Úžina Euripos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Satelitní snímek

Úžina Euripos se nachází v Euboiském průlivu, který odděluje ostrov Euboia od řecké pevniny. Od starověku byla tato úžina předmětem zájmu pro neobvyklý průběh odlivu a přílivu, jelikož tyto jevy jsou ve Středozemním moři obvykle velmi mírné. V tehdejších pramenech lze najít např. následující slova:

Dech proudí skrze tělo k výtoku ven a naopak, je uváděn skrze dýchání ústy a nosními dírkami. A tak - stejným způsobem jako proud úžiny Euripos - je na oplátku nesen do těla, které je rozšířeno v důsledku výdechu.
— Timaios z Lokridy, O podstatě kosmu a duše[1]

Tyto jevy se opakují čtyřikrát denně.[2] Lehčí lodě nejsou při nich schopné úžinou proplout. V okamžicích, kdy se směr proudu mění, je plavba ještě nebezpečnější, protože se tvoří vír.[3]

Studiu úžiny Euripos se věnoval François-Alphonse Forel a jeho výzkumy završil v roce 1929 D. Eginitis.[2]


Dýchání v Platónově dialogu Timaios

"A tu co jest teplé, není pochyby, že směřuje přirozeně ven na své místo k látce sourodé; a poněvadž jsou dva průchody, jeden tělem ven (jím je míněn jícen - vize poznámka 80) druhý pak ústy a nosem, kdykoli teplo udeří na jedné straně, tlačí na druhé straně vzduch kolem dokola, a ten tlakem uveden v kdruhovitý pohyb, vpadaje do ohně se zahřívá, kdežto vycházející vzduch se ochlazuje. Poněvadž pak teplost tato přechází na jiné místo a vzduch u druhého východu se stává teplejším, ubírá se to, co má větší teplotu, zase zpět na onu stranu, spějíc ke své vlastní přirozenosti, a zatlačuje kolem dokola živel druhý; ten pak přijímaje a navzájem dávaje stále tytéž popudy, způsobuje, že vzniká obojími činiteli pohyblivý kruh, dech a výdech."[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O podstatě kosmu a duše, překlad: Kenneth Sylvan Guthrie, str. 294
  2. a b Eginitis, D. The problem of the tide of Euripus. Astronomische Nachrichten. 1929, s. 321–328. Dostupné online. DOI 10.1002/asna.19292361904. Bibcode 1929AN....236..321E. (anglicky)  See also the commentary about this explanation in Lagrange, E. Les marées de l'Euripe. Ciel et Terre (Bulletin of the Société Belge d'Astronomie). 1930, s. 66–69. Dostupné online. Bibcode 1930C&T....46...66L. (anglicky) 
  3. Archimedes in Cephalonia and in Euripus Strait: Modern Horizontal Archimedean Screw Turbines for Recovering Marine Power (klíčové slovo "vortex")
  4. PLATÓN. Timaios, Kritiás. Praha: OIKOYMENH, 1996. S. 80–81. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

O podstatě kosmu a duše, překlad: Kenneth Sylvan Guthrie (anglicky - chybí strana 293)