Ústřední vojenská nemocnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ústřední vojenská nemocnice
Ústřední vojenská nemocnice, pohled z ulice Stamicova
Ústřední vojenská nemocnice, pohled z ulice Stamicova
Vznik1938
TypVojenská fakultní nemocnice
Právní formapříspěvková organizace
SídloÚstřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (ÚVN Praha)
U Vojenské nemocnice 1200
169 02  Praha 6
Souřadnice
Oficiální webwww.uvn.cz
Datová schránkab8mtp8k
IČO61383082 (VR)
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (zkráceně ÚVN), původním názvem Masarykova vojenská nemocnice, je velké zdravotnické zařízení Armády České republiky, které se nachází v pražském Břevnově (často je nazývána také Střešovická nemocnice, ačkoliv se nachází několik set metrů od hranic Střešovic).

Masarykova nemocnice

Pražská vojenská nemocnice byla zcela nově postavena na podkladě rozhodnutí Národního shromáždění Československé republiky z roku 1925, kdy byl přijat nový zákon č. 68/1925 Sb., kterým se k „Všeobecné nemocnici v Praze připojuje vojenská nemocnice v Praze II. a zřizuje se Masarykova vojenská nemocnice“.

Svoji činnost Masarykova vojenská nemocnice zahájila 1. srpna 1938, kdy se do nových prostor ve Břevnově přestěhovala nemocniční oddělení z bývalé vojenské nemocnice na Karlově náměstí a z nemocničního oddělení, které bylo kdysi umístěno v kasárnách Na Pohořelci. Plně fungovat začala 1. září 1938.

V roce 1939 po obsazení českých zemí nacistickým Německem nemocnici začal využívat německý Wehrmacht jako svoji záložní nemocnici. Po druhé světové válce byl její provoz obnoven na podzim v roce 1945.

Ústřední vojenská nemocnice

V roce 1950 byla nemocnice přejmenována na Ústřední vojenskou nemocnici. Spadala pod vojenskou zdravotnickou službu Československé lidové armády a jako taková byla zcela podřízena Ministerstvu národní obrany ČSSR.

Až do roku 1994 pak byla nemocnice ponejvíce zaměřena na pacienty pocházející z řad vojáků základní služby, vojáků z povolání a jejich rodinných příslušníků, dále také na civilní zaměstnance vojenské správy a další pacienty pocházející z řad silových resortů. Teprve v roce 1994 se ÚVN otevřela i běžnému civilnímu obyvatelstvu.

V únoru 2012 ministr obrany Alexandr Vondra nemocnici udělil statut „vojenské fakultní nemocnice“.[1]

Současnost

Nemocnice v současnosti poskytuje kompletní spektrum zdravotnických služeb s výjimkou dětského lékařství, gynekologie a porodnictví, kardiochirurgie (hrudní chirurgie) a popálenin. V roce 2004 získala jako první v zemích východní Evropy certifikát kvality společností Joint Commission International (JCI). Aktuálně je akreditována SAK. K prosinci 2015 měla 469 standardních lůžek,[2] 68 JIP lůžek, 137 lůžek následné péče, deset klinik a dvacet odborných oddělení.

Nemocnice poskytuje klinickou základnu pro mediky všech tří lékařských fakult Univerzity Karlovy v Praze, a také následné postgraduální vzdělávání.

Seznam klinik

  • Klinika anestezie resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM)
  • Klinika interní
  • Klinika chirurgická
  • Neurochirurgická klinika
  • Oční klinika
  • Onkologická klinika
  • ORL klinika
  • Radiologické oddělení
  • Gynekologická klinika
  • Oddělení ortopedie

Specializovaná pracoviště

  • Od roku 2005 je zde v provozu operační robot da Vinci, od roku 2008 je v provozu i Léčebna dlouhodobě nemocných pro válečné veterány s kapacitou 26 lůžek. Nemocnice má 674 lůžek a je zde zaměstnáno 386 lékařů.
  • Oddělení hematologie, biochemie a krevní transfúze spravuje Strategickou krevní banku, která slouží jako strategická zásobárna lidské krve pro zdravotnickou péči v celé České republice v případě války, živelní pohromy či jiné katastrofy velkého rozsahu.
  • Nemocnice slouží v neposlední řadě i jako výcvikové, vzdělávací a odborným léčebné zařízení pro Armádu České republiky.
  • Sídlí zde ústřední lékařsko-psychologické oddělení Armády ČR a vojenská přezkumná komise.
  • V areálu nemocnice sídlí také specializované pracoviště Ústavu leteckého zdravotnictví.

Odkazy

Reference

Externí odkazy