Zbyněk Zajíc z Hazmburka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o pražském arcibiskupovi. O jeho dědovi, zvaném Zámořský, pojednává článek Zbyněk Zajíc z Hazmburka (1368).
Zbyněk Zajíc z Hazmburka
Narození okolo roku 1376
Úmrtí 28. září 1411
Prešpurk
Národnost CZE česká
Jiná jména biskup Abeceda
Povolání římskokatolický duchovní
Období
Erbovní štít pražského arcibiskupství
5. arcibiskup pražský
v letech 1403-1411
Předchůdce Olbram ze Škvorce
Následovník Zikmund Albík z Uničova
Nábož. vyznání římskokatolické
Příbuzenstvo
otec Vilém Zajíc z Hazmburka
matka Anna ze Slavětína a Libochovic
dědeček Zbyněk Zajíc (Zámořský)
z Hazmburka

Zbyněk Zajíc z Hazmburka posměšně zvaný biskup Abeceda (* okolo roku 1376, † 28. září 1411 v Prešpurku) byl v letech 14031411 pražským arcibiskupem. Vystupoval proti Janu Husovi. Pocházel z rodu Zajíců.

Znak arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka

Život[editovat | editovat zdroj]

Zbyněk byl synem Viléma Zajíce z Hazmburka a Anny ze Slavětína a Libochovic. Byl vnukem Zbyňka Zajíce „Zámořského“ z Hazmburka, který pro rod zakoupil hrad Hazmburk. Měl pět bratrů a čtyři sestry. Zhruba v letech 13951400 vlastnil šestinu hradu Hazmburk.

Původně byl Zbyněk dvořan krále Václava IV. a poté mělnický probošt. Ačkoli měl být především duchovním, proslavil se spíše jako vojevůdce — kromě jiného vedl na příkaz Václava IV. výpad do Bavorska — a bylo mu vytýkáno nedostatečné vzdělání (odtud i jeho posměšná soudobá přezdívka).

Roku 1403 se stal pražským arcibiskupem. Nejprve stál na straně Jana Husa a chtěl po něm, aby mu hlásil „nedostatky nebo odchylky od práva“. Od roku 1407 pak již vystupoval proti Janu Husovi. Odsoudil Viklefovy spisy a Husovi vyčetl „lenivé a hříšné kněze nechává a pilné pastýře od stáda vyhání“. Král Václav nechtěl uznat ani jednoho z tří tehdy existujících papežů a chtěl počkat na rozhodnutí koncilu v Pise. Zbyněk Zajíc dal do klatby všechny, kteří uposlechli krále, tedy především Čechy. Král Václav IV. se na arcibiskupa rozhněval, takže ten raději uprchl. V září 1409 se ale přiklonil k nově zvolenému papeži Alexandru V. Následně král zatratil Viklefovo učení a zakázal kázání mimo kostely, tedy i Husovo v Betlémské kapli.

16. července 1410 nechal Zbyněk Zajíc na dvoře svého malostranského paláce spálit zabavené Viklefovy spisy[p 1]. Jana Husa následně uvrhl do klatby. Musel ale znovu uprchnout, aby se zachránil před rozlíceným davem. Podle Václava IV. měl klatbu odvolat a nahradit zničené knihy. Zbyněk odmítl a král mu proto zastavil jeho příjem. Arcibiskup však opět zopakoval klatbu. Václav IV. proto zabavil všechny církevní poklady. Po zásahu Zikmunda se Zbyněk s králem usmířil. Nicméně se Zbyněk necítil v Praze bezpečný a odjel do Uherska. Po cestě onemocněl a v Prešpurku (dnešní Bratislava) zemřel.

Roku 1436 byl pohřben v chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Probošt mělnické kapituly
Předchůdce:
Barnim V.
1397-1403
Zbyněk Zajíc z Hazmburka
Nástupce:
Mikuláš Semenec
5. arcibiskup pražský
Předchůdce:
Olbram ze Škvorce
1403-1411
Zbyněk Zajíc z Hazmburka
Nástupce:
Zikmund Albík z Uničova

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. v té souvislosti se po Praze rozšířila posměšná říkanka:
    Zbyněk Zajíc abeceda
    spálil knihy
    a nevěda,
    co je psáno v nich

Literatura[editovat | editovat zdroj]