Zugdidi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náměstí v Zugdidi
Palác Dadiani v Zugdidi

Zugdidi (gruzínsky a mingrelsky: ზუგდიდი) je město v západní Gruzii rozkládající se při jižní hranici s Abcházií 25 km od Černého moře. Zároveň je krajským městem regionu Samegrelo-Zemo Svaneti. V roce 2002 mělo město 75 894 obyvatel. Název Zugdidi v mingrelštině znamená česky „Velký Kopec“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada Zugdidi byla poprvé zmíněna v 17. století, ačkoliv byla založena mnohem dříve. Dokladem toho je místní kostel zbudovaný v polovině 14. století. Od roku 1803 se Zugdidi stalo sídelním městem šlechtických rodů z Mingrelie a hlavním městem tehdejšího knížectví Odiši. Město zaznamenalo rozmach v letech 1860 - 1890, když nechal mocný rod Dadiani vybudovat palác s kostelem a botanickou zahradu. Toto dílo se povedlo díky investici Achilla Bonaparteho, strýce Napoleonovy sestry Karolíny Bonaparte, který se v roce 1868 oženil s poslední mingrelskou panovnicí Salome Dadiani. Palác však dvakrát vyhořel (1894 a 2000), ale byl v obou případech obnoven.

V roce 1993 se z tohoto města stala bašta povstalců (Zviadovců) proti vládě prezidenta Ševarnadzeho, které vedl svržený první postkomunistický prezident Zviad Gamsachurdia.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]