Údolí stínu smrti (Roger Fenton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Údolí stínu smrti
Základní informace
Původní názevValley of the Shadow of Death
AutorRoger Fenton
Vznik23. dubna 1855
Typválečná fotografie
Vlastnosti
Mediumalbuminový papír
salted paper
Šířka349 mm
Výška276 mm
Umístění
UmístěníGetty Center
Knihovna Kongresu
Viktoriino a Albertovo muzeum
Královská sbírka – Londýn
Vědecké muzeum
Muzeum Orsay
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Údolí stínu smrti, bez dělových koulí na silnici

Údolí stínu smrti (anglicky: Valley of the Shadow of Death) je fotografie Rogera Fentona, pořízená 23. dubna 1855 během krymské války. Je to jedna z nejznámějších válečných fotografií.[1]

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Rogera Fentona vyslal Thomas Agnew z Agnew & Sons, aby zaznamenal Krymskou válku, kde Spojené království, Druhá francouzská říše, Království Sardinie a Osmanská říše vedly válku proti Ruské říši. Místo obrazu pojmenovali britští vojáci Údolí smrti jelikož bylo neustále ostřelováno.[1] Když v září 1855 Thomas Agnew vystavil snímek jako jeden ze série jedenácti souhrnně nazvaných Panorama náhorní plošiny Sebastopol v jedenácti dílech na londýnské výstavě, použil válečný epitet, Tennysonův epitet a přidal Údolí stínu smrti s jeho záměrnou evokací žalmu 23.

Filmař Errol Morris se v roce 2007 vydal do Sevastopolu, aby identifikoval místo této „první ikonické válečné fotografie“.[2] Zkoumal druhou verzi fotografie bez dělových koulí na silnici a otázku pravosti snímku. Dosavadní názory se lišily ohledně toho, která byla pořízena jako první, ale Morris si všiml důkazů, že první byla pořízena fotografie bez dělových koulí.[3][4][5][6] Zůstává si nejistý, proč byly koule přesunuty na silnici na druhém obrázku – možná, poznamenává, je tam Fenton záměrně umístil, aby obrázek vylepšil. Podle muzea Orsay je to však „nepravděpodobné, protože kolem něj zuřící boje by mu to pravděpodobně nedovolily“.[7] Alternativou je, že vojáci sbírali dělové koule k opětovnému použití a koule házeli výše do kopce na silnici a do příkopu pro pozdější sběr.

Tisky fotografie jsou v několika veřejných sbírkách, jako například: Getty Center, Knihovna Kongresu, Victoria and Albert Museum, Královská sbírka – Londýn, Vědecké muzeum nebo Muzeum Orsay.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valley of the Shadow of Death (Roger Fenton) na anglické Wikipedii.

  1. a b Valley of the Shadow of Death (Getty Museum) [online]. [cit. 2021-03-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MORRIS, Errol. Which Came First? (Part Two) [online]. 4 October 2007 [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MORRIS, Errol. Believing Is Seeing: Observations on the Mysteries of Photography. [s.l.]: Penguin Press, 2011. ISBN 9781594203015. Kapitola Chapter 1, s. 310. (anglicky) 
  4. MORRIS, Errol. In the Valley of the Shadow of Doubt [online]. WNYC Radio, 5 October 2012 [cit. 2012-11-08]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. DICKER, Ron. 'Valley Of The Shadow Of Death,' Famous Early War Photo, A Staged Fake, Investigator Says (PHOTOS). Huff Post World 10/01/2012. Huffington Post, 1 October 2012. Dostupné online [cit. 8 November 2012]. (anglicky) 
  6. Truth Warriors [online]. WNYC Radio, 3 August 2017 [cit. 2017-09-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Musée d'Orsay: Roger Fenton The Valley of the Shadow of Death [online]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 8 December 2008. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]