Záliv Fonseca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Satelitní snímek zálivu

Fonseca (španělsky: Golfo de Fonseca) je záliv v Tichém oceánu, na západním pobřeží Střední Ameriky. O jeho pobřeží se dělí Salvador (29 km), Honduras (185 km) a Nikaragua (47 km). V zálivu se nachází několik malých ostrovů. Největším z nich je El Tigre, patřící Hondurasu.

Přírodní podmínky[editovat | editovat zdroj]

Záliv Fonseca je mělká sníženina na tichomořské straně středoamerické šíje o rozloze přibližně 3200 km². Do zálivu se vlévá řeka Choluteca.

Přibližně 80 % celkového ročného úhrnu srážek (1400–1600 mm) spadne v období dešťů, které trvá od května do listopadu. Teploty se pohybují mezi 25 až 30 °C, přičemž březen a duben jsou nejteplejšími a listopad a prosinec nejchladnějšími měsíci.

Typickým porostem místních mokřadních ekosystémů je mangrovník. V zálivu žije mnoho druhů mořských živočichů, například krabi a krevety. Tradičním zdrojem obživy obyvatel pobřeží je chov dobytka, rybolov, chov krevet a těžba mořské soli.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy nacházející se v zálivu byly dlouho předmětem sporů všech tří států, kterým patří pobřeží zálivu. V roce 1992 Mezinárodní soudní dvůr stanovil, že právo plavby mají všechny tři země, Salvadoru přiřkl ostrovy Meanguera a Meanguerita a Hondurasu ostrov El Tigre.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fonseca (záliv) na slovenské Wikipedii.