Zbrojnice (Drážďany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Zbrojnice v Drážďanech, od roku 1831 také Historické museum Drážďany, patří ke Státním uměleckým sbírkám – Staatliche Kunstsammlungen Dresden – a řadí se ke světově nejproslulejším sbírkám zbraní, brnění a historických textilií.

Rüstkammer, Dresden - armour.jpg

Vznikla ze zbraní vlastněných saským vévodou a kurfiřtem Augustem Silným a slučuje mistrovské kousky zbrojířů, umělců a řemeslníků ze všech koutů Evropy a Orientu. Celkem zahrnuje okolo 10 000 uměleckých zbraní - brnění, helem, štítu, mečů, rapíru a dýk, šavlí a pušek. Původně zbrojírna nesloužila jako umělecká sbírka, nýbrž především jako reprezentace kurfiřtů. Teprve roku 1920 po zrušení Saské monarchie dostala sbírka svůj umělecko - historický význam. Ve zbrojírně se nachází historické zbraně,oděvy, vojenská výzbroj a portréty z 16. – 19. století. Sbírka obsahuje umělecké předměty zhotovené zlatníky, zbrojíři, řemeslníky, malíři a dvorními krejčími z celého světa. Původ zbrojírny sahá k Albrechtu Udatnému, který v 15. století založil v Rezidenčním zámku vévodský zbrojní kabinet, Z něj se později stala zbrojírna, která byla úschovnou oblíbených zbraní, zbraní určených k turnajům a jejich příslušné výzbroje. S cílem vytvořit cílenou sbírku uměleckých předmětů začal až kurfiřt August Saský. O lovecké zbraně a vybavení pak sbírku rozšířil Johan Georg I. Johan Georg III. ke sbírce připojil orientální zbraně, které vlastnil jako válečnou kořist z bitvy s Turky u Vídně v roce 1683. Nicméně v těchto době byla sbírka rozšířena jen nepatrně. August Silný nechal založit v Dlouhém sále rozsáhlou sbírku střelných zbraní, která dnes zahrnuje 3 000 kousků sestávajících z 1 400 pistolí a 1600 pušek a spolu s sečnými a bodnými zbraněmi s asi 2 200 meči, kordy, dýkami jsou nejvýznamnějším bodem prohlídky. Nejvýznamnější předměty sbírky z dob Augusta Silného jsou kord Petra Velikého a korunovační roucho, které August Silný nesl při své korunovaci na krále Polska Augusta II.

Exponáty[editovat | editovat zdroj]

  • Koruna Augusta II. určena pro jeho korunovaci na Krále Polska – korunovační koruna Augusta Starke – byla vyrobena v roce 1697 Frieberským zlatníkem Johannem Fridrichem Klemmem. Koruna je z pozlaceného stříbra dekorována barevným smaltem a polodrahokamy.
  • Přehlídka brnění krále Polska Jana III. Sobieski. Brnění je nazýváno karaceno, velmi populární mezi polsko - litevskou šlechtou ve druhé polovině 17. století.
  • Pár mušket s násadami vyřezávanými ze slonoviny.
  • Sluneční maska s rysy obličeje Augusta Silného z pozlacené mědi a mosazi vyrobená zlatníkem Johannem Melchiorem Dinglingerem.
  • Šaty kurfiřta Moritze Saského Součásti kostýmu je sukně, kazajka, kalhoty a punčochy z italského hedvábí.
Dresden-Zwinger-Armoury-Tournament.01.JPG

Turecká komnata[editovat | editovat zdroj]

Turecká komnata je součástí Drážďanské zbrojnice na Rezidenčním zámku Drážďany. Do této komnaty nasbírali v průběhu několika staletí saští kurfiřtové orientální, umělecká díla především osmanského původu. Velká část těchto kousků byla diplomatickými dary nebo cílenými nákupy. Jen relativně malou část pak představují kořisti a úlovky z různých bitev proti Osmanům v Drážďanech. K nejvýznamnějším z více než 600 exponátů patří 20 metrů dlouhý, 8 metrů široký a 6 metrů vysoký hedvábný třístěžňový stan ze 17. století vyrobený z bavlněné látky, zdobený aplikacemi ze saténu, bavlny a pozlacené kůže.Velká část objektů byla nashromážděna Augustem Silným. Turecká komora patří k světově nejvýznamnějším sbírkám osmanského umění. Turecká móda, která byla populární na saském kurfiřtském dvoře se odráží jak v mimořádné sbírce orientálních zbraní, oděvu a jezdeckého vybavení, tak ve skvostných tureckých stanech. Návštěvníky jistě překvapí osm ručně vyřezávaných dřevěných koní v životní velikosti. Váži 150 kilo a každý z je unikátně ozdobený.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]