Závitová tyč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náčrtek závitové tyče s maticemi

Závitová tyč je normovaným druhem spojovacího materiálu. Kruhová plná tyč se závitem po celé délce nebo s krátkým závitem na jednom či obou koncích se používá buď tam kde běžně vyráběné délky šroubů nedostačují nebo kde je požadavek na osazení matic z obou stran.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji se vyrábí z uhlíkové nebo korozivzdorné oceli, ale existují i tyče z mosazi, hliníku nebo nylonu. Závit může být metrický, Whitworthův - palcový nebo trapézový, případně s různým stoupáním závitu, a to ať metrického např. M10 x 1,5 nebo Whitworthova, např. UNC, UNF, atd. Závitové tyče se vyrábí i s levým (obráceným) stoupáním závitu. Tyče se vyrábí převážně o délkách 1, 2 nebo 3 metrů, ale lze je nařezat i na libovolně dlouhé kusy.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Napínáky se závitovými tyčemi

Závitovou tyč se používá v mnoha variantách spojů jak ve strojnictví tak stavebnictví. Její největší výhodou je velká svěrná délka (tj. délka mezi dosedacími plochami matic). Otvorem ve spojovaných materiálech se provleče závitová tyč, na koncích se osadí matice, většinou s podložkami, a dotáhnou se předepsaným utahovacím momentem. Takto se spojují např. kleštiny s krokvemi nebo jiné prvky dřevěných krovů.

Velmi často se závitové tyče používají s napínáky jako ztužující části konstrukcí, tzv. zavětrování. Dvě dlouhé tyče se závity na koncích se spojují v napínáku s levým a pravým vnitřní závity. Otáčením napínáku se dotahují závitové spoje a tyče jsou tak předpínány.

Závitové tyče se používají i jako kotvy pro upevnění konstrukcí nebo jejich částí k betonovému podkladu, zděným konstrukcím nebo rostlé hornině.

Související informace naleznete také v článku Kotva (spojovací materiál).

Rozporová závitová trubka[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od závitové tyče, kterou se k sobě přitahují konstrukce nebo její části, rozporová trubka slouží jako vzpěra (většinou provizorní), kterou lze osadit dodatečně, aniž by bylo nutné zvlášť upravovat rozpěrné body konstrukce.

Vzpěra je tvořena trubkou nebo tyčí s podlouhlým otvorem v ose, která je kratší než je vzdálenost rozpěrných bodů a je opatřená na jednom nebo obou koncích vnitřním závitem, do kterého je zašroubován šroub. Hlava šroubu může být tvarována tak, aby byl zajištěn spolehlivý kontakt s rozpěrnými body a zároveň, aby bylo umožněno bezproblémové otáčení šroubu. Aktivace vzpěry se provádí otáčením šroubu, kterým se prodlouží vzpěrná délka a celá sestava se vzepře mezi dvěma rozpěrnými body. Takovou vzpěru lze snadno demontovat zašroubováním šroubů na koncích, tyč se tím zkrátí a uvolní. Předpokladem použitelnosti je také dostatečná únosnost jak rozpěrných bodů, mezi které má být nosník uchycen, tak i vzpěrná únosnost tyče resp. trubky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]