrazu „co“ (čakavsky ča).

  1. též čokovski či čekavski
  2. z něhož vyhází spisovná chorvatština

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Čakavština na Wikimedia Commons