Zero waste

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zero Waste, nebo také česky Život bez odpadů je označení pro životní styl, který podporuje opětovné využívání všech zdrojů bez tvorby odpadů, jejich skládkování, nebo jejich spalování. Tato filosofie říká, že všechny zdroje by měly být využívány opětovně stejně jako se tomu děje v přírodě.

Definice a charakteristika

Mezinárodní aliance pro život bez odpadů (Zero Waste International Alliance (ZWIA)) používá následující definici:[1]

Jako Zero Waste označujeme etický, ekonomický, efektivní a vizionářský cíl, který směřuje lidi ke změně jejich životního stylu a postupů, tak, aby napodobili udržitelné přírodní cykly, kde jsou všechny materiály a výrobky navrženy tak, aby mohly být použity znovu.

Zero Waste (nulová odpad) znamená návrh a používání výrobků a procesů, takovým způsobem, aby se systematicky snižoval objem a toxicita odpadů a materiálů, šetřily a obnovovaly všechny zdroje a nedocházelo k jejich spalování či jinému úbytku.

Pokud budou dodržována pravidla Zero Waste, dojde k odstranění veškerých úniků škodlivin do půdy, vody nebo vzduchu, které by ohrožovalo zdraví planety, lidí, zvířat nebo rostlin.

Zero Waste se týká postupů nakládání s odpady a způsobů plánování, které kladou důraz na prevenci vzniku odpadů, na rozdíl od způsobu zacházení s odpady způsobem "na konci potrubí" (tedy, řešením následků a ne příčin).[2]. Jedná se o celý systémový přístup, který se zaměřuje na masivní změnu ve způsobu, jakým materiály procházejí společností, což nevede k žádnému odpadu.[2] Nulový odpad zahrnuje více než odstraňování odpadu prostřednictvím recyklace a opětovného použití, zaměřuje se též na restrukturalizaci výrobních a distribučních systémů s cílem snížit plýtvání.[3]. Filosofie nulového odpadu je spíše ideálním cílem nebo než přímo tvrdým cílem.[4] Zero Waste poskytuje základní zásady pro neustálou práci na odstraňování odpadů.[2]

Aktivisté, kteří prosazují život bez odpadů předpokládají, že bude potřeba prosadit regulativní opatření[3][2], která by ovlivnila chování průmyslu při navrhování výrobků, jejich obalů, výrobních procesů a výběru materiálů.[5] Podle nich se tím také redukuje znečištění a konečně dojde i k snížení nákladů v důsledku snížené potřeby surovin.

Zásady života bez odpadů

Autorka Bea Johnson ve své knize Domácnost bez odpadu uvádí pět kroků, kterými by se měla řídit domácnost, která chce výrazně snížit své odpady a tedy také negativní vliv na Zemi:[6]

  • Krok 1: Zamítnout (co nepotřebujeme)
  • Krok 2: Zredukovat (co potřebujeme a nemůžeme zamítnout)
  • Krok 3: Zužitkovat (co spotřebováváme a nemůžeme zamítnout nebo zredukovat)
  • Krok 4: Zrecyklovat (co nemůžeme zamítnout, zredukovat, nebo zužitkovat)
  • Krok 5: Zkompostovat (zbytek)

Odkazy

Reference

  1. http://zwia.org/
  2. a b c d The end of waste: Zero waste by 2020 [online]. Dostupné online. 
  3. a b DAVIDSON, G. (2011). Waste Management Practices: Literature Review [online]. Dostupné online. 
  4. SPIEGELMAN, H. (2006). Transitioning to Zero Waste - What can local governments do NOW? [online]. Dostupné online. 
  5. TOWNEND, William K. Editorial. Waste Management & Research. 2010-01-01, roč. 28, čís. 1, s. 1–3. Dostupné online [cit. 2017-06-21]. ISSN 0734-242X. DOI 10.1177/0734242x09356145. (anglicky) 
  6. JOHNSONOVÁ, Bea. Domácnost bez odpadu : jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu. Praha: PeopleComm, 2016. 265 s. ISBN 978-80-87917-33-6. S. 23–41. 

Související stránky

Externí odkazy