Wikipedie:Třetí názor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řešení sporů
Procesy řešení sporů
Zkratka:
WP:3N

Třetí názor (3N) je prostředkem k vyžádání si dalšího názoru ve věcném sporu mezi wikipedisty. Pokud se nemohou shodnout na konkrétní podobě nějaké stránky, mohou zde požádat ostatní o vyjádření jejich názorů. Nemusí se však jednat jen o spory. Je možné zde také upozornit ostatní wikipedisty na témata, která k vyřešení vyžadují širší zapojení komunity.

Na tuto stránku se zapisují pouze odkazy. Není-li podstata sporu zjevná, je možné ji zde stručně popsat. Zde se však o sporných případech nediskutuje. Diskuse probíhají na diskusních stránkách dotčených stránek, které jsou zde odkazovány. Zdejší žádosti o třetí názor by se měly vyvarovat argumentace ve prospěch jedné či druhé strany sporu; takové argumenty patří na tamní diskusní stránku.

Výhodou tohoto procesu je jeho neformální povaha. Wikipedisté mohou poskytnout svůj názor dobrovolně dle vlastního uvážení. Více názorů by mělo usnadnit dosahování konsenzu. Vyžaduje však i předpokládání dobré vůle a zdvořilost. Nespěje-li k řešení, můžete zkusit Žádost o komentář.

Po vyřešení záležitosti, nebo nevede-li ani další názor k řešení, odkaz z této stránky vymažte.

Žádosti o třetí názor[editovat | editovat zdroj]

Po přečtení předchozích instrukcí Přidat novou žádost novou žádost vložíte kliknutím zde.

Erb pro České království[editovat | editovat zdroj]

Probíhá spor o podobu erbu, Dragovit vs. Yopie. Jejich příspěvky byla odtud přesunuty do Diskuse k šabloně:Český král, sem samotná diskuze nepatří. --17. 1. 2014, 14:37 (UTC), Utar (diskuse)

Šablona:Budoucí[editovat | editovat zdroj]

a návazně také {{Budoucí stavba}}, {{Očekávané album}}, {{Připravovaný film}}, {{Vyvíjená hra}}. Z předchozí podoby došlo k poměrně velkému obratu v pojetí šablony a následně k dalším úpravám a obtížnému hledání konsensuální podoby. Diskuse je vedena zde. --Bazi (diskuse) 25. 1. 2014, 02:50 (UTC)

Karel Reisz[editovat | editovat zdroj]

Kohelet neustále vnucuje židovský původ místo českého. Ačkoliv jsem český původ doložil třemi zdroji, tyto zdroje odmítl se slovy „všechno zdroje, které čerpaly falešné informace z Wikipedie“. Nevím, jak toto své tvrzení doloží, nicméně nechci porušit 3RR, proto se obracím s žádostí o pomoc na ostatní kolegy. --Ragimiri 7. 2. 2014, 14:12 (UTC)

Šablona:Kategorizace[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista Palu prosazuje pojetí šablony jako orientované přednostně na čtenáře a nenápadný textový vzhled, wikipedista Bazi prosazuje pojetí šablony jako orientované přednostně na editory, tomu odpovídající formulaci textu a výraznější vzhled. --Bazi (diskuse) 24. 2. 2014, 13:49 (UTC)

Viktor Janukovyč[editovat | editovat zdroj]

Patří do článku informace, že některá média přišla ze zprávou, že Janukovyč zemřel na infarkt? --JAn (diskuse) 4. 3. 2014, 16:03 (UTC)

Kategorie:Technické památky v Česku[editovat | editovat zdroj]

Nezdají se mi editace kolegy Freiba ohledně přidávání článků do Kategorie:Technické památky. Především se mi moc nelíbí využívání zdroje www.technickepamatky.cz, neboť je anonymní a podle mne tam míchají hrušky s jabkama. Ale možná jsem nespravedlivě zaujatý, proto prosím o další názor. --RomanM82 (diskuse) 19. 3. 2014, 21:11 (UTC)

Americký/á/é či USA?[editovat | editovat zdroj]

Kolega Rosičák navrhuje přejmenovat všechny kategorie typu Kategorie:Americká hudební vydavatelství na Kategorie:Hudební vydavatelství v USA, jelikož současné provedení by mohlo evokovat zahrnutí dalších států, např. Kanady. Já jsem spíš za zachování z důvodu zažitosti a také pracnosti předělávání. --Lukazuko (diskuse) 22. 4. 2014, 09:11 (UTC)

Kategorie:Ženy podle činnosti[editovat | editovat zdroj]

Kolega BobM navrhl zrušení Kategorie:Ženy podle činnosti, v tomto případě se však neshodneme. --Jenda H. (diskuse) 13. 6. 2014, 08:55 (UTC)

Václav Klaus#Kritika[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o uvádění či naopak odmazávání kritiky Václava Klause dospívá do fáze, kdy potřebuje více nezaujatých a méně emočně angažovaných pohledů na věc. Obsáhlá diskuse je vedena už od vlákna „Neúnosná kritika“ a dospívá až k pokusu vytlačit některé informace z článku hlasováním. --Bazi (diskuse) 7. 10. 2014, 11:40 (UTC)

Článek Procesor[editovat | editovat zdroj]

Uživatel Uživatel:Omikrofan obsah článeku Procesor smazal, zmizelo dost informací (popis významu parametrů procesoru atp.), jednou jsem to vrátil, on to vrátil zase zpět. Je to škoda. Nemám teď čas to dávat dokupy, prosím podívejte se na to někdo. Psal jsem i na nástěnku správců, možná to není správné místo, nikdo nereaguje. Díky. --Pteryx (diskuse) 9. 10. 2014, 08:31 (UTC)

Dominik Duka#Kritika[editovat | editovat zdroj]

Stručný popis neshody. Heslo Dominik Duka, pasáž o loňském rozhovoru na vlnách Českého rozhlasu. Dle mého názoru je dostatečným důkazem emotivnosti a následné reakci občanů Česka samotný odkaz na web ČRo a onen zmiňovaný rozhovor. Prosím poslechněte si onen rozhovor s t.č. kardinálem a pomozte zvolit věcnější a přesnější formu editace, tedy vyznění pasáže, pokud se vám zdá že je nepřesná. Pro úplnost dodávám tři linky, které dokazují, že pasáž je napsána přesně, byť to není zrovna dobré PR pro pana Duku.

Za vaši pomoc kolegové děkuji. Tu http://zpravy.idnes.cz/duka-se-rozohnil-v-rozhlase-dp0-/domaci.aspx?c=A131022_145826_domaci_maq http://www.parlamentnilisty.cz/arena/tema/Zurici-Duka-v-Ceskem-rozhlase-Prectete-si-jak-mohlo-vse-take-dopadnout-290691 http://blog.aktualne.cz/blogy/dominik-duka.php?itemid=21486 --Tlampač univerzál (diskuse) 19. 10. 2014, 21:44 (UTC)

Oxfordská univerzita[editovat | editovat zdroj]

IP adresa 86.49.28.68 stále vkládá poměrně silné tvrzení o rasismu a elitářství, aniž by k tomu měla dostatečné zdroje – viz diskuze. Nechci revertovací válku, proto prosím o třetí názor. To samé se týká článku Oxbridge. Předem díky. --Vlout (diskuse) 22. 11. 2014, 17:41 (CET)

Svatý Václav[editovat | editovat zdroj]

Rád bych upozornil na nezvyklý způsob úpravy referencí v tomto článku, kdy je jedna kniha vyjata mimo rámec referencí a odkazována zvlášť. Nejedná se o nějaký vyhrocený spor, jen bych chtěl na tuto problematiku znát názory ostatních wikipedistů. --Silesianus (diskuse) 15. 1. 2015, 12:46 (CET)