ČSAD Vsetín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
ČSAD Vsetín
Právní forma akciová společnost
Sídlo Vsetín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ČSAD Vsetín a. s. je největší autobusový dopravce ve Zlínském kraji, domovská společnost holdingu ČSAD Invest. Společnost má sídlo ve Vsetíně. Jednotlivé provozovny jsou umístěny v regionu, a to ve Zlíně, Slavičíně, Vsetíně a Valašském Meziříčí a Jablunkově (Rožnov pod Radhoštěm a Luhačovice jsou dnes již neexistujcící provozovny). Výkonným ředitelem společnosti je Ing. Ondřej Holubář.

Autobusová doprava[editovat | editovat zdroj]

Autobus ČSAD Vsetín na Pustevnách
SOR C 12 v Rožnově pod Radhoštěm na zastávce Dolní Paseky, točna

ČSAD Vsetín provozuje městskou hromadnou dopravu ve Vsetíně (11 linek) a Valašském Meziříčí (7 linek), dále linkovou meziměstskou a příměstskou autobusovou dopravu ve Zlínském kraji a také vnitrostátní a mezinárodní zájezdovou dopravu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zestátněním podniku pro pravidelnou silniční motorovou přepravu osob a nákladu vznikla v roce 1949 Československá automobilová doprava, národní podnik, se sídlem v Praze a oblastním ředitelstvím pro Slovensko v Bratislavě. V roce 1952 byl tento centrální podnik ČSAD zrušen a na jeho místo zřízeny, v souladu s tehdejším územním členěním státu, samostatné krajské národní podniky, a to v Ostravě a Olomouci. Tento stav zůstal nezměněn až do roku 1960, kdy byly krajské podniky zrušeny a vznikly okresní podniky, které byly v roce 1963 opět reorganizovány dle principu krajů. ČSAD Vsetín se začlenilo pod národní, později státní podnik ČSAD Ostrava. Privatizací v květnu 1992 se ČSAD Vsetín stal akciovou společností. Se vznikem skupiny ČSAD Invest se vsetínské ČSAD stalo jedním z hlavních pilířů této skupiny dopravců.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

ČSAD Vsetín a.s. se řadí velikostí, počtem zaměstnanců, rozsahem podnikatelských aktivit a společenským významem mezi nejdůležitější podniky valašského kraje. V oblasti dopravního podnikání je vůbec největší a nevýznamnější firmou v okrese Vsetín a Zlín. V roce 2009 zajišťovala společnost ČSAD Vsetín dopravu celkem na 139 linkách veřejné linkové vnitrostátní autobusové dopravy, a to zejména v dopravní obslužnosti Zlínského kraje, dále pak v menší míře i Moravskoslezského a Olomouckého kraje. ČSAD Vsetín má ve svém vlastnictví 289 autobusů. U společnosti je zaměstnáno přibližně 470 zaměstnanců, z čehož téměř 400 jsou řidiči autobusů. Společnost ročně přepraví cca 17 miliónů cestujících a autobusy ujedou cca 15 milionů kilometrů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]