Závody automobilů do vrchu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Závody automobilů do vrchu ve Velké Británii
Závody automobilů do vrchu Dobšinský kopec 2011 (Bohumil Pfeifer, Škoda Fabia Sedan EVO)

Závody automobilů do vrchu je druh automobilového sportu, ve kterém jezdci závodí na čas po určené trase do stoupajícího kopce.

Je to jedna z nejstarších forem automobilového sportu. První známý závod automobilů do vrchu se konal 31. ledna 1897 ve francouzské La Turbie, blízko Nice. Závody automobilů do vrchu Shelsley Walsh Speed Hill Climb ve Worcestershire v Anglii jsou nejstaršími nepřerušovaných závodem automobilů do vrchu na světě. Konají se od roku 1905 na nezměněné trati.[1]

Trasy mají obvykle délku od 1 do 10 kilometrů. Jak název napovídá, závody automobilů do vrchu se zpravidla konají v kopcovitých až hornatých oblastech, které zahrnují klikaté cesty a prudké zatáčky.

Zásady[editovat | editovat zdroj]

Závodníci startují z úpatí kopce. Cílem je dostat se v co nejkratším čase do cíle, který je obvykle na vrcholu kopce. Závody automobilů do vrchu se většinou konají jeden až dva dny, obvykle o víkendu.

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Vozidla v těchto závodech mohou spadat do jakékoliv kategorie: osobní automobily, Gran Turismo, sportovní prototypy nebo monoposty. Ve výhodě jsou převážně vozidla s motorem s krouticím momentem, který je schopen produkovat prudké zrychlení. Je tedy normální, že ve všech kategoriích vítězí jednosedadlové monoposty Formule 3000 a vzácně i Formule 1.

Mistrovství[editovat | editovat zdroj]

FIA každoročně pořádá mistrovství Evropy a mezinárodní mistrovství v závodech automobilů do vrchu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Preteky automobilov do vrchu na slovenské Wikipedii a Course de côte na francouzské Wikipedii.

  1. the oldest operational motorsport venue in the world [online]. Shelsley Walsh, 3. březen 2010, [cit. 2011-08-08]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]