ČŠK Riegel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

ČŠK Riegel (Český šermířský klub Riegel z.s.) je nejstarší do současné doby bez přerušení činný šermířský klub na území Česka. Založen byl roku 1902 a je rovněž jedním z devíti zakládajících členů Mezinárodní šermířské federace (FIE).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název klubu[editovat | editovat zdroj]

Klub je pojmenován po šermířském mistrovi, nadporučíku Dominiku Riegelovi. V klubu ČŠK Riegel působil i Vilém Goppold von Lobsdorf, první český olympionik, který vybojoval olympijskou medaili v šermu jednotlivců.

Založení klubu[editovat | editovat zdroj]

Počátky klubu sahají do roku 1890, kdy vzniká Šermířský klub Riegel pod vedením nadporučíka Dominika Riegela. Roku 1902 odchází nadporučík Riegel na odpočinek a klub se rozpadá na českou a německou část. Čeští členové pak v červnu 1902 zakládají „Český šermířský klub Riegel“. Jak je patrno z názvu, tak klubu bylo z piety k bývalému mistrovi ponecháno přízvisko „Riegel“.

Sídla klubu[editovat | editovat zdroj]

Klub nejprve působil v Mikulandské ulici v domě Na Studenci a poté se roku 1909 přesunul do pronajatých místností v Měšťanské besedě v Jungmannově ulici. Roku 1930 klub nalézá nové působiště v paláci Hutní a báňské společnosti na Praze 1 v Jungmannově 1, kde sídlí s několika vynucenými přestávkami až dodnes.

Český šermířský klub vs. ČŠK Riegel[editovat | editovat zdroj]

V Praze, v Colloredo-Mansfeldském paláci působil starší, již zaniklý klub francouzské školy šermu. Jednalo se o Český šermířský klub, který v některých publikacích bývá s ČŠK Riegel zaměňován.

Zlatá medaile FIE, 2002[editovat | editovat zdroj]

Roku 2002 FIE udělila Českému šermířskému klubu Riegel u příležitosti stého výročí založení klubu v roce 1902 Zlatou medaili FIE.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]