Útok sarinem v tokijském metru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlak metra na lince Chiyoda

Šarinová útok byl atentát spáchaný v metru v hlavním městě Japonska Tokiu dne 20. března 1995. Během ranní dopravní špičky byl v systému podzemní dráhy vypuštěn nervový plyn Sarin, který zabil několik lidí a tisíce zranil.

Průběh útoku[editovat | editovat zdroj]

Zasažení cestující

Útok sestával z 5 koordinovaných činů: v 5 různých soupravách na třech linkách byl vypuštěn plyn (zasažené linky: Chiyoda, Marunouchi a Hibiya). V pondělí 20. března 1995 se vydalo 5 členů sekty Óm šinrikjó do tokijského metra s plastovými kapsami zabalenými v novinách, které obsahovaly 900 ml tekutého jedu Sarin. Čtyři pachatelé nesli 2 sáčky a jeden který nesl tři. Během ranní špičky v jednom z nejfrekventovanějších systémů metra na světě propíchli sáčky ostrým špicí deštníku. Linky a stanice byly předem vybrány a po propíchnutí kapes pachatelé vystoupili ze souprav a na konkrétních stanicích je čekaly komplicové, který zajistily jejich odvoz. Tekutý Sarin mezitím vytékal na podlahu vlaků a provoz metra fungovala normálně až do doby, dokud nezačali mít cestující problémy. Z některých souprav personál metra vyhodil propíchnuté sáčky a postaral se o zraněné, avšak souprava s rychle odpařují Sarina na podlaze pokračovala dál. O pár stanic dále byl provoz ukončen a cestující evakuováni.

V jiné sadě jedno ze dvou kapes vůbec nebylo propíchnuté a druhé naštěstí velmi špatně, což způsobilo velmi pomalé vytékání sárí.

V další zase bylo kapsa propíchnuté mnohokrát a cestující velmi rychle spatřili, že se něco děje. Zdroj problému identifikovali a hned na další stanici bylo kapsa vykopnuty jedním pasažérům ven na nástupiště stanice, kde právě vlak stál. O 4 stanice byl vlak zastaven úplně, protože cestující stiskli nouzové tlačítko když vlak projížděl tunelem.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Při útoku zemřelo 13 cestujících nebo pracovníků metra (některé zdroje uvádějí 12). Tisíce lidí potřebovalo lékařské ošetření. Mnozí lidé byli velmi vážně zasaženi Sarin, ale většina měla jen lehká zranění, např.. dočasné oslepnutí nebo dýchací problémy.

Pachatelé[editovat | editovat zdroj]

Pět mužů, kteří propíchli kapsy s jedem a další, kteří jim pomáhali s odvozem byli členy sekty Óm šinrikjó. Pachatelé, i jejich řidiči byli odsouzeni buď na doživotí nebo na trest smrti.

K trestu smrti byla odsouzen i vůdce Šoko Asahara (narozený 1955). Téměř nevidomý Asahara svým učením oslovil tisíce lidí nejen v Japonsku, mnozí z nich vysoce vzdělaní (i na prestižních univerzitách). Až v roce 2004 ho soud po několikaletém procesu odsoudil na smrt a to i kvůli jiným zločinům než útoku na metro. Poprava však dodnes nebyla provedena.

Sarin[editovat | editovat zdroj]

Hlavní článek: Sarin

Sarin je vysoce toxická, nervově-paralytická bojová chemická látka. Patří mezi nejtoxičtější bojové otravné látky. Kapka o velikosti špendlíkové hlavičky je schopna zabít dospělého člověka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Útok sarínom v tokijskom metre na slovenské Wikipedii.