Øyevitne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Øyevitne
Žánr thriller
Formát seriál
Scénář Jarl Emsell Larsen
Kathrine Valen Zeiner
Režie Jarl Emsell Larsen
Země původu NorskoNorsko Norsko
Jazyk norština
Počet řad 1
Počet dílů 6
Obvyklá délka 59 min.
Produkce a televizní štáb
Lokace Oslo
Kamera Lars Vestergaard
Hudba Geir Bøhren
Bent Åserud
Produkční
společnost
NRK Drama
Premiérové vysílání
TV stanice NRK1
Formát obrazu 16:9
Vysíláno 20. října 2014 24. listopadu 2014
Øyevitne na ČSFD SZ IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Øyevitne (tj. Očitý svědek) je norská šestidílná miniseérie z roku 2014. Dva patnáctiletí spolužáci se náhodně stanou svědky mnohonásobné vraždy. Přesto se z osobních důvodů rozhodnou nejít se svým svědectvím na policii. V roce 2016 byl natočen jeho americký remake pod názvem Eyewitness.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Henning a Philip jsou spolužáci a sousedé, kteří žijí v malé obci Mysen poblíž švédských hranic. Henning je nadšenec do motokrosu a denně trénuje na blížící se závody. Philip se do obce nastěhoval k pěstounům, neboť jeho matka je narkomanka, která je na odvykací kůře. Jednou v noci jsou společně v nedaleké pískovně, kam Henning jezdí trénovat. V onu noc začne jejich milostný poměr. Zároveň jsou též svědky zločinu, kdy v pískovně muž postřílí čtyři členy motorkářského gangu. Přestože stanou tváří tvář vrahovi, Henningovi se podaří muže omráčit a oba uprchnou. Rozhodnou se nikomu nic neoznámit, neboť Henning chce za každou cenu utajit jejich milostný vztah. Místní policejní komisařka Helen Sikkelandová, která je zároveň Philipovou pěstounkou, je bývalá členka KRIPOSu a přebírá vyšetřování zločinu. Postupně vyplývají na povrch souvislosti s dalšími událostmi v Oslu a také vraždou v Dánsku. Henning začíná mít psychické problémy a když Philip prolomí mlčení, jejich vztah ochladne. Přestože se dostanou do programu na ochranu svědků, zdá se, že z policie někdo vynáší informace a oba mladíci se tak dostávají do vážného nebezpečí.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Axel Bøyum Philip
Odin Waage Henning
Anneke von der Lippe Helen Sikkeland
Per Kjerstad Ronny Berg Larsen
Yngvild Støen Grotmol Camilla
Kim Sørensen Olle
Yngve Berven André
Ingjerd Egeberg Elisabeth

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Televizní cena Gullruten v kategorii nejlepší kamera (Lars Vestergaard)
  • International Emmy Award za nejlepší herečku pro Anneke von der Lippe, která se stala první norskou herečkou s tímto oceněním.