Wikipedie:Wikidata

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:WD

Wikidata jsou projekt, který zajišťuje koordinaci pro mezijazykové odkazy a v budoucnu i pro infoboxy a seznamy.

Mezijazykové odkazy[editovat | editovat zdroj]

Wikidata, fáze 1: Odkazy na všechny jazyky na jediném centrálním místě
Starý systém: Mezijazykové odkazy mezi všemi jazyky
Podrobnější nápovědu naleznete na stránce Nápověda:Mezijazykové odkazy.

Každý článek na Wikipedii by měl mít svůj ekvivalent na Wikidatech. Například článku Aristotelés odpovídá na Wikidatech položka Q868, která obsahuje odkazy na tentýž článek v různých jazycích. Tyto odkazy jsou následně použity ve všech těchto jazycích pro vytvoření odkazu na ostatní jazyky.

Přidání odkazu do nových článků
Vyhledejte v cizojazyčné Wikipedii článek o stejném tématu. Ve sloupci s jazykovými odkazy vespod je odkaz [Upravit odkazy]. Ten vás přenese na Wikidata, kde na poslední řádek v seznamu „Wikipedie“ přidáte kód projektu cswiki a název článku na české Wikipedii.
Potlačení linků z Wikidat
Ve výjimečných případech je nutné v článku mít jiné odkazy, než nabízí Wikidata. V takovém případě použijte v článku příkaz {{noexternallanglinks}}, který potlačí všechny odkazy z Wikidat a zobrazí pouze ty, které jsou přímo v článku. {{noexternallanglinks:es|fr|it}} potlačí pouze vybrané jazyky, v tomto případě španělštinu, francouzštinu a italštinu.

Volání dat z Wikidat[editovat | editovat zdroj]

Od 27. března 2013 je druhá fáze Wikidat nasazena na 11 jazykových verzích Wikipedie. Na českou verzi dorazila 24. dubna 2013.

U každé položky na Wikidatech lze vyplnit určitý soubor tvrzení včetně odkazů na příslušné jiné položky a případné zdroje. Následně lze volat tyto hodnoty do článků z Wikidat, i s odkazy a zdroji. Hlavní využití se tak očekává v infoboxech. Například půjde zadat do infoboxu v článku Česko {{#property:p78}}, neboli výrok o doméně nejvyššího řádu, a ten načte hodnotu daného výroku z připojené položky. Funkční již je například volání názvu kategorie Commons k danému tématu pomocí {{#property:P373}}, které je použito v šabloně {{Commonscat}}.

Syntax pro volání dat je popsána na Wikidata:Wikidata:Notes/Inclusion syntax, návrhy syntaxe jsou dostupné přes odkaz meta:Wikidata/Notes/Inclusion syntax.

Seznamy[editovat | editovat zdroj]

Připravovaná funkcionalita.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]