Pračka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
→‎Pračky s předním plněním: Tož dělám to, tak pro toho, kdo by si chtěl sám doma opravovat pračku ...
Čištění bubnu pračky - uvedení jakým způsobem a v jakých intervalech se provádí čištění bubnu pračky
značky: revertováno editace z Vizuálního editoru
Řádek 80: Řádek 80:


Pro snazší používání moderní pračky využívají funkci "Množstevní automatika", která po vložení prádla automaticky vyhodnotí, jaké množství prádla bude prát a podle toho také uzpůsobí prací program. Tímto způsobem pračka šetří spotřebu vody a spotřebu elektrické energie.
Pro snazší používání moderní pračky využívají funkci "Množstevní automatika", která po vložení prádla automaticky vyhodnotí, jaké množství prádla bude prát a podle toho také uzpůsobí prací program. Tímto způsobem pračka šetří spotřebu vody a spotřebu elektrické energie.

=== Čištění bubnu pračky ===
Dlouhodobým užíváním pračky se v pračce hromadí bakterie, usazeniny (převážně vápenné) z vody a pracího prostředku. Z tohoto důvodu je důležité provést vyčištní pračky a to ideálně 2x ročně. Máte možnost zakoupit si profesionální odvápňovače, které nenarušují ostatní díly pračky (např.těsnění a hadici) nebo si z kyseliny citrónové jednoduše vyrobíte roztok (100g kyseliny citrónové rozpustěné ve 2 litrech vody), který vaší pračku (buben) vyčistí. Roztok aplikujte do pračky, zvolte program na nejvyšší teplotu u kterého můžete nastavit cca hodinovou přestávku na působení roztoku. Pozitivní výsledek je zaručen.<ref>{{Citace elektronické monografie
| titul = https://www.testy-spotrebicu.cz/testy-pracek/
| url = https://www.testy-spotrebicu.cz/testy-pracek/
| datum přístupu = 2021-03-19
| jazyk = cs
}}</ref>


== Hlučnost pračky ==
== Hlučnost pračky ==

Verze z 19. 3. 2021, 18:18

Pohled na pračku z roku 2000
Tento článek je o domácím stroji pro praní prádla. Další významy jsou uvedeny na stránce Pračka (rozcestník).

Domácí pračka je poloautomatický stroj určený k praní, vyváření a odstřeďování špinavého prádla, tedy oděvů a jiného textilu. První pračku sestrojil Angličan Stender kolem roku 1750.

Termín pračka se obvykle používá pro stroje peroucí vodním čisticím roztokem – na rozdíl od chemického čištění, které používá jiné čisticí chemikálie a je obvykle provozováno ve specializovaných provozovnách veřejných služeb. Velké pračky zejména na ložní prádlo jsou také užívány ve velkých prádelnách určených pro hromadné praní prádla, například pro nemocnice či armádu. Zde se v minulosti používaly velké bubnové pračky s vrchním plněním[1].

Za dobu existence poloautomatických praček došlo také k významnému snížení jejich rozměrů a hlučnosti. Některé současné modely se dostanou při praní na 49 dB, což je méně, než zvuk vydávaný mírným deštěm.

Základní typy automatických praček

Moderní automatické pračky pro domácnost se vyrábí ve dvou základních provedeních:

  • Pračky s předním plněním (viz obrázek)
  • Pračky s vrchním plněním

Pračky s předním plněním

Moderní pračky s předním plněním jsou ideální zejména v případě, kdy uživatele nesužuje nedostatek místa. Vůči pračkám s vrchním plněním (plněné vrchem) nabízí řadu výhod. Především disponují velkou kapacitou, díky rozměrnému otvoru nabízí komfortní užívání, a horní stranu lze využít pro odkládání předmětů nebo postavení sušičky. Nabídka praček s předním plněním je také mnohem pestřejší.

Oproti pračkám plněných vrchem mají ale několik nevýhod[2]. Mezi nejzásadnější patří nutnost volného prostoru, který je potřebný pro otevření dvířek bubnu, a méně pohodlné vkládání a vyndávání prádla. Tato činnost je rovněž náročnější na fyzickou kondici, neboť je uživatel nucen se ohýbat v zádech. Pračky s předním plněním jsou také obvykle rozměrnější a tudíž i zabírají více prostoru. U většiny praček s bočním plněním je náročnější výměna ložiska co se týče technické zdatnosti.

Slim pračky

Pračky s předním plněním existují ještě v tzv. slim variantě, tedy ve verzi se zkrácenou hloubkou. Ta je vhodná zejména pro uživatele, kteří doma bojují s nedostatkem místa. Nevýhodou je, že na tuto pračku není možné postavit sušičku standardních rozměrů, na trhu jsou ovšem k dostání i slim sušičky, které už na takovouto pračku postavit lze. Obecně mají potom slim pračky menší kapacitu, okolo 6 kg.[3]

Pračky s vrchním plněním

Mezi největší výhody praček s vrchním plněním patří úspora místa. Tyto pračky jsou obvykle méně rozměrnější než pračky s předním plněním, což ocení například majitelé menších bytů, kteří se snaží obývaný prostor využít co nejefektivněji. Díky tomu, že se tyto pračky otevírají na své horní straně, nejsou náročné na místo před sebou. Otevírání tímto způsobem je také mnohem komfortnější, protože se člověk nemusí ohýbat v zádech.

Mezi nevýhody praček s vrchním plněním patří zpravidla menší kapacita bubnu (vyperou méně prádla na jeden cyklus), nemožnost odkládání věcí nebo umístění sušičky na jejich horní část. V neposlední řadě také menší množství nabízených modelů. Modely tohoto druhu také obvykle obsahují menší počet funkcí a jsou obecně hůře vybavené.[4]

V zahraničí se vyrábí pračky s vrchním plněním, ale vertikáním uložením bubnu, což tak trochu mění výše uvedený popis = pračka je široká a kapacita bubnu je dostatečná viz např. Bosch WOE704Y0IN na 7 kg prádla.

Pračka se sušičkou

Pračka může být vybavena i sušičkou prádla. Běžně se sice sušička vyrábí jako samostatný stroj, ale pro úsporu místa nebo námahy s přemisťováním prádla mohou být funkce obou strojů sdruženy.

Nevýhodou těchto strojů je, že kapacita sušičky je většinou poloviční proti kapacitě pračky. Znamená to, že při využití obou funkcí lze prát jen polovinu běžné náplně prádla, nebo je třeba před sušením polovinu prádla odebrat. V současnosti jsou už některé pračky se sušičkou schopny provádět obě funkce bez přerušení a s plnou náplní prádla.

Většina praček se sušičkou není energeticky úsporná = na sušení prádla používají klasické topení s odporovou spirálou.

Konektivita

Některé moderní pračky obsahují porty USB, nebo Wifi pro připojení do domácí sítě spotřebičů nebo do internetu.[5]

Vířivé pračky

Donedávna se prodávaly také klasické vířivé pračky, což byly stroje založené na vířivém pohybu prací lázně s prádlem, který obstarávala malá vodní vrtulka poháněná běžným elektromotorem. Některé typy se také prodávaly ve dvojici s odstředivkou.

Ruční pračky

Dodnes se ale také používají i jednoduché ruční pračky. Jedná se o levný stroj poháněný manuální lidskou silou pomocí kliky, jež otáčí velkým rotačním pouzdrem, ve kterém je umístěno prádlo s vodou a pracím prostředkem.

Objem bubnu

Jedním z nejzásadnějších kritérií, kterými se je vhodné při výběru pračky řídit, je objem bubnu. Právě podle tohoto parametru lze předem odhadnout, jaké množství prádla dokáže pračka vyprat na jeden cyklus. Kapacitu bubnu lze rozdělit do třech obecných kategorií:

  • Objem do 6 kg – vhodný pro 1–2 osoby
  • Objem 6–9 kg – pro běžné rodiny (4 osoby)
  • Objem nad 9 kg – pro větší rodiny nebo více osob

Pro snazší používání moderní pračky využívají funkci "Množstevní automatika", která po vložení prádla automaticky vyhodnotí, jaké množství prádla bude prát a podle toho také uzpůsobí prací program. Tímto způsobem pračka šetří spotřebu vody a spotřebu elektrické energie.

Čištění bubnu pračky

Dlouhodobým užíváním pračky se v pračce hromadí bakterie, usazeniny (převážně vápenné) z vody a pracího prostředku. Z tohoto důvodu je důležité provést vyčištní pračky a to ideálně 2x ročně. Máte možnost zakoupit si profesionální odvápňovače, které nenarušují ostatní díly pračky (např.těsnění a hadici) nebo si z kyseliny citrónové jednoduše vyrobíte roztok (100g kyseliny citrónové rozpustěné ve 2 litrech vody), který vaší pračku (buben) vyčistí. Roztok aplikujte do pračky, zvolte program na nejvyšší teplotu u kterého můžete nastavit cca hodinovou přestávku na působení roztoku. Pozitivní výsledek je zaručen.[6]

Hlučnost pračky

Pračka s tichým chodem je taková, která během praní nepřekročí 50 dB a při odstřeďování se drží do 70 dB.[7] Tento parametr je vždy vyznačen na energetickém štítku, který by měl být součástí balení.

Jiné významy slova

Slovo pračka se někdy používá i pro jiná specializovaná čisticí a technická zařízení – například pračka vzduchu. Existuje i řada specializovaných strojních praček užívaných v průmyslu (průmyslová pračka), speciální typy praček se užívají i při výrobě klasických papírových fotografií.

Odkazy

Reference

  1. Komparito.cz [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
  2. Testado [online]. 2018-10-19 [cit. 2019-01-03]. Dostupné online. 
  3. ARecenze [online]. [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. 
  4. Pračky - Srovnání nejlepších praček & Recenze | Vybero.cz. www.vybero.cz [online]. [cit. 2020-08-31]. Dostupné online. 
  5. http://www.zive.cz/bleskovky/tak-uz-i-pracky-samsung-predstavil-chytrou-pracku-s-wi-fi-a-androidem/sc-4-a-172262/default.aspx
  6. https://www.testy-spotrebicu.cz/testy-pracek/ [online]. [cit. 2021-03-19]. Dostupné online. 
  7. Recenzer [online]. [cit. 2019-05-21]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy