X.25

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Struktura sítě X.25.

Protokol X.25 je nejstarším typem technologie přepojování paketů a dnes je už spíše nahrazen modernější technologií Frame Relay. Tato technologie byla vyvinuta v době, kdy bylo připojení WAN ještě poměrně nespolehlivé. Z tohoto důvodu používal tento protokol spoustu funkcí pro kontrolu chyb a jejich případnou opravu. Tyto funkce však v dnešním rozsahu konektivity způsobují nadbytečné zatížení sítě. V dnešní době se protokol X.25 zachoval pro provádění některých přenosů, jako například platba kreditní kartou přes terminál a výběr z některých bankomatů.

PSN - Packet Switched Network byl název pro mezinárodní souhrn poskytovatelů připojení X.25, převážně mnohé národní telefonní společnosti. Tento druh připojení se velmi rozmohl v 80. a začátkem 90. let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Protokol X.25 byl vyvinut ve Study Group VII v ITU (dříve CCITT) a do jisté míry založen na mnohých datových projektech, které se v té době začaly hojně objevovat. Těchto mnoho postupných vylepšení a přídavků bylo postupem času přetvořeno ve standard.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Původním záměrem protokolu X.25 bylo vytvořit celosvětovou síť, založenou na principu přepínání paketů. Model X.25 byl založen na tradičním telefonním konceptu vytvoření spolehlivých okruhů skrz sdílenou síť. K tomu používal speciální software, který měl za úkol vytvořit "virtuální hovory" skrz síť. Tyto sítě jsou propojené "Data terminal equipment (DTE)", který vytváří přímé spojení mezi uživateli a tím se síť tváří jako P2P. DTE je v zásadě a velmi zjednodušeně řečeno koncový prostředek, který převádí informace od uživatele na signály připravené na přenos a nebo naopak převádí přijaté signály zpět na digitální informace. Z pohledu dělení podle iniciativy aktivit je DTE klientem, obsluhovaným ze strany "Data communications equipment (DCE)" jako obdobou serveru.

Specifikace X.25 definuje pouze rozhraní mezi předplatitelem (DTE) a samotnou sítí X.25 (DCE). Následně máme protokol X.75, který je velmi podobný protokolu X.25 a který definuje rozhraní mezi dvěma sítěmi X.25. Protokol sám o sobě nedefinuje, jak funguje interně - mnoho síťových implementací X.25 používá protokoly velmi podobné X.25 a X.75, ale některé používají velmi rozdílné protokoly. Neexistence standardu je dána tím, že v době vzniku protokolu ještě neexistoval referenční model OSI, a proto se mohou jednotlivé implementace velmi lišit. ISO ekvivalentem X.25 je ISO 8208, je stejný jako X.25, ale navíc přidává možnost přímého propojení mezi dvěma předplatiteli DTE.

Typy paketů X.25[editovat | editovat zdroj]

Typ Paketu DCE -> DTE DTE -> DCE Služba VC PVC
Nastavení volání Příchozí volání Požadavek na volání X
Volání spojeno Volání akceptováno X
Zrušit indikaci Zrušit požadavek X
Zrušit potvrzení Zrušit potvrzení X
Data a přerušení Data Data X X
Přerušení Přerušení X X
Přerušené potvrzení Přerušené potvrzení X X
Reset RR RR X X
RNR RNR X X
REJ X X
Resetovat indikaci Resetovat požadavek X X
Resetovat potvrzení Resetovat potvrzení X X
Restart Restart indikace Restart požadavku X X
Restart Restart potvrzení Restart potvrzení X X
Diagnostika Diagnostika X X
Zápis Zápis potvrzení Zápis požadavku X X

X.25 dnes[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době se s X.25 můžeme stále setkat, avšak je dramaticky na sestupu a je nahrazována modernějšími technologiemi, jako např. ISDN, Frame Relay, ATM, ADSL. I přes to bývá X.25 jediným možným datovým spojením v některých rozvojových zemích, protože může velmi levně zpřístupnit Internet.

Rozdíl mezi X.25 a Frame Relay[editovat | editovat zdroj]

Jedním z hlavních rozdílů je, že Frame Relay je protokol linkové vrstvy OSI, na rozdíl od X.25, který je protokolem síťové vrstvy. Druhou odlišností je, že Frame Relay je datagramovou službou, tj. není garantováno doručení rámce. X.25 si ukládá data, která nestačí zpracovat, do paměti a postupně je odesílá dále. Společnou vlastností je vytváření virtuálních okruhů.