Útok sarinem v tokijském metru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Útok sarinem v tokijském metru
Historické období Heisei
Cíl Tokijské metro
Mrtví lidé 12
Zranění lidé +4 000
17 vážně (někteří později zemřeli), 50 středně vážně, 984 hlásilo problémy se zrakem
Datum 20. března 1995, 7:00 – 8:10 (UTC+9)
Místo Japonsko Tokio, Japonsko
Pachatelé 10 členů sekty Óm šinrikjó
Použité zbraně sarin

Útok sarinem v tokijském metru (japonsky: 地下鉄サリン事件) byl teroristický útok spáchaný členy kultu Óm šinrikjó 20. března 1995 v japonském hlavním městě Tokio. Při sérii koordinovaných útoků, během ranní špičky, vypustili pachatelé sarin na pěti místech v tokijském metru. Při útoku bylo zabito 12 lidí, 50 vážně zraněno a téměř 5 000 mělo problémy se zrakem. Útok byl do požáru budovy Myojo 56 v roce 2001 nejsmrtonosnějším incidentem v Japonsku od konce druhé světové války.

Průběh útoku[editovat | editovat zdroj]

Útok sestával z 5 koordinovaných činů: v 5 různých soupravách na třech linkách byl vypuštěn plyn (zasažené linky: Chiyoda, Marunouchi a Hibiya). V pondělí 20. března 1995 se vydalo 5 členů sekty Óm šinrikjó do tokijského metra s plastovými kapsami zabalenými v novinách, které obsahovaly 900 ml tekutého jedu Sarin. Čtyři pachatelé nesli 2 sáčky a jeden který nesl tři. Během ranní špičky v jednom z nejfrekventovanějších systémů metra na světě propíchli sáčky ostrou špicí deštníku. Linky a stanice byly předem vybrány a po propíchnutí kapes pachatelé vystoupili ze souprav a na konkrétních stanicích je čekali komplicové, kteří zajistili jejich odvoz. Tekutý Sarin mezitím vytékal na podlahu vlaků a provoz metra fungoval normálně až do doby, dokud nezačali mít cestující problémy. Z některých souprav personál metra vyhodil propíchnuté sáčky a postaral se o zraněné, avšak jedna souprava s rychle odpařujícím Sarinem na podlaze pokračovala dál. O pár stanic dále byl provoz ukončen a cestující evakuováni.

V jednom z vagonů nebyla jedna ze dvou kapslí propíchnuta a druhé naštěstí jen velmi špatně, což mělo za následek jen velmi pomalé uvolňování sarinu.

Nízký počet obětí byl ovlivněn nízkou čistotou sarinu (jen 30 %, navíc se zápachem z nečistot) a mylnou představou útočníků o velmi vysoké těkavosti sarinu, která je ve skutečnosti osminová oproti vodě ve smyslu tenze par a srovnatelná ve smyslu těkavosti jako obsahu plynu při 100% vlhkosti/nasycenosti sarinem. Z kaluží sarinu na podlaze se tedy uvolňovalo jen malé množství a koncentrace sarinu nebyly významně smrtelné. Stejné množství čistého aerosolu sarinu by se v metru rapidně vypařilo a pravděpodobně zabilo stovky až tisíce lidí.

V další soupravě byla zase kapsle propíchnuta několikrát a cestující velmi rychle zjistili, že se něco děje. Zdroj problému identifikovali a hned na další stanici byla kapsle vykopnuta jedním pasažérem ven na nástupiště stanice, kde právě vlak stál. O 4 stanice byl vlak zastaven úplně, protože cestující stiskli nouzové tlačítko když vlak projížděl tunelem.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Při útoku zemřelo 13 cestujících a pracovníků metra (některé zdroje uvádějí 12), tisíce lidí však potřebovalo lékařské ošetření. Mnozí byli velmi vážně zasaženi, ale většina měla jen lehká zranění, např. dočasné oslepnutí nebo dýchací problémy.

Pachatelé[editovat | editovat zdroj]

Pět mužů, kteří propíchli kapsy s jedem a další, kteří jim pomáhali s odvozem byli členy sekty Óm šinrikjó. Pachatelé, i jejich řidiči byli odsouzeni buď na doživotí nebo k trestu smrti.

K trestu smrti byl odsouzen i vůdce sekty Šókó Asahara (narozený 1955). Téměř nevidomý Asahara svým učením oslovil tisíce lidí nejen v Japonsku. Mnozí z nich byli vysoce vzdělaní (i na prestižních univerzitách). V roce 2004 ho soud po několikaletém procesu odsoudil na smrt a to i kvůli dalším zločinům. Poprava dodnes nebyla provedena.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Útok sarínom v tokijskom metre na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]