Čáka
Čáka, nebo čáko (z maďarského csákó označující čepici hraničářů, angl. shako) je vysoká tvrdá čepice či klobouk válcového nebo kónického tvaru, vojenského původu.[1] Užívala se převážně jako součást slavnostní uniformy, pro boj v poli byla nahrazena nízkou čepicí.
Materiál a střih
[editovat | editovat zdroj]Válcová nebo kónická kostra a dýnko mohou být zhotoveny z papírové lepenky, s hedvábnou či bavlněnou podšívkou a potahem z kůže nebo ze sukna. Jindy je kostra tlačená ze silné kůže, pozdní příklady bývají ze železného nebo ocelového plechu. Čáky mívají štítek vpředu a vzadu. Ruské čáky bývaly potažené kožešinou, nejčastěji perziánovou. Britská královská stráž u Buckinghamského paláce v Londýně má čáky s medvědí kožešinou. Důležitou součástí čáky je její příslušenství: kožený řemínek k upevnění pod bradu nebo na záda, distinkce: barevné provedení, zpravidla ve dvou kontrastních barvách, plechový tlačený odznak se znakem státu, armády, jednotky nebo korporace, ke které nositel přísluší. Dekoraci tvoří dále chochol z peří (odnímatelný), kokarda či bambule (někdy s číslem vojenské jednotky), kroucená šňůra nebo šňůry se střapcem, často z dracounu zlaté barvy.
Historie
[editovat | editovat zdroj]Čáka byla zavedena ve druhé polovině 18. století pro příslušníky armád jako odznak hodnosti důstojníků, rozšířila se díky napoleonským válkám z Francie do celé Evropy a ve 40. letech 19. století do Ameriky. Prostřednictvím koloniálních vlád se čáka dostala do Asie, Afriky a Austrálie, kdy je dosud oblíbenou součástí uniforem národních nebo vládních gard. Také sloužila a slouží jako součást slavnostní uniformy některých civilních institucí a organizací, například havířů nebo hasičů.
V posledních desetiletích čáku nosí také ženy při přehlídkách mažoretek.
Jiný význam
[editovat | editovat zdroj]- Rčení: Mít čáku, tj. naději na služební povýšení.
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Würtemberská armáda z let 1821-1850
-
Pandur kolem 1790
-
Baron Heynitz v pruské hornické uniformě, 1802
-
Čáka rakousko-uherského husara 5.regimentu
-
Čáka polského hulána, kolem 1830
-
Ruští kozáci kolem 1880
-
Kavkazská eskadrona, asi 1890
-
Britský kornet krále Alberta, 1848
-
Čáka rakousko-uherských dělostřelců, asi 1900
-
Čáka pruské armády, asi 1910
-
Čáka pruské policie, kolem 1930
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ OSN V. 1892, s. 854-855
Literatura
[editovat | editovat zdroj]- Přilby, čáky, čepice, v: Historie a vojenství, svazek 57, Magnet Praha 2008, s. 112-115
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu čáka na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo čáka ve Wikislovníku