Zlatý medvěd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zlatý medvěd

Zlatý medvěd (německy: Goldener Bär) je filmová cena, která je každoročně udělována na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale v německém Berlíně. Kromě hlavní ceny, udělované nejlepšímu celovečernímu filmu, je udělován i Zlatý medvěd za nejlepší krátkometrážní film a vybraná osobnost získává také čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo.

Seznam nositelů[editovat | editovat zdroj]

Zlatý medvěd[editovat | editovat zdroj]

Rok Film Režie Země
1951
[p 1]
Beaver Valley James Algar USA USA
Popelka
(Cinderella)
Wilfred Jackson
Hamilton Luske
Clyde Geronimi
USA USA
Justice est faite André Cayatte Francie Francie
Adresát neznámý
(Sans laisser l'adresse)
Jean-Paul Le Chanois Francie Francie
Die Vier im Jeep Leopold Lindtberg Švýcarsko Švýcarsko
1952 Tančila jedno léto
(Hon dansade en sommar)
Arne Mattsson Švédsko Švédsko
1953 Mzda strachu
(Le Salaire de la peur)
Henri-Georges Clouzot Francie Francie - Itálie Itálie
1954 Buď, anebo
(Hobson’s Choice)
David Lean Spojené království Spojené království
1955 Die Ratten Robert Siodmak Německo Spolková republika Německo
1956 Vyzvání k tanci
(Invitation to the Dance)
Gene Kelly USA USA
1957 Dvanáct rozhněvaných mužů
(12 Angry Men)
Sidney Lumet USA USA
1958 Lesní jahody
(Smultronstället)
Ingmar Bergman Švédsko Švédsko
1959 Bratranci
(Les Cousins)
Claude Chabrol Francie Francie
1960 El lazarillo de Tormes César Fernández Ardavín Španělsko Španělsko
1961 Noc
(La notte)
Michelangelo Antonioni Itálie Itálie - Francie Francie
1962 Takové milování
(A Kind of Loving)
John Schlesinger Spojené království Spojené království
1963 Kronika psaná mečem
(武士道残酷物語, Bushidô zankoku monogatari)
Tadashi Imai Japonsko Japonsko
Il diavolo Gian Luigi Polidoro Itálie Itálie
1964 Suché léto
(Susuz yaz)
Metin Erksan Turecko Turecko
1965 Alphaville
(Alphaville, une étrange aventure de Lemmy Caution)
Jean-Luc Godard Francie Francie - Itálie Itálie
1966 Ve slepé uličce
(Cul-de-sac)
Roman Polański Spojené království Spojené království
1967 Le Départ Jerzy Skolimowski Belgie Belgie
1968 Ten musí jít z kola ven
(Ole dole doff)
Jan Troell Švédsko Švédsko
1969 Raná díla
(Rani radovi)
Želimir Žilnik Jugoslávie Jugoslávie
1970
cena neudělena
1971 Zahrada Finzi-Continiů
(Il giardino dei Finzi Contini)
Vittorio de Sica Itálie Itálie - Německo Spolková republika Německo
1972 Canterburské povídky
(I racconti di Canterbury)
Pier Paolo Pasolini Itálie Itálie
1973 Vzdálené hřmění
(অশনি সংকেত, Ashani Sanket)
Satyajit Ray Indie Indie
1974 The Apprenticeship of Duddy Kravitz Ted Kotcheff Kanada Kanada
1975 Adopce
(Örökbefogadás)
Márta Mészáros Maďarsko Maďarsko
1976 Buffalo Bill a Indiáni
(Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson)
Robert Altman USA USA
1977 Vzestup
(Восхождение)
Larisa Šepiťko Sovětský svaz Sovětský svaz
1978
[p 2]
Las truchas José Luis García Sánchez Španělsko Španělsko
Las palabras de Max Emilio Martínez Lázaro Španělsko Španělsko
Ascensor (krátký film) Tomás Muñoz Španělsko Španělsko
1979 David Peter Lilienthal Německo Spolková republika Německo
1980 Heartland Richard Pearce USA USA
Palermo nebo Wolfsburg
(Palermo oder Wolfsburg)
Werner Schroeter Německo Spolková republika Německo
1981 Deprisa, deprisa Carlos Saura Španělsko Španělsko - Francie Francie
1982 Touha Veroniky Vossové
(Die Sehnsucht der Veronika Voss)
Rainer Werner Fassbinder Německo Spolková republika Německo
1983 Ascendancy Edward Bennett Spojené království Spojené království
Úl
(La colmena)
Mario Camus Španělsko Španělsko
1984 Proudy lásky
(Love Streams)
John Cassavetes USA USA
1985 Ten, který přišel
(Die Frau und der Fremde)
Rainer Simon NDR Německá demokratická republika
Městečko Wetherby
(Wetherby)
David Hare Spojené království Spojené království
1986 Stammheim Reinhard Hauff Německo Spolková republika Německo
1987 Téma
(Тема)
Gleb Panfilov Sovětský svaz Sovětský svaz
1988 Rudé pole
(红高粱, Hong Gaoliang)
Zhang Yimou Čína Čína
1989 Rain Man Barry Levinson USA USA
1990 Hrací skříňka
(Music Box)
Constantin Costa-Gavras USA USA
Skřivánci na niti Jiří Menzel Česko Československo
1991 La casa del sorriso Marco Ferreri Itálie Itálie
1992 Grand Canyon Lawrence Kasdan USA USA
1993 Ženy od jezera vonných duší
(香魂女, Xiang hun nu)
Xie Fei Čína Čína
Svatební hostina
(喜宴, Hsi yen)
Ang Lee Taiwan Tchaj-wan - USA USA
1994 Ve jménu otce
(In the Name of the Father)
Jim Sheridan Irsko Irsko - Spojené království Spojené království
1995 Volavka
(L'Appât)
Bertrand Tavernier Francie Francie
1996 Rozum a cit
(Sense and Sensibility)
Ang Lee USA USA - Spojené království Spojené království
1997 Lid versus Larry Flynt
(The People vs. Larry Flynt)
Miloš Forman USA USA
1998 Hlavní nádraží
(Central do Brasil)
Walter Salles Brazílie Brazílie
1999 Tenká červená linie
(The Thin Red Line)
Terrence Malick USA USA
2000 Magnolia Paul Thomas Anderson USA USA
2001 Intimita
(Intimacy)
Patrice Chéreau Spojené království Spojené království - Francie Francie - Německo Německo - Španělsko Španělsko
2002 Cesta do fantazie
(千と千尋の神隠し, Sen to Chihiro no Kamikakushi)
Hayao Miyazaki Japonsko Japonsko
Krvavá neděle
(Bloody Sunday)
Paul Greengrass Spojené království Spojené království - Irsko Irsko
2003 In This World Michael Winterbottom Spojené království Spojené království
2004 Proti zdi
(Gegen die Wand)
Fatih Akın Německo Německo - Turecko Turecko
2005 Carmen z Khayelitshe
(U-Carmen e-Khayelitsha)
Mark Dornford-May Jihoafrická republika Jihoafrická republika
2006 Grbavica Jasmila Žbanić Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina - Chorvatsko Chorvatsko - Německo Německo - Rakousko Rakousko
2007 Tuyino manželství
(图雅的婚事, Tuya de hun shi)
Wang Quanan Čína Čína
2008 Elitní jednotka
(Tropa de Elite)
José Padilha Brazílie Brazílie
2009 Mléko strachu
(La teta asustada)
Claudia Llosa Peru Peru
2010 Med
(Bal)
Semih Kaplanoğlu Turecko Turecko
2011 Rozchod Nadera a Simin
(جدایی نادر از سیمین , Jodaeiye Nader az Simin)
Asghar Farhadi Írán Írán
2012 Caesar musí zemřít
(Cesare deve morire)
Paolo Taviani
Vittorio Taviani
Itálie Itálie

Zlatý medvěd za nejlepší krátkometrážní film[editovat | editovat zdroj]

Tato cena se uděluje od roku 1955. Čeští/českoslovenští tvůrci si jí odnesli celkem sedmkrát:

Čestný Zlatý medvěd za celoživotní dílo[editovat | editovat zdroj]

Rok Osobnost(i)
1982 James Stewart
1988 Alec Guinness
1989 Dustin Hoffman
1990 Oliver Stone
1993 Gregory Peck, Billy Wilder
1994 Sophia Loren
1995 Alain Delon
1996 Elia Kazan, Jack Lemmon
1997 Kim Novak
1998 Catherine Deneuve
1999 Shirley MacLaine
2000 Jean Moreau
2001 Kirk Douglas
2002 Robert Altman, Claudia Cardinale
2003 Anouk Aimée
2004 Fernando Solanas
2005 Im Kwon-taek, Fernando Fernán Gómez
2006 Andrzej Wajda, Ian McKellen
2007 Arthur Penn
2008 Francesco Rosi
2009 Maurice Jarre
2010 Wolfgang Kohlhaase, Hanna Schygulla
2011 Armin Mueller-Stahl
2012 Meryl Streep

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. V roce 1951 byla cena udělena v jednotlivých žánrech – dokumentární film (Beaver Valley), drama (Die Vier im Jeep), komedie (Adresát neznámý), detektivní či dobrodružný film (Schwurgericht) a hudební film (Popelka).
  2. V roce 1978 se porota nedokázala shodnout na vítězi, Zlatý medvěd byl nakonec udělen španělské kinematografii souhrnně za všechny její příspěvky, takže se započítává oběma španělským dlouhometrážním filmům v soutěži (Las truchas a Las palabras de Max) i krátkometrážnímu filmu Ascensor.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]