Zenon Grocholewski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kardinál Zenon Grocholewski
Znak kardinála Grocholewskiho

Zenon kardinál Grocholewski (* 11. října 1939, Bródki) je polský římskokatolický kněz, kardinál, prefekt Kongregace pro katolickou výchovu a velký kancléř Papežské univerzity Gregoriana. Je považován za jednoho z největších současných odborníků na kanonické právo.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve vesnici Bródki v nynějším západním Polsku jako syn Stanisława Grocholewskiho a Józefy rozené Stawińské. Po studiích teologie a filosofie na kněžském semináři v Poznani byl 27. května 1963 vysvěcen na kněze. Od roku 1966 žije v Římě, kde nejprve studoval kanonické právo a následně v letech 19721999 působil u Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury, od roku 1982 jako sekretář a od roku 1999 jako jeho prefekt. Současně s ustanovením do funkce prefekta byl 21. prosince 1982 jmenován titulárním arcibiskupem, biskupské svěcení obdržel 6. ledna 1983.

Dne 15. listopadu 1999 byl jmenován prefektem Kongregace pro katolickou výchovu a velkým kancléřem Papežské univerzity Gregoriana. V roce 2001 se stal kardinálem-jáhnem a 21. února byl povýšen do hodnosti kardinála-kněze. Vedle rodné polštiny hovoří také latinsky, italsky a anglicky. Je autorem nebo spoluautorem řady knih a časopiseckých článků.

Prefekt Kongregace pro katolickou výchovu
Předchůdce:
Pio Laghi
od 1999
Zenon Grocholewski
Nástupce:
dosud ve funkci

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]