Zimolez kloboukatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zimolez kloboukatý

Zimolez kloboukatý
Zimolez kloboukatý
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: štětkotvaré (Dipsacales)
Čeleď: zimolezovité (Caprifoliaceae)
Rod: zimolez (Lonicera)
Binomické jméno
Lonicera pileata
Oliver

Zimolez kloboukatý (Lonicera pileata) je obvykle 1 m vysoká stálezelená rostlina, širší keř z čeledě zimolezovité (Caprifoliaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Listy bez řapíků, jsou drobné, lesklé oválné, celokrajné a kožovité, jsou nahloučené na tenkých křehkých větvičkách. Bývají lesklé tmavozelené,naspodu světlezelené. Při rašení ovšem mohou být zbarvené zbarvené i fialově. Kůra je červenohnědá a hladká. Později, olivové-zelená až šedá. Pupeny jsou skryty v na úžlabí listů. Bělavé květy vyrůstají v květnu až červnu, v páru v úžlabí listů, ale jsou malé a nenápadné. Plod je fialově modrá bobule, která vyrůstá pouze u některých odrůd. Tento druh je velmi podobný druhu zimolez lesklý (Lonicera nitida).

Použití[editovat | editovat zdroj]

Zimolez lesklý lze použít na nízké živé ploty,nebo na pokrytí velkých ploch. Je velice odolný a dobře obráží i po rozsáhlém poškození. Větvičky samy zakořeňují při styku s povrchem půdy.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Vegetativně, nejefektivněji řízkováním. Velmi dobře se rozmnožuje se dřevitými řízky, bylinnými řízky, ale lze jej snadno rozmnožovat například i hřížením.

Nároky[editovat | editovat zdroj]

Při pěstování v mírném pásmu (ČR) roste nejlépe na slunci ale lze jej pěstovat i v polostínu. Vhodná je propustná, humózní půda dobře zásobená vodou a živinami. Dlouhodobé zamokření nemusí snášet dobře. Vhodné pH půdy je 5,6–7,5 (kyselé až mírně zásadité půdy).[1] V ČR může ve výjimečně nepříznivých zimách namrzat. Po řezu velmi dobře regeneruje.

Zimolezy lze pěstovat i v nádobách. Je ale třeba zabránit promrzání obalením nádoby, nebo ji zapustit do země. Zaléváním během zimy dbáme aby rostlina netrpěla suchem. Snáší exhalace. Podle některých informací snáší i mírné zasolení.[2] Velmi dobře snáší řez, obvykle netrpí škůdci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lonicera pileata na anglické Wikipedii.

  1. (anglicky) [cit. 2009-11-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Zimolez kloboukatý [Lonicera pileata] – Okrasné dřeviny [online]. [cit. 2009-11-10]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu