Útvar speciálních činností

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Útvar speciálních činností, zkráceně ÚSČ, (Útvar speciálních činností služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky, zkráceně ÚSČ SKPV PČR) je jeden ze servisních útvarů Policie České republiky s celostátní působností.

Historie[editovat | editovat zdroj]

ÚSČ SKPV vznikl v roce 2001 důsledku přijetí zákona o zvláštní ochraně svědků a přijetí novely trestního řádu, která též přesunula operativně pátrací prostředky (jako agent, předstíraný převod atd.) ze zákona o policii právě do trestního řádu.[1]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

ÚSČ SKPV je jedním z celorepublikových servisních útvarů, který – citování z oficiálních informací útvaru: poskytuje své služby osobám ohroženým v souvislosti s trestním řízením, a dále útvar také metodicky řídí provádění krátkodobé ochrany (může ji též poskytovat). Dále ÚSČ poskytuje své služby ostatním policejním útvarům v trestním řízení, a to použitím agenta, prováděním předstíraného převodu a zabezpečováním krycích dokladů.[2] ÚSČ SKPV je díky charakteru poskytovaných činností zvlášť určeným útvarem ve smyslu zákona o utajovaných informacích, z čehož vyplývá povinnost utajovat téměř veškerou činnost útvaru.[3]

Struktura[editovat | editovat zdroj]

Tento celorepublikový útvar má svého ředitele, od 1. července 2019 jím je plk. Roman Vojtíšek.[4]

V organizační struktuře Policie České republiky je útvar zařazen mezi servisní složky přímo pod náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, kterým je v současné době (2020) plk. Ing. Mgr. Jaroslav Vild.[5]

Servisní útvary s celorepublikovou působností jsou dále:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Útvar speciálních činností služby kriminální policie a vyšetřování – Kdo jsme – Historie útvaru [online]. Policie České republiky [cit. 2016-08-26]. Dostupné online. 
  2. Útvar speciálních činností služby kriminální policie a vyšetřování – Kdo jsme – O nás [online]. Policie České republiky [cit. 2016-08-25]. Dostupné online. 
  3. Útvar speciálních činností služby kriminální policie a vyšetřování – Kdo jsme – Postavení útvaru [online]. Policie České republiky [cit. 2016-08-26]. Dostupné online. 
  4. Odchází ředitel ÚZČ - Policie České republiky. www.policie.cz [online]. [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. (česky) 
  5. Náměstek policejního prezidenta pro SKPV - Policie České republiky. www.policie.cz [online]. [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]