Únikový pruh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Úniková rampa v klesání na dálnici v USA
Česká dopravní značka „IP 24" označující únikový pruh

Únikový pruh je speciální rampa na silnici, kde lze v případě nouze zastavit vozidlo pomocnými prostředky, například například protisvahem, hrubým štěrkovým povrchem či měkkou bariérou. Budují se na úsecích v klesání frekventovaných silnic, kde hrozí snížení účinku brzd z důvodu přemáhání či námrazy. Takové opatření vyžaduje pravidelnou údržbu, například kypření štěrku či písku.[1] V českých normách má speciální značku se zkratkou IP 24.[2] Na území Česka se nachází takový pruh u Mohelnice, u Dubí[3] či na dálnici D8 u Ústí nad Labem.

V případě únikových cest z budov se jako únikový pruh dle českých norem označuje koridor s minimální šířkou 550 milimetrů.[4] Šířka a počet těchto pruhů se ve stavbách řídí dle počtu počtu osob i způsobu evakuace.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KUBOVÁ, Hana. Kamion proletěl únikovou zónou rychlostí 92 km/h. Šumperský a jesenický deník. 2011-10-04. Dostupné online [cit. 2021-01-12]. (česky) 
  2. Dopravní značka "Únikový pruh". Všechny-autoškoly.cz [online]. [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. 
  3. Řidiči 32tunového náklaďáku selhaly z kopce brzdy, vyřešil to s elegancí (video). Autoforum.cz [online]. [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. (česky) 
  4. Únikové cesty. TZB-info [online]. [cit. 2021-01-12]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]