Děčín (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Zámek Děčín)
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek v celé své kráse s městem v pozadí. Výška jeho věže je 51 metrů.
Zámek Děčín

Zámek Děčín je zámek v Děčíně na skále s věží vysokou 51 metrů na pravém břehu Labe, nad soutokem Labe a Ploučnice. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Na dnešní zámecké skále již v 10. století vybudovali Přemyslovci dřevěné hradiště sloužící jako správní a obranné středisko. V 13. století byl místo hradiště vybudován gotický kamenný hrad na kontrolu lodí plujících po Labi.

Rod Bünau přestavěl v 16. století hrad na renesanční zámek. Po třicetileté válce odmítl Rudolf z Bünau přestoupit ke katolické víře, odešel do Saska, a zámek prodal v roce 1628 Kryštofu Šimonu z Thunu. Thunové ho přestavěli na barokní zámek, obklopený zahradami, a v 18. století do klasicistní, dnešní podoby.

V majetku rodiny Thunů byl až do roku 1932, kdy ho prodali z finančních důvodů československému státu a přesídlili do Jílového.

Státem zde byla zřízena kasárna. Ta v areálu zámku přetrvala až do roku 1991. V současnosti prochází celý areál náročnou rekonstrukcí. K zámku vede přístupová cesta Dlouhá jízda – ve skále vytesaná silnice ohraničená z obou stran vysokými zdmi. Zámecké zahrady a parky zasahují i pod skálu, kterou je jako součást cesty parkem prokopán krátký skalní tunel pokračující řetězovou lávkou přes Mlýnský náhon.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schloss Děčín na německé Wikipedii.

  1. Monumnet.npu.cz, [cit. 2011-12-05]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]