Přeskočit na obsah

Ósacká zátoka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Satelitní fotografie severní části zátoky

Ósacká zátoka (japonsky 大阪湾Ósaka wan) je zátoka na jihu ostrova Honšú v Japonsku. Na starších mapách se lze setkat s názvem Izumi Nada (japonsky 和泉灘).[1]

Ósacká zátoka je nejvýchodnější částí Vnitřního moře, které pokračuje západně od ní přes průliv Akaši. Na jihu spojuje zátoku s Tichým oceánem kanál Kii, v němž leží souostroví Tomagašima. Západní okraj zátoky mezi průlivem Akaši na severozápadě a kanálem Kii na jihu tvoří pobřeží ostrova Awadži patřícího do prefektury Hjógo, do které patří i severní pobřeží zátoky. Východní pobřeží zátoky patří do prefektury Ósaka a malá část pobřeží na jihovýchodě do prefektury Wakajama.

Oblast patří do metropolitní oblasti Kansai, která je hustě obydlena, a v Ósacké zátoce je proto značná lodní doprava. Největší přístavy jsou u měst Ósaka, Kóbe a Sakai. Na umělých ostrovech v zátoce byla také vybudována velká letiště Kansai a Kóbe.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bucht von Osaka na německé Wikipedii.

  1. Japan : Naikai or Inland Sea : Izumi Nada and Harima Nada [online]. library.ucsd.edu, rev. 2019-04-19 [cit. 2021-03-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]