William Harvey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William Harvey
Narození1. dubna 1578
Folkestone
Úmrtí3. června 1657 (ve věku 79 let)
Roehampton
Alma materGonville and Caius College (1593–1597)
Padovská univerzita (1599–1602)
The King's School
Barts and The London School of Medicine and Dentistry
Povoláníbiolog, lékař, anatom a fyziolog
ZaměstnavatelOxfordská univerzita
Nábož. vyznáníanglikánství
ChoťElizabeth Browne
RodičeThomas Harvey[1][2] a Joan Halke[1]
PodpisWilliam Harvey – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Harvey (1. dubna 1578, Folkestone3. června 1657, Hampstead) byl anglický lékař, který je známý svým objevem krevního oběhu v lidském těle a rovněž tím, že odmítl teorii samoplození.

V roce 1603 si do svých poznámek poznamenal, že „krev bez přestání proudí a obíhá dokola, a to v důsledku tlukotu srdce“. Bylo to úžasné pozorování, které zcela odporovalo Galenovým představám. Proč Harvey čekal s uveřejněním poznatku pětadvacet let? Protože jeho teorie protiřečila Galenovi, musel si být naprosto jistý, že má pravdu. Celá léta trpělivě prováděl pokusy a pozorování. Pomocí stříkačky vstřikoval zvířatům do cév barviva. Později je pitval a studoval. Rozřezal jim srdce a studoval srdeční chlopně. Logickou úvahou vyvodil, že srdce čerpá krev, která obíhá v těle. Když konečně v roce 1628 publikoval své dílo Anatomické pojednání o pohybu srdce a krve, stal se terčem posměchu. Mnozí lékaři ho považovali za „potrhlého“ a jeho teorii za absurdní, nemožnou a škodlivou. Než však v roce 1657 zemřel, museli uznat, že měl pravdu. Byl také zakladatel embryologie.

Život

V roce 1616 objevil funkci krevního oběhu v těle člověka a v roce 1628 tento objev publikoval ve spisu Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus (latinsky - Anatomické cvičení o pohybu srdce a krve u zvířat). V tomto spisu zvrátil Galénovo tvrzení, že krev je vedena v žilách střídavě tam a zpět, kterým se řídili lékaři od starověku a dokázal svoje tvrzení, že tento pohyb nedovolují chlopně, které v žilách jsou, tak že krev je vedena pouze jedním směrem a také to, že krev je pumpována do celého těla a cévami se vrací zpět. Byl tedy člověkem, který jako první popsal správně funkci krevního oběhu.

Další ilustrace

Externí odkazy

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Dostupné online.