Český rozhlas Radio Prague International

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Český rozhlas Radio Praha
Spuštěno1936
VlastníkČeský rozhlas
ŠéfredaktorMgr. Klára Stejskalová
StátČeská republika
Jazykčeština, angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština
Financováníveřejnoprávní
Vysílací čas24 hodin denně
Oblast vysílánícelý svět
Webradio.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Radio Praha je rozhlasová stanice Českého rozhlasu, provozující vysílání do zahraničí. Vysílá převážně zpravodajství a zajímavosti z Česka, kromě češtiny vysílá anglicky, německy, francouzsky, španělsky a rusky. Přijímat jej lze téměř na celém světě prostřednictvím krátkovlnného vysílání (na některých místech pak i na VKV), dále je šířeno prostřednictvím satelitu či kabelových rozvodů a vysíláním přes Internet.

Historie

Pravidelné české vysílání do zahraničí bylo zahájeno 31. srpna 1936, tehdy se vysílalo šest hodin denně, česky a slovensky, německy, francouzsky, anglicky a příležitostně rusínsky. Před okupací Československa a druhou světovou válku bylo vysílání postupně prodlužováno až na 22 hodin denně v už devíti jazycích navíc k češtině a slovenštině. 15. března 1939, okamžikem vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava, bylo vysílání zastaveno, později bylo ve výrazně menší podobě obnoveno, ale pouze v češtině a většinu vysílání tvořila hudba.

Vysílání se znovu rozjelo ihned po skončení války. Po nástupu komunismu se stalo prostředkem ideologického boje a bylo rozděleno na vysílání pro země socialistického tábora a vysílání do „nepřátelských“ států. Přitom se postupně rozšiřovalo, v roce 1966 se vysílalo ve 14 cizích jazycích, průměrně 33 hodin objemu vysílání denně. Po sovětské invazi ukončující pražské jaro po jistou dobu i Radio Praha připravovalo z utajovaných improvizovaných studií, do budovy rozhlasu se rádio vrátilo 9. září. I v době normalizace Radio Praha pokračovalo v propagandistickém vysílání a dále se rozšiřoval objem. V roce 1981 vznikla polská redakce, jejímž cílem bylo působit proti hnutí Solidarita; vysílala až do roku 1986.

Po Sametové revoluci bylo zahraniční vysílání zásadním způsobem omezeno. V současnosti se vysílá 24 hodin denně, z čeho jsou 3 hodiny premiérové, které se v nezměněném pořadí opakují celý den.

Související články

Externí odkazy

  • http://www.radio.cz – stránky Radia Praha, články, zprávy a zvukové záznamy vysílání Českého rozhlasu do zahraničí (česky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, rusky)