Čínská východní dráha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapka kontextu Čínské východní dráhy

Čínská východní dráha (rusky Китайско-Восточная железная дорогаKitajsko-vostočnaja železnaja doroga, čínsky v českém přepisu Tung-čching tchie-lu, pchin-jinem Dōngqīng Tiělù, znaky zjednodušené 东清 铁路, tradiční 東清鐵路) zvaná také Transmandžuská dráha, Čínská dálněvýchodní dráha a Severní mandžuská dráha je historický název významné železniční trati v oblasti Mandžuska. Ta byla vybudována ruským impériem (na základě koncese udělené říší Čching), aby spojila nejkratší cestou Čitu s Vladivostokem a rovněž umožnila železniční spojení s Port Arthurem. Byla vystavena v letech 1896–1902 a měla tři větve sbíhající se v Charbinu, který hospodářsky povznesla. Všechny tyto tři větve doposud fungují jako významné železniční tratě:

Kromě dlouhodobého hospodářského vlivu celé železnice se její jižní větev stala dějištěm a částečným důvodem několika válečných konfliktů: Rusko-japonské války v letech 1904–1905 (v té době byla většina jižní větve spravována japonskou Jihomandžuskou železniční společností), čínsko-sovětského konfliktu v roce 1929 v roce 1929 a druhé čínsko-japonské války začínající v roce 1931.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Chinesische Osteisenbahn na německé Wikipedii a Chinese Eastern Railway na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]