Wimbledon 2012

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wimbledon 2012
Datum25. červen8. červenec 2012
Ročník126.
MístoAll England Club, Londýn
Dotace16 060 000 £[1]
Webwww.wimbledon.org
Vítězové
mužská dvouhra
Švýcarsko Roger Federer
ženská dvouhra
USA Serena Williamsová
mužská čtyřhra
Spojené království Jonathan Marray / Dánsko Frederik Nielsen
ženská čtyřhra
USA Serena Williamsová / USA Venus Williamsová
smíšená čtyřhra
USA Mike Bryan / USA Lisa Raymondová
Wimbledon
2011
2013 >
 
Turnajová četa překrývá dvorec plachtou při rozpršení
Andy Murray – první britský finalista mužské dvouhry od roku 1938

Wimbledon 2012, třetí tenisový grandslam sezóny, probíhal od pondělí 25. června do neděle 8. července. Událost se tradičně konala na travnatých dvorcíchlondýnském All England Lawn Tennis and Croquet Clubu, který ji pořádal společně s Mezinárodní tenisovou federací. Grandslam představoval jediný turnaj velké čtyřky hraný na tomto povrchu a patřil do profesionálních okruhů mužů ATP World Tour 2012 a žen WTA Tour 2012. Vítězové si do žebříčků připsali 2 000 bodů.

Obhájci titulu ve dvouhře byli srbská světová jednička Novak Djoković, který skončil v semifinále a Češka Petra Kvitová která vypadla ve čtvrtfinále.

Turnaj byl ukončen jen 19 dnů před zahájením Letních olympijských her 2012 v Londýně, tři týdny před rozehráním olympijských tenisových soutěží, které se také odehrají ve wimbledonském areálu All England Lawn Tennis and Croquet Clubu.

126. ročník

Návštěva členů královské rodiny

Po 42 letech, poprvé od roku 1970, grandslam navštívil britský následník trůnu princ Charles s chotí vévodkyní Camillou. Z královské lóže centrálního dvorce přihlíželi zápasu šestinásobného šampióna Rogera Federera, který vyřadil Itala Fabia Fogniniho. Hráči se díky návštěvě následníka trůnu při příchodu a odchodu z kurtu uklonili. Tato povinnost byla zrušena prezidentem klubu princem Edwardem v roce 2003.[2] Na čtvrtfinálovém utkání Federera s Michailem Južným byli přítomni princ William s chotí vévodkyní Catherine. Mezi hosty také patřili wimbledonští vítězové včetně Andre Agassiho, Steffi Grafové a Roda Lavera.[3]

Překvapení turnaje

Rafael Nadal prohrál ve 2. kole s Lukášem Rosolem

Největším překvapením turnaje se stala porážka dvojnásobného vítěze a světové dvojky Rafaela Nadala, který 28. června ve druhém kole nestačil na Čecha Lukáše Rosola. Před utkáním stý hráč světa Rosol prohlásil: „I Nadal je jen člověk, na trávě ho můžu porazit.“ Úvodní sadu po vyrovnaném průběhu ztratil český tenista v tiebreaku 9:11, přestože měl tři setboly. Další dva sety si připsal vždy poměrem 6–4. Ve čtvrtém dějství, kdy Rosol snížil úspěšnost podání a dvě z nich prohrál, dominoval Španěl 6–2. Před pátou rozhodující sadou byla pro nastupující tmu zatažena střecha, což si vyžádalo 40minutovou přestávku. Na uměle osvětleném dvorci Nadal prohrál hned svůj první servis a nedokázal jej už zpátky získat. Rosol hrál přesnou a tvrdou nátlakovou hru s rychlostí forhendů až 155 kilometrů za hodinu. Celkově zahrál 65 vítězných míčů a 22 es. Utkání zakončil po třech hodinách a osmnácti minutách esem v čisté hře a konečným poměrem 6–4. Nadal tak vypadl poprvé po sedmi letech již ve druhém kole grandslamu.[4]

BBC po zápase uvedla: „Rosol neudělal chybu, předvedl šílený výkon. Vůbec nezáleželo na tom, kdo stál na druhé straně kurtu. Je to úžasné, vůbec jsme o něm nevěděli, přitom předvádí takový tenis.“ Český tenista na pozápasové tiskové konferenci sdělil: „Nevím, co mám říci. Jsem plný emocí. Nejsem jenom překvapený, je to jako zázrak.“[4][5]

6. nasazený Tomáš Berdych vypadl již v úvodním kole, což znamenalo další překvapení turnaje. K překvapením se zařadila také výhra britsko-dánského páru Marray a Nielsen v mužské čtyřhře, který startoval na divokou kartu udělenou pořadateli. Ani jeden z vítězů nikdy předtím nefiguroval na žebříčku ATP v první stovce dvouhry a Marrayovo nejlepší umístění ve čtyřhře bylo 74. místo.

Rekordy a zajímavosti

65. tenistka světové klasifikace Kazaška Jaroslava Švedovová dosáhla 30. června jako první žena v otevřené éře tenisu na tzv. Zlatý set, když v úvodní sadě třetího kola nedovolila italské turnajové desítce Saře Erraniové uhrát ani jeden míč a vyhrála jej poměrem 6–0. Utkání pak dovedla do vítězného konce poměrem 6–4 ve druhém setu a postoupila do osmifinále. Tento výkon se od roku 1968 podařil pouze Američanu Billu Scanlonu, který jej docílil v sezóně 1983.[6]

Poté, co v úvodním kole prohráli Lleyton Hewitt, Bernard Tomic, Matthew Ebden a Marinko Matosevic, do druhé fáze Wimbledonu poprvé od roku 1938 nepostoupil žádný mužský australský tenista.[7]

30. června šestnáctý nasazený Chorvat Marin Čilić zdolal ve třetím kole Američana Sama Querreyho po pětisetové bitvě 7–6(8–6), 6–4, 6–7(2–7), 6–7(3–7) a 17–15. Čas utkání činil 5 hodin a 31 minut, což znamenalo druhý nejdelší zápas ve Wimbledonu, když jej předstihlo pouze nejdelší utkání historie tenisu v roce 2010.[8]

Serena Williamsová – vítězka dvouhry i čtyřhry

30. června skončilo čtyřsetové utkání mužské dvouhry mezi Britem Andy Murraym a Kypřanem Marcosem Baghdatisem ve 23.02 hodin místního času, čímž se stalo nejdéle hraným zápasem do nočních hodin ve wimbledonské historii.[9]

Poprvé v historii wimbledonského turnaje mužskou čtyřhru vyhrál pár, který se do soutěže dostal na divokou kartu. Britsko-dánský pár Jonathan Marray a Frederik Nielsen v průběhu turnaje vyřadil 8. a 9. nasazený tým, v semifinále 2. nasazený pár M. Bryan a B. Bryan a ve finále v pěti setech 5. nasazenou švédsko-rumunskou dvojici Robert Lindstedt a Horia Tecău.

Jonathan Marray se díky svému překvapivému titulu stal vůbec prvním britským vítězem ve Wimbledonu od roku 1936. Frederik Nielsen se stal prvním vítězem grandslamu i Wimbledonu v historii dánského tenisu.

Jejich vítězný titul povzbudil britské fanoušky a částečně překryl zklamání z porážky Murrayeho ve finále dvouhry.[10][11][12]

Skot Andy Murray, 4. místo v žebříčku ATP, se počtvrté ve své kariéře probojoval do finále grandslamu a poprvé na Wimbledonu. Zároveň to bylo poprvé od roku 1936, co nějaký britský tenista hrál ve finále mužské dvouhry na Wimbledonu.

Oběma vítězům v soutěžích dvouhry bylo v době konání wimbledonského finále více než 30 let (oba ročník narození 1981). V ženské dvouhře zvítězila třicátnice po 22 letech (v roce 1990 vyhrála dvouhru naposledy Martina Navrátilová). U mužů se tak stalo naposledy v roce 1975, tedy před 37 lety. Oba vítězové starší 30 let vyhráli v roce 1975, kdy mezi muži triumfoval Arthur Ashe a mezi ženami Billie Jean Kingová. Oběma tehdy bylo 31 let. Kromě toho v aktuálním ročníku byli všichni vítězové tří soutěží čtyřher, vyjma Dána Frederika Nielsena, starší třiceti let.

Poprvé v historii se čtyři finále, s výjimkou sobotní ženské dvouhry, hrála pod zataženou střechou centrálního dvorce. Všechna tři finále čtyřher se dohrávala za umělého osvětlení ve večerních hodinách.

Vítězka dvouhry a ženské čtyřhry Serena Williamsová překonala vlastní wimbledonský rekord, když během singlové soutěže v sedmi utkáních soupeřkám „nastřílela“ celkem 102 es [13]. V přepočtu jde o průměr 14,7 esa na jedno utkání. 102 es představuje (při čtyřech bodech v jedné hře) celkem 25,5 vyhraných gamů, což odpovídá více než čtyřem získaným setům přímo z podání (Williamsová odehrála celkem 17 setů, z toho 14 vítězných).

Skot Andy Murray se mohl po dlouhých 76 letech stát prvním britským vítězem v mužské dvouhře, ale v boji o titul podlehl Federerovi. Naposledy předtím se podařilo získat titul domácímu hráči v roce 1936, kdy zvítězil Angličan Fred Perry. V mužské čtyřhře byl součástí vítězného páru Jonathan Marray, první Brit od roku 1936, kdy titul získali Pat Hughes a Raymond Tuckey.

Eugenie Bouchardová se stala prvním kanadským tenistou v historii, který vyhrál dvouhru na grandslamu, včetně seniorských soutěží. Kanaďanka triumfovala v singlu juniorek. Krátce po ní získal titul ve dvouhře juniorů také její krajan Filip Peliwo.

Vítězové

Roger Federer – s pohárem pro vítěze mužské dvouhry

Sedmý titul v mužské dovuhře získal Švýcar Roger Federer, čímž vyrovnal Samprasův rekord. Celkově se jednalo o jeho rekordní sedmnáctý grandslamový titul z dvouhry. Výhra mu zajistila návrat na čelo světové klasifikace.

Ženskou dvouhru popáté vyhrála Američanka Serena Williamsová a vyrovnala počet titulů sestry Venus. Celkově se jednalo o její čtrnácté vítězství v soutěži ženské dvouhry na Grand Slamu.

V mužské čtyřhře zvítězil britsko-dánský pár Jonathan Marray a Frederik Nielsen, který startoval na divokou kartu. Pro oba hráče titul představoval premiérové vítězství na Grand Slamu.

V ženské čtyřhře dominovaly americké sestry Serena a Venus Williamsovy. Výhra pro obě znamenala pátý wimbledonský a celkově třináctý grandslamový titul z této soutěže.

Smíšenou čtyřhru vyhrála americká dvojice Mike Bryan a Lisa Raymondová. Pro Raymondovou titul představoval druhé wimbledonské vítězství v mixu a celkově pátý grandslamový titul v této soutěži. Pro Mika Bryana to byl první titul z wimbledonského mixu a celkově třetí grandslamová výhra.

Galerie vítězů

Čeští tenisté

Mužská dvouhra

Kolo Český hráč Soupeř Výsledek
1. kolo Tomáš Berdych (6) Lotyšsko Ernests Gulbis 6–7, 6–7, 6–7
1. kolo Radek Štěpánek (28) Ukrajina Sergij Stachovskij 6–1, 1–0skreč
2. kolo Radek Štěpánek (28) Německo Benjamin Becker (PR) 6–2, 7–6, 6–3
3. kolo Radek Štěpánek (28) Srbsko Novak Djoković (1) 6–4, 2–6, 2–6, 2–6
1. kolo Lukáš Rosol Chorvatsko Ivan Dodig 6–4, 3–6, 7–6, 7–5
2. kolo Lukáš Rosol Španělsko Rafael Nadal (2) 6–7, 6–4, 6–4, 2–6, 6–4
3. kolo Lukáš Rosol Německo Philipp Kohlschreiber 2–6, 3–6, 6–7

Ženská dvouhra

Turnajová čtyřka Petra Kvitová došla do čtvrtfinále, v němž vypadla s pozdější vítězkou Serenou Williamsovou
Kolo Česká hráčka Soupeřka Výsledek
1. kolo Petra Kvitová (4) Uzbekistán Akgul Amanmuradovová 6–4, 6–4
2. kolo Petra Kvitová (4) Spojené království Elena Baltachová 6–0, 6–4
3. kolo Petra Kvitová (4) USA Varvara Lepčenková 6–1, 6–0
4. kolo Petra Kvitová (4) Itálie Francesca Schiavone (24) 4–6, 7–5, 6–1
Čtvrtfinále Petra Kvitová (4) USA Serena Williamsová (6) 3–6, 5–7
1. kolo Lucie Šafářová (19) Nizozemsko Kiki Bertensová 3–6, 0–6
1. kolo Petra Cetkovská (23) USA Vania Kingová 6–4, 6–2
2. kolo Petra Cetkovská (23) USA Francesca Schiavone 6–7, 6–4, 3–6
1. kolo Klára Zakopalová Slovensko Dominika Cibulková (13) 6–4, 6–1
2. kolo Klára Zakopalová Bělorusko Olga Govorcovová 2–6, 6–1, 6–2
3. kolo Klára Zakopalová Itálie Francesca Schiavone (24) 0–6, 4–6
1. kolo Iveta Benešová Spojené království Heather Watsonová 2–6, 1–6
1. kolo B. Záhlavová-Strýcová USA Serena Williamsová (6) 2–6, 4–6
1. kolo Lucie Hradecká Německo Angelique Kerberová (8) 4–6, 1–6
1. kolo Andrea Hlaváčková Čínská Tchaj-pej Kchaj-čchen Čchangová 6–1, 6–2
2. kolo Andrea Hlaváčková Belgie Kim Clijstersová 3–6, 3–6
1. kolo Karolína Plíšková (Q) USA Sloane Stephensová 2–6, 2–6
1. kolo Kristýna Plíšková (Q) Slovinsko Polona Hercogová 6–2, 6–2
2. kolo Kristýna Plíšková (Q) Itálie Francesca Schiavone (24) 4–6, 4–6

Výkony českých hráčů

V mužské dvouhře došli do 3. kola Lukáš Rosol, který ve druhé fázi zdolal Rafaela Nadala a Radek Štěpánek, který skončil na raketě světové jedničky Novaka Djokoviće. V ženském singlu podlehla Petra Kvitová ve čtvrtfinále pozdější vítězce Sereně Williamsové. Nejlepšího – finálového výsledku, dosáhl pár Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká, který v boji o titul ženské čtyřhry nestačil na sestry Williamsovy. Finále soutěže ženských legend si zahrála Jana Novotná s Martinou Navrátilovou. Z utkání odešly poraženy dvojicí Davenportová a Hingisová.

Statistiky

Karolína Plíšková se umístila v procentuální úspěšnosti prvního podání na celkovém 2. místě s 81 %.

Dospělí

Dvouhra mužů

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – mužská dvouhra.
  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                                   
  1  Srbsko Novak Djoković 6 6 6  
31  Německo Florian Mayer 4 1 4  
  1  Srbsko Novak Djoković 3 6 4 3  
  3  Švýcarsko Roger Federer 6 3 6 6  
3  Švýcarsko Roger Federer 6 6 6
  26  Rusko Michail Južnyj 1 2 2  
    3  Švýcarsko Roger Federer 4 7 6 6  
  4  Spojené království Andy Murray 6 5 3 4  
  7  Španělsko David Ferrer 77 66 4 64  
4  Spojené království Andy Murray 65 78 6 77  
4  Spojené království Andy Murray 6 6 3 7
  5  Francie Jo-Wilfried Tsonga 3 4 6 5  
5  Francie Jo-Wilfried Tsonga 77 4 77 6
  27  Německo Philipp Kohlschreiber 65 6 63 2  

Dvouhra žen

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – ženská dvouhra.
  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
  15  Německo Sabine Lisická 3 79 5  
8  Německo Angelique Kerberová 6 67 7  
  8  Německo Angelique Kerberová 3 4    
  3  Polsko Agnieszka Radwańska 6 6    
3  Polsko Agnieszka Radwańska 7 4 7
  17  Rusko Maria Kirilenková 5 6 5  
    3  Polsko Agnieszka Radwańska 1 7 2
  6  USA Serena Williamsová 6 5 6
  6  USA Serena Williamsová 6 7    
4  Česko Petra Kvitová 3 5    
6  USA Serena Williamsová 6 78  
  2  Bělorusko Viktoria Azarenková 3 66    
   Rakousko Tamira Paszeková 3 64  
  2  Bělorusko Viktoria Azarenková 6 77    

Čtyřhra mužů

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – mužská čtyřhra.
  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                                   
     Itálie Daniele Bracciali
 Rakousko Julian Knowle
4 2 4      
5  Švédsko Robert Lindstedt
 Rumunsko Horia Tecău
6 6 6      
  5  Švédsko Robert Lindstedt
 Rumunsko Horia Tecău
6 610 6 6    
  10  Rakousko Jürgen Melzer
 Německo Philipp Petzschner
4 712 4 3    
15  Chorvatsko Ivan Dodig
 Brazílie Marcelo Melo
5 2 6 3  
  10  Rakousko Jürgen Melzer
 Německo Philipp Petzschner
7 6 3 6    
    5  Švédsko Robert Lindstedt
 Rumunsko Horia Tecău
6 4 65 77 3
  WC  Spojené království Jonathan Marray
 Dánsko Frederik Nielsen
4 6 77 65 6
  WC  Spojené království Jonathan Marray
 Dánsko Frederik Nielsen
77 77 63 2 6  
 USA James Cerretani
 Francie Édouard Roger-Vasselin
65 64 77 6 2  
WC  Spojené království Jonathan Marray
 Dánsko Frederik Nielsen
6 711 64 77  
  2  USA Bob Bryan
 USA Mike Bryan
4 69 77 65    
   USA Scott Lipsky
 USA Rajeev Ram
7 3 7 4 4
  2  USA Bob Bryan
 USA Mike Bryan
5 6 5 6 6  

Čtyřhra žen

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 - ženská čtyřhra.
  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
  1  USA Liezel Huberová
 USA Lisa Raymondová
77 6  
5  Rusko Jekatěrina Makarovová
 Rusko Jelena Vesninová
64 3  
  1  USA Liezel Huberová
 USA Lisa Raymondová
6 1 2  
   USA Serena Williamsová
 USA Venus Williamsová
2 6 6  
 USA Serena Williamsová
 USA Venus Williamsová
6 6
  10  USA Raquel Kopsová-Jonesová
 USA Abigail Spearsová
1 1  
     USA Serena Williamsová
 USA Venus Williamsová
7 6
  6  Česko Andrea Hlaváčková
 Česko Lucie Hradecká
5 4
  9  Španělsko Nuria Llagosteraová Vivesová
 Španělsko María José Martínezová Sánchezová
2 77 4  
 Itálie Flavia Pennettaová
 Itálie Francesca Schiavoneová
6 60 6  
 Itálie Flavia Pennettaová
 Itálie Francesca Schiavoneová
6 3 4
  6  Česko Andrea Hlaváčková
 Česko Lucie Hradecká
2 6 6  
6  Česko Andrea Hlaváčková
 Česko Lucie Hradecká
6 6
  2  Itálie Sara Erraniová
 Itálie Roberta Vinciová
3 4  

Smíšená čtyřhra

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – smíšená čtyřhra.
  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
  1  USA Bob Bryan
 USA Liezel Huberová
7 6  
8  Kanada Daniel Nestor
 Německo Julia Görgesová
5 1  
  1  USA Bob Bryan
 USA Liezel Huberová
5 6 3  
  4  Indie Leander Paes
 Rusko Jelena Vesninová
7 3 6  
4  Indie Leander Paes
 Rusko Jelena Vesninová
6 6
     Austrálie Paul Hanley
 Rusko Alla Kudrjavcevová
2 2  
    4  Indie Leander Paes
 Rusko Jelena Vesninová
3 7 4
  2  USA Mike Bryan
 USA Lisa Raymondová
6 5 6
     Spojené království Colin Fleming
 Čínská Tchaj-pej Sie Su-wej
63 3  
3  Srbsko Nenad Zimonjić
 Slovinsko Katarina Srebotniková
77 6  
3  Srbsko Nenad Zimonjić
 Slovinsko Katarina Srebotniková
3 4
  2  USA Mike Bryan
 USA Lisa Raymondová
6 6  
10  Indie Rohan Bopanna
 Čína Čeng Ťie
2 5
  2  USA Mike Bryan
 USA Lisa Raymondová
6 7  

Finálové fáze juniorských soutěží

Dvouhra juniorů

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – dvouhra juniorů.
  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
  1  Austrálie Luke Saville 7 5  
6  Srbsko Nikola Milojević 5 4 k  
  1  Austrálie Luke Saville 6 6  
  3  Itálie Gianluigi Quinzi 3 4  
3  Itálie Gianluigi Quinzi 6 6
   Austrálie Nick Kyrgios 3 1  
    1  Austrálie Luke Saville 5 4
  4  Kanada Filip Peliwo 7 6
  WC  Francie Enzo Couacaud 4 6 3  
4  Kanada Filip Peliwo 6 1 6  
4  Kanada Filip Peliwo 5 7 6
  8  USA Mitchell Krueger 7 63 3  
8  USA Mitchell Krueger 6 7
  2  Belgie Kimmer Coppejans 2 65  

Dvouhra juniorek

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – dvouhra juniorek.
  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
  14  Kanada Françoise Abandaová 6 6  
8  Chorvatsko Donna Vekićová 3 4  
  14  Kanada Françoise Abandaová 4 6 2  
  3  Ukrajina Jelena Svitolinová 6 3 6  
3  Ukrajina Jelena Svitolinová 6 6
   Uzbekistán Sabina Šaripovová 3 2  
    3  Ukrajina Jelena Svitolinová 2 2
  5  Kanada Eugénie Bouchardová 6 6
  11  Estonsko Anett Kontaveitová 6 6  
16  Chorvatsko Ana Konjuhová 0 4  
11  Estonsko Anett Kontaveitová 63 4
  5  Kanada Eugénie Bouchardová 7 6  
5  Kanada Eugénie Bouchardová 4 6 6
  WC  Německo Antonia Lottnerová 6 0 2  

Čtyřhra juniorů

  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
  1  Kanada Filip Peliwo
 Itálie Gianluigi Quinzi
62 60  
6  Argentina Juan Ignacio Galarza
 Argentina M.N. Martinez
7 7  
  6  Argentina Juan Ignacio Galarza
 Argentina Mateo Nicolas Martinez
2 1  
  4  Austrálie Andrew Harris
 Austrálie Nick Kyrgios
6 6  
4  Austrálie Andrew Harris
 Austrálie Nick Kyrgios
7 7
   Spojené království Luke Bambridge
 Japonsko Kaiči Učida
67 5  
    4  Austrálie Andrew Harris
 Austrálie Nick Kyrgios
6 6
   Itálie Matteo Donati
 Itálie Pietro Licciardi
2 4
  5  Austrálie Luke Saville
 Austrálie Johan Thompson
5 2  
 Itálie Matteo Donati
 Itálie Pietro Licciardi
7 6  
 Itálie Matteo Donati
 Itálie Pietro Licciardi
7 7
  WC  Spojené království Evan Hoyt
 Jižní Afrika Wayne Montgomery
64 65  
WC  Spojené království Evan Hoyt
 Jižní Afrika Wayne Montgomery
4 6 10
   Švédsko Filip Bergevi
 Dánsko Mikael Torpegaard
6 4 7  

Čtyřhra juniorek

  Čtvrtfinále Semifinále Finále
                                       
  1  Kanada Eugénie Bouchardová
 USA Taylor Townsendová
6 6  
6  Kazachstán Anna Danilinová
 Brazílie Beatriz Haddad Maia
3 4  
  1  Kanada Eugénie Bouchardová
 USA Taylor Townsendová
7 7  
  4  Kanada Françoise Abandaová
 USA Sachia Vickeryová
64 5  
4  Kanada Françoise Abandaová
 USA Sachia Vickeryová
6 7
   Belgie Elke Lemmensová
 Belgie Elise Mertensová
2 5  
    1  Kanada Eugénie Bouchardová
 USA Taylor Townsendová
6 6
  7  Švýcarsko Belinda Bencicová
 Chorvatsko Ana Konjuhová
4 3
  7  Švýcarsko Belinda Bencicová
 Chorvatsko Ana Konjuhová
6 6  
 Kanada Erin Routliffeová
 Rusko Daria Salnikovová
4 3  
7  Švýcarsko Belinda Bencicová
 Chorvatsko Ana Konjuhová
5 6 6
  2  Rusko Daria Gavrilovová
 Ukrajina Jelena Svitolinová
7 3 1  
5  Nizozemsko Indy de Vroomeová
 Estonsko Anett Kontaveit
4 6 8
  2  Rusko Daria Gavrilovová
 Ukrajina Jelena Svitolinová
6 2 10  

Vozíčkáři

Vozíčkáři – čtyřhra mužů

  Semifinále Finále
                         
  1  Nizozemsko Robin Ammerlaan
 Nizozemsko Ronald Vink
6 6  
   Spojené království Marc McCarroll
 Spojené království Gordon Reid
2 2  
  1  Nizozemsko Robin Ammerlaan
 Nizozemsko Ronald Vink
4 2
     Nizozemsko Tom Egberink
 Francie Michael Jeremiasz
6 6
   Nizozemsko Tom Egberink
 Francie Michael Jeremiasz
2 7 7
  2  Francie Stéphane Houdet
 Francie Nicolas Peifer
6 65 5     Muži o 3. místo
     Spojené království Marc McCarroll
 Spojené království Gordon Reid
1 61
  2  Francie Stéphane Houdet
 Francie Nicolas Peifer
6 7

Vozíčkáři – čtyřhra žen

  Semifinále Finále
                         
  1  Nizozemsko Marjolein Buisová
 Nizozemsko Esther Vergeerová
6 3 4  
   Nizozemsko Jiske Griffioenová
 Nizozemsko Aniek van Kootová
3 6 6  
     Nizozemsko Jiske Griffioenová
 Nizozemsko Aniek van Kootová
6 6
     Spojené království Lucy Shukerová
 Spojené království Jordanne Whileyová
1 2
   Spojené království Lucy Shukerová
 Spojené království Jordanne Whileyová
7 6
  2  Belgie Annick Sevenansová
 Nizozemsko Sharon Walravenová
65 3     Zápas o 3. místo
  1  Nizozemsko Marjolein Buisová
 Nizozemsko Esther Vergeerová
6 6
  2  Belgie Annick Sevenansová
 Nizozemsko Sharon Walravenová
1 1

Legendy

Mužské legendy

Finále
         
   Austrálie Greg Rusedski
 Francie Fabrice Santoro
63 6 11
   Švédsko Thomas Enqvist
 Austrálie Mark Philippoussis
7 4 9

Ženské legendy

Finále
         
   USA Lindsay Davenportová
 Švýcarsko Martina Hingisová
6 6
   USA Martina Navrátilová
 Česko Jana Novotná
3 2

Seniorské legendy

Finále
         
   Austrálie Pat Cash
 Austrálie Mark Woodforde
6 6
   Spojené království Jeremy Bates
 Švédsko Anders Järryd
3 4

Bodové hodnocení do ATP a WTA

↓ Fáze / Soutěž → Mužská dvouhra Mužská čtyřhra Ženská dvouhra Ženská čtyřhra
Vítězové 2000
Finalisté 1200 1400
Semifinalisté 720 900
Čtvrtfinalisté 360 500
16 hráčů v kole 180 280
32 hráčů v kole 90 160
64 hráčů v kole 45 0 100 5
128 hráčů v kole 10 5
Kvalifikanti 25 60
3. kolo kvalifikace 16 50
2. kolo kvalifikace 8 40
1. kolo kvalifikace 0 2

Dotace turnaje

Celkový rozpočet Wimbledonu 2012 činil £16 060 000, což znamenalo nárůst proti předchozímu ročníku, jehož dotace byla ve výši £14 600 000.[1] Všechny částky jsou vypláceny v librách (£); částky v soutěžích čtyřher jsou uváděny na pár.

Soutěž / Fáze Vítěz Finále Semifinále Čtvrtfinále 16 v kole 32 v kole 64 v kole 128 v kole Q3 Q2 Q1
Dvouhra £1 150 000 £575 000 £287 500 £145 000 £75 000 £38 875 £23 125 £14 500 £8 500 £4 250 £2 125
Čtyřhra £260 000 £130 000 £65 000 £32 500 £16 650 £9 350 £5 450
Mix £92 000 £46 000 £23 000 £10 500 £5 200 £2 600 £1 300
Čtyřhra vozíčkářů £8 000 £5 500 £2 750 £1 750

Odhlášení tenisté

Nej.borec Francie Místo narození nevím

Ženy

Žebříček Hráčka Body Obhajuje bodů Zisk bodů Body po turnaji Odstoupila pro
16. Estonsko Kaia Kanepiová 2 519 5 0 2 514 zranění paty[15]
18. Německo Andrea Petkovicová 2 421 160 0 2 261 zranění pravého hlezna[16]

Obdržení divoké karty

Následující hráči obdrželi od pořadatelů turnaje divokou kartu (Wild Card) do hlavních soutěží.

Mužská dvouhra

  1. Spojené království Jamie Baker
  2. Belgie David Goffin
  3. Spojené království Oliver Golding
  4. Spojené království Joshua Goodall
  5. Německo Tommy Haas
  6. Austrálie Lleyton Hewitt
  7. Spojené království James Ward
  8. Slovinsko Grega Žemlja

Ženská dvouhra

  1. Austrálie Ashleigh Bartyová
  2. Spojené království Naomi Broadyová
  3. Spojené království Johanna Kontaová
  4. USA Melanie Oudinová
  5. Francie Virginie Razzanová
  6. Spojené království Laura Robsonová
  7. Kazachstán Jaroslava Švedovová

Mužská čtyřhra

  1. Spojené království Liam Broady / Spojené království Oliver Golding
  2. Spojené království Jamie Delgado / Spojené království Ken Skupski
  3. Austrálie Chris Guccione / Austrálie Lleyton Hewitt
  4. Spojené království Joshua Goodall / Spojené království James Ward
  5. Spojené království Jonathan Marray / Dánsko Frederik Nielsen

Ženská čtyřhra

  1. Spojené království Naomi Broadyová / Spojené království Johanna Kontaová
  2. Spojené království Tara Mooreová / Spojené království Melanie Southová
  3. Spojené království Laura Robsonová / Spojené království Heather Watsonová

Smíšená čtyřhra

  1. Spojené království Ross Hutchins / Spojené království Heather Watsonová
  2. Spojené království Dominic Inglot / Spojené království Laura Robsonová
  3. Spojené království Jonathan Marray / Spojené království Anne Keothavongová
  4. Spojené království Kenneth Skupski / Spojené království Melanie Southová

Postupující z kvalifikace

Následující hráči postoupili do hlavních soutěží turnaje z kvalifikace.

Mužská dvouhra

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – kvalifikace mužské dvouhry.
  1. Estonsko Jürgen Zopp
  2. Španělsko Adrián Menéndez
  3. Francie Guillaume Rufin
  4. USA Michael Russell
  5. USA Jesse Levine
  6. Francie Florent Serra
  7. USA Ryan Sweeting
  8. Německo Dustin Brown
  9. Itálie Simone Bolelli
  10. Čínská Tchaj-pej Jimmy Wang
  11. USA Brian Baker
  12. Francie Kenny de Schepper
  13. Belgie Ruben Bemelmans
  14. Španělsko Iñigo Cervantes Huegun
  15. Polsko Jerzy Janowicz
  16. Rusko Andrej Kuzněcov
  17. USA Wayne Odesnik – jako šťastný poražený

Ženská dvouhra

Podrobnější informace naleznete v článku Wimbledon 2012 – kvalifikace ženské dvouhry.
  1. Maďarsko Melinda Czinková
  2. Německo Annika Becková
  3. Itálie Maria Elena Camerinová
  4. Francie Kristina Mladenovicová
  5. Polsko Sandra Zaniewská
  6. Srbsko Vesna Doloncová
  7. Slovensko Jana Čepelová
  8. Česko Kristýna Plíšková
  9. Česko Karolína Plíšková
  10. Itálie Camila Giorgiová
  11. USA Coco Vandewegheová
  12. Chorvatsko Mirjana Lučićová Baroniová
  13. Japonsko Misaki Doiová – jako šťastná poražená

Mužská čtyřhra

  1. Německo Andre Begemann / Slovensko Igor Zelenay
  2. Německo Matthias Bachinger / Německo Tobias Kamke
  3. USA Bobby Reynolds / Jižní Afrika Izak van der Merwe
  4. Spojené království Lewis Burton / Spojené království George Morgan
  5. Thajsko Sanchai Ratiwatana / Thajsko Sonchat Ratiwatana –jako šťastní poražení

Ženská čtyřhra

  1. Chorvatsko Darija Juraková / Maďarsko Katalin Marosiová
  2. Chorvatsko Mirjana Lučićová Baroniová / Rusko Valeria Savinychová
  3. USA Lindsay Leeová-Watersová / USA Megan Moultonová-Levyová
  4. Srbsko Vesna Doloncová / Ukrajina Olga Savčuková

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků 2012 Wimbledon Championships na anglické Wikipedii a Wimbledon 2012 na polské Wikipedii.

  1. a b Wimbledon 2012 Prize Money [online]. [cit. 2012-04-20]. Dostupné online. 
  2. Princ Charles přišel do Wimbledonu poprvé po 42 letech, denik.cz, 27.6.2012
  3. Wimbledon opět navštívila šlechta. Skutečná i tenisová, iDNES.cz, 4.7.2012
  4. a b Potlesk ve stoje pro českou senzaci Wimbledonu, Rosol životním výkonem vyřadil Nadala!, iHNED.cz, 28.6.2012
  5. Rosol nedojde ve Wimbledonu daleko, shodli se Connors a Navrátilová, Novinky.cz, 29.6.2012
  6. Nevídaný kousek ve Wimbledonu! Švedovová smetla Erraniovou, nedovolila jí ani fiftýn, Sport.cz, 30.6.2012
  7. Rarity: No Aussie men in 2nd round at Wimbledon, sgvtribune.com, 28.6.2012
  8. Twitter / Wimbledon: Cilic takes it 7-6 6-4 6-7 [online]. Twitter.com [cit. 2012-06-30]. Dostupné online. 
  9. Wimbledon 2012: Andy Murray beats Marcos Baghdatis | Mail Online [online]. Dailymail.co.uk [cit. 2012-06-30]. Dostupné online. 
  10. Vítězství Brita Marraye zesiluje fanouškovskou mánii pro Skota Andy Murrayeho.
  11. Wimbledonská jízda pro Marrayeho
  12. Marray: Doufám v to, že můj titul inspiruje Murrayeho.
  13. http://sport.idnes.cz/finale-zenske-dvouhry-ve-wimbledonu-serena-williamsova-agnieszka-radwanska-1vr-/tenis.aspx?c=A120707_150331_tenis_ma
  14. Wimbledon 2012, Statistiky, přístup: 8.7.2012
  15. Kaia will skip Wimbledon Championships this year [online]. [cit. 2012-06-13]. Dostupné online. 
  16. Injury rules Petkovic out of French Open, Wimbledon [online]. [cit. 2012-05-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Grand Slam
Předchůdce:
French Open 2012

Wimbledon 2012
Nástupce:
US Open 2012