Přeskočit na obsah

Čáríkár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čáríkár
چاریکار
Americký voják s afghánským policistou hlídkují na tržišti v Čáríkáru
Americký voják s afghánským policistou hlídkují na tržišti v Čáríkáru
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1600 m n. m.
StátAfghánistánAfghánistán Afghánistán
ProvincieParván
Čáríkár
Čáríkár
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel96 093 (2015)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čáríkár (persky چاریکار‎) je město v Afghánistánu, hlavní město provincie Parván na severovýchodě státu. Leží v nadmořské výšce 1600 metrů na úpatí Hindúkuše[1] přibližně 65 kilometrů severně od Kábulu, hlavního města celého Afghánistánu, na silnici, která vede z Kábulu na sever do Kundúzu a Mazár-e Šarífu. K roku 2015 měl Čáríkár bezmála sto tisíc obyvatel.

Přibližně patnáct kilometrů jihovýchodně od Čáríkáru leží město Bagrám a také letecká základna Bagrám.

Podle zpráv antických historiků Alexandr Veliký založil ve 4. století př. n. l. v této oblasti město, které nazval Alexandrie na Kavkaze (v antických dobách býval Hindúkuš někdy označován „Kavkaz“). Dle římského historika Quinta Curtia Rufa zde Alexandr Veliký usídlil na 10 000 Makedonců a obchodníků a další tisíce místních obyvatel. Kde přesně stálo toto město, které bylo ve své době nazýváno branou do Indie, není známo, bývá však lokalizováno do míst nynějšího Čáríkáru, případně Bagrámu.

Oblast bývala ve 3. až 2. stol. př. n. l. součástí Řecko-baktrijského království, posléze Indo-řeckého království a od 1. století n. l. Kušánské říše. V 5. století si Čáríkár podrobili Heftalité, který na území vtrhli ze severu. Na počátku 8. století Čáríkár ovládli Arabové, s jejichž příchodem započala islamizace. V období mezi 10. až 12. stoletím náležel Čáríkár do Ghaznovské říše. K prvnímu vpádu Mongolů na toto území došlo v roce 1221.

V polovině 18. století zde Paštúnové založili své vlastní království. Během první anglo-afghánské války, která byla strategickým konfliktem mezi dvěma mocnostmi – Britským a Ruským impériem – byla v Čáríkáru umístěna britská vojenská posádka, která zde byla v roce 1841 pobita.

Čáríkár měl značný strategický význam během sovětské vojenské intervence v Afghánistánu v letech 1979 – 1989. V zemědělské oblasti Čáríkárského údolí, kterému pro místní zeleň Rusové přezdívali "Zeljonka" (Чарикарская Зелёнка) docházelo k těžkým střetům mezi sovětskými vojáky a mudžahídy. Bojovalo se zejména o přístup k Salangskému průsmyku, který leží severně od města.[2]

Teroristický útok

[editovat | editovat zdroj]
Čeští vojáci a afghánští policisté umisťují pytle s pískem v ulicích Čáríkáru (rok 2014)
Podrobnější informace naleznete v článku Sebevražedný bombový útok v Čáríkáru 2018.

Dne 5. srpna 2018 při sebevražedném útoku stoupence Talibánu zemřeli v ulicích Čáríkáru během rutinní hlídky tři čeští vojáci.[3][4]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tscharikar na německé Wikipedii, Charikar na anglické Wikipedii a Alexandria am Kaukasus na německé Wikipedii.

  1. Chārīkār. Afghanistan [online]. Encyclopaedia Britannica [cit. 2018-08-08]. Dostupné online. 
  2. Зеленка или Чарикарская долина. Неофициальный сайт шестой роты полтинника 103-й дивизии ВДВ 1981-84г.г. [online]. 6. rota 103. divize Sovětských vojsk [cit. 2018-08-08]. Dostupné online. (rusky) 
  3. TOMLINSON, Lucas; LIEU, Amy. Attack by Taliban kills 3 Czech NATO soldiers in Afghanistan; one American wounded [online]. Fox News, 2018-08-06 [cit. 2018-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. ĆTK. Letadlo s ostatky padlých českých vojáků je na cestě domů. Sirény uctily jejich památku. Novinky.cz [online]. Borgis, 2018-08-08 [cit. 2018-08-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]