Wikipedie:Nominace nejlepších článků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Wikipedie:NNČ)
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:NNČ
WP:FAC
Gold piece.png

Tato stránka je určena k posuzování článků, které kandidují na zařazení mezi Nejlepší články, ukázky nejkvalitnější práce na české Wikipedii.

Skončené diskuse se přesouvají do archivu, úspěšné články řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články. Stažené nominace se archivují a řadí do Kategorie:Wikipedie:Nejlepší články/Archiv stažených nominací.

Nominace[editovat | editovat zdroj]

„Nejlepšími články“ se stávají články či seznamy (dále jen články) prostřednictvím diskuse wikipedistů na této stránce. Diskuse se může účastnit a články smí navrhovat každý wikipedista, včetně neregistrovaných (vystupujících pod IP adresou). Při vyhodnocování hlasování se však v případě pochybností přihlíží především ke kvalitě přednesených argumentů.

Proces nominací koordinují, případné nejasnosti rozhodují a sporná hlasování vyhodnocují pověření wikipedisté z následujícího seznamu (dále pověřenci). Ti také mohou na základě své dohody k seznamu přidávat jména dalších wikipedistů, kteří budou ochotni tuto funkci přijmout.

Seznam pověřenců:

Podněty a dotazy pro pověřence pište na jejich nástěnku.

Požadavky na navrhovatele[editovat | editovat zdroj]

Navrhnout článek může každý wikipedista, měl by ovšem předem zajistit splnění následujících podmínek:

 • Článek skutečně musí být na vysoké úrovni kvality a plnit veškerá relevantní pravidla a doporučení týkající se obsahu. Nejdůležitější jsou shrnuta na této stránce a doporučuje se je před nominací projít a ověřit. Je také vhodné napřed využít recenzní řízení a nominovat článek až když budou připomínky recenzentů vyřešeny. Dále se doporučuje článek před nominací na nějakou dobu zařadit mezi Dobré články, aby se ověřilo, že proti jeho kvalitě nejsou zásadní námitky.
 • Nominující wikipedista buď musí být sám hlavním autorem článku, nebo by měl předem získat souhlas hlavních autorů či spoluautorů s nominací, pokud jsou nadále v projektu aktivní. Autory lze zjistit z historie článku nebo pomocí nástrojů jako je tento.
 • Nominující wikipedista musí být připraven a schopen operativně reagovat na námitky diskutujících a průběžně vylepšovat navržený článek podle jejich námětů.

Ukáže-li se, že navrhovatel uvedené požadavky zásadním způsobem neplní, může pověřenec navržený článek vyřadit z diskuse.

Průběh nominace[editovat | editovat zdroj]

Wikipedista navrhující článek založí diskusní stránku (podrobný návod je uveden níže) a stručně zdůvodní nominaci. Pokud článek prošel nominací již dříve, uvede odkazy na příslušný archiv. Je vhodné také zmínit hlavní autory, upozornit na případné recenze a přiblížit téma článku, pokud není úplně jasné z jeho nadpisu.

Po založení nominace se zahajuje diskuse bez hlasování. Ta trvá obvykle aspoň 14 dní, pokud však článek již prošel recenzí nebo byl před nominací alespoň půl roku nepřetržitě zařazen mezi Dobrými články, smí být ukončena již po týdnu. V každém případě se však hlasování smí zahájit až ve chvíli, kdy všechny zásadní a nesporné připomínky z diskuse jsou vyřešeny a text článku je stabilizován. Zahájit hlasování by měl ten, kdo článek navrhl, ale v odůvodněném případě to smí udělat i jiný wikipedista, jsou-li pro hlasování splněny podmínky.

Hlasování doprovázené diskusí trvá obvykle 14 dní, může však být prodlouženo nebo výjimečně i zkráceno. Anonymní IP adresy nesmějí hlasovat, aby se vyloučila manipulace hlasování, avšak mohou se účastnit diskuse. Wikipedista uzavírající diskusi rovněž může odůvodněně vyloučit hlasy těch, kteří buď nesplňují podmínky obvyklých hlasování na Wikipedii (účet založen před počátkem hlasování a alespoň 50 editací v článcích) nebo nepřinášejí žádné či jen zjevně nerelevantní argumenty. Za úspěšnou se obvykle považuje ta nominace, která získá 3/4 hlasů. Při vyhodnocení se významně přihlíží k váze argumentů v diskusi a k tomu, zda byly námitky diskutujících uspokojivě vyřešeny. Zejména v případě, že byla závažně a oprávněně zpochybněna věcná správnost či nestrannost článku, může být hlasování prohlášeno za neúspěšné i v případě, že článek získal dostatek hlasů. V případě neúspěšné nominace se nedoporučuje článek znovu nominovat do doby, než budou vyřešeny jeho zásadní nedostatky, kvůli kterým byla jeho předchozí nominace neúspěšná.

Vyhodnocení diskuse a hlasování by měl provádět wikipedista, který má zkušenost s tvorbou kvalitních článků a procesem nominace. Sporné případy nesmí vyhodnocovat sám autor ani navrhovatel článku, vhodné je naopak o to požádat někoho z pověřenců. Ten, kdo článek vyhodnotí, by měl zajistit archivaci diskuse a další formality.

Doporučení k hlasování[editovat | editovat zdroj]

 • při hlasování proti se vždy doporučuje uvádět konkrétní důvody, při hlasování pro v případě existence důležitých námitek rovněž; argumenty budou brány v úvahu při vyhodnocení
 • drobné připomínky týkající se např. jedné nebo několika málo pravopisných chyb je lépe řešit vlastní opravou
 • je možno i při hlasování dále diskutovat
 • lidé, kteří hlasovali proti, by měli změnit hlas, pokud již byly opraveny nedostatky, kvůli kterým hlasovali proti (navrhovateli se doporučuje upozornit je na to, pokud se domnívá, že tak učinil)
 • vyřešené připomínky se z diskuse mohou škrtat, nebo lépe odškrtnout (např. s použitím šablon {{Vyřešeno}} nebo {{Ano}}), aby byl přehled, co ještě zbývá k dopracování

Jak navrhnout článek na nejlepší[editovat | editovat zdroj]

Toto je vzor pro fiktivní článek, který by se jmenoval Velký modrák. Je samozřejmě nutno použít skutečné jméno článku, který navrhujete...

Stručný návod[editovat | editovat zdroj]

 1. Do sekce #Diskuse před hlasováním vložte {{/Velký modrák}} a uložte ji
 2. Po uložení se objeví červený odkaz Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák, klikněte na něj
 3. Napište === [[Velký modrák]] ===, zdůvodnění, vložte podnadpis ==== Diskuse ==== a uložte to.
 4. Na začátek diskusní stránky článku (Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{nnc}}; upozornění na nominaci přidejte na Wikipedie:Portál Wikipedie/Co se děje/Nominace nejlepších článků) a do oznámení nad Posledními změnami.

Podrobnější vysvětlení[editovat | editovat zdroj]

Přidejte do seznamu níže takovýto kód pro vložení obsahu budoucí podstránky „Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Velký modrák“:

{{/Velký modrák}}

Ten zajistí, že obsah podstránky, jakmile ji založíte, bude vkládán do hlavní stránky nominací. Zatím se kód po uložení (nebo v náhledu) projeví pouze jako červený odkaz. Po kliknutí na něj vytvoříte podstránku pro nominační diskusi vložením textu. Například:

=== [[Velký modrák]] ===
Božský článek, který má vše, co mít má... [[Wikipedista:Viktor Nominátor|Viktor Nominátor]] 10:01, 2. 9. 2008 (UTC)

==== Hlasování ====
===== Pro zařazení =====

===== Proti zařazení =====

===== Diskuse během hlasování =====

==== Diskuse ====
 • Část hlasování se přidá až při jeho zahájení, aby nemátla diskutující

Na začátek diskusní stránky nominovaného článku vložte šablonu {{nnc}}.

Potvrzení[editovat | editovat zdroj]

Neodpovídá-li článek úrovni vyžadované u nejlepších článků a pokusy o nápravu nebyly úspěšné – je vhodné upozornit na vady na diskusní stránce článku, případně kontaktovat jeho hlavní autory, je možné článek navrhnout k potvrzení jeho statusu nejlepšího. Proces potvrzování probíhá stejně jako u nominace, s tím, že založená diskuzní stránka má název {{/Jméno článku (potvrzení)}}, místo šablony {{nnc}} se na diskusní stránku článku vkládá {{nnc - potvrzení|Jméno článku (potvrzení)}} a hlasuje se o „pro potvrzení“ a „proti potvrzení“.

Vyprázdnit cache serveru
(Použijte v případě, že níže vidíte zastaralé verze podstránek.)

Hlasuje se[editovat | editovat zdroj]

O těchto článcích se právě hlasuje:

Seznam návštěvních posádek Mezinárodní vesmírné stanice[editovat | editovat zdroj]

Seznam je několik let mezi dobrými a myslím, že si zaslouží posun mezi nejlepší. --Jann (diskuse) 14. 11. 2014, 23:03 (CET)

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Budeme hlasovat, obvyklých 14 dní do 16. prosince.--Jann (diskuse) 2. 12. 2014, 20:57 (CET)

Pro zařazení[editovat | editovat zdroj]
 1. Coby autor.--Jann (diskuse) 2. 12. 2014, 20:57 (CET)
 2. Jednoznačně pro. --David Kennedy (diskuse) 3. 12. 2014, 20:34 (CET)
 3. Nároky NČ článek splňuje.--Kacir 4. 12. 2014, 15:06 (CET)
 4. Ano.--Zákupák (diskuse) 9. 12. 2014, 11:56 (CET)
Proti zařazení[editovat | editovat zdroj]
Diskuse během hlasování[editovat | editovat zdroj]

Bohužel jsem kvůli sníženě aktivitě toto hlasování nestihl, nicméně jsem pro zařazení. --Mates (diskuse) 17. 12. 2014, 19:56 (CET)

Diskuse[editovat | editovat zdroj]

AnoAnoZa mě OK. Navrhuji jen takovou drobnost: vynechat v tabulce čárku za jménem astronauta. Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 11. 2014, 19:56 (CET)

Ještě mne napadlo, zda by nebylo lepší dát zrušené expedice do samostatné sekce. Jan.Kamenicek (diskuse) 18. 11. 2014, 20:00 (CET)
Nevím, popřemýšlím. --Jann (diskuse) 19. 11. 2014, 22:27 (CET)
Nechal bych v chronologickém pořádku.--Jann (diskuse) 2. 12. 2014, 20:57 (CET)
Kacir[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, pokud dobře vidím, tak zatím nikdo nenapsal žádnou připomínku ani v rámci recenze DČ, tedy pár mých poznámek:

 • ad WP:K) existuje věrohodný českojazyčný zdroj, který uvádí termín „návštěvní posádka“ jakožto překlad экспедиция посещения?
  • KOSMO.cz na mně působí jako projekt tvořený jediným fandou panem Holubem, možná se mýlím…, je zde problém věrohodnosti zdroje, navíc tamním heslům chybí literatura – jakékoli zdroje, které by uváděly odkud byly tamní informace čerpány,
   • No, neexistuje. To jsem hloupě napsal a pak si nikdo nevšiml. Úvod jsem přepsal a posádku s expedicí jasně rozlišil (...kosmonauté jsou označováni za „návštěvní posádku“ a jejich výpravy za „návštěvní expedici“..)
   • Co se týče kosmo.cz, vyjádřil bych to tak, že je "ve svém oboru důvěryhodný", zde je jen kvůli pohodlí čtenáře.
 • existuje důvod pro dvojkolejnost názvů článků:
  Hlavní článek je nazván Seznam návštěvních posádek… , vidím také heslo základní posádky, ale podrobná hesla nesou název návštěvní expedice, ač se vždy jedná o překlad экспедиция посещения, proč to rozdvojení „posádka“ vs. „expedice“? Tedy, proč ne návštěvní posádky či naopak.
  • Žádný zvláštní důvod za dvoukolejností není. Podrobné články jsou o expedicích, jichž jsou posádky toliko jednou z částí. Seznamy (původně základních posádek, pak i tento) jsem založil jako seznamy posádek těchto expedic, s důrazem na soupisy kosmonautů (chci říct, že seznam vnímám v prvé řadě jako soupis lidí, ne soupis expedic). Ale je samozřejmě je možné oba seznamy přejmenovat.
 • pouhý flagicon prezentující informaci státní příslušnosti osoby není zcela ideální, klik vede na Flag of Russia.svg. Nějakou formou bych vytvořil odkaz, jehož proklikem by se čtenář dostal na zdejší článek státu:
  • {{Flagathlete|[[Sergej Zaljotin]]|RUS}} > RUS Sergej Zaljotin (RUS) (i přes název univerzálně použitelná šablona)
  • [[Sergej Zaljotin]] {{Vlajka a název|Rusko}} > Sergej Zaljotin RuskoRusko Rusko
  • Sergej Zaljotin, Rusko
   • Současný stav není ideální, ale žádná s možností taky ne, nakyne text.. U Belgie a pár dalších (Kategorie:Data států) však klik na vlajku vede na stát díky š:data států, co kdybych dodělal chybějící šablony?
 • proč je v úvodu jednotlivých expedic uveden ruský text: Семнадцатая экспедиция посещения, ЭП-17, když se jedná o lety k ISS; u klasických expedic nic takového nevidím.
  • Protože jde o ruské akce (s mezinárodní účastí a na mezinárodní stanici /ale její ruský segment/, nicméně ruské), tak mají uveden i originální název. Klasické expedice jsou mezinárodní a ofic názvy dvojí - anglický a ruský; a ano, je to nedůslednost, když chybí. Vliv má i to, že první články klasických expedic vznikly bez ofiko názvů a jiné wiki je také nemají, kdežto články návšť. expedic dost závisí na ruských zdrojích.

Seznam je velmi pěkný, díky za něj. Ode mne vše. Zdraví--Kacir 19. 11. 2014, 18:35 (CET)

Díky za hodnotné připomínky. --Jann (diskuse) 19. 11. 2014, 22:27 (CET)
 • rozumím, zvýraznění návštěvní posádky (Экипаж посещения) od samotné expedice v názvu dává smysl,
 • v současné době odkazují z hesla čtyři flagicony přes data států na články (BEL, CAN, GER, NED). Bylo by tedy dobré v hesle dodělat i zbývající. V létě začal tento systém s chutí zavádět Petr Matas, ale vidím, že jej to přestalo bavit a zůstalo jen u pár států.
 • mám-li použít zdejší pravidla při posuzování nejlepšího článku – tedy co nejpřísněji, pak tam zůstává problém s daným zdrojem KOSMO.cz. Chybí redakční kontrola, průkaz odborné autority, absence použitých zdrojů, jestliže se jedná o terciární zdroj encyklopedického charakteru. Ovšem beru to jako doplňující (duplicitní zdroj), když dané časové údaje, které jsou těmito referencemi opatřeny, již uvádí www.energia.ru. Zdraví--Kacir 23. 11. 2014, 00:32 (CET)
 • No, je to na hraně. Na to, že Kosmo.cz je hobby stránka, tak je na velmi vysoké úrovni, některé (zdaleka však ne všechny) texty tam dokonce napsali uznávaní odborníci, jako například Antonín Vítek, ale převážně je to pořád přece jen hobby stránka. Čistší by asi bylo tento zdroj nahradit. Jan.Kamenicek (diskuse) 25. 11. 2014, 17:37 (CET)
 • Nebyly až tak potřeba, kromě pohodlí čtenáře, tak jsem je dal pryč. A refy z Eněrgije přesunul na lepší pozici.--Jann (diskuse) 25. 11. 2014, 19:02 (CET)
 • Vlaječky fungují. --Jann (diskuse) 25. 11. 2014, 19:02 (CET)
 • Díky, nemám dalších připomínek.--Kacir 27. 11. 2014, 01:38 (CET)
Jan Polák[editovat | editovat zdroj]
 • šlo by uvést, kolik Sojuzů je k dispozici? --Jan Polák (diskuse) 15. 12. 2014, 14:34 (CET)
  Šlo, ale potřebuji vědět, k čemu mají být k dispozici. Jde o počet letů k ISS za rok? --Jann (diskuse) 15. 12. 2014, 15:35 (CET)
  Bylo to myšleno tak, že mne překvapilo, že je těch Sojuzů více. Nebo tak tomu aspoň rozumím. Původně jsem si totiž myslel, že je pouze jedna mašina jmenující se „Sojuz“, která pendluje mezi Zemí a ISS. Proto jsem se ptal, zda by se tam dalo napsat, třeba že k ISS přiletí jeden z X Sojuzů… Dávám Ti to jako tip; posuď, prosím, sám, zda se to do toho článku hodí nebo ne. Je ostatně klidně možné, že tato skutečnost (existence více Sojuzů) překvapila jen mne (pravda, nikdy jsem se nad tím hlouběji nezamýšlel). :-) Rozhodně to ale pro mne není důvod, abych hlasoval proti zařazení seznamu mezi NČ. --Jan Polák (diskuse) 18. 12. 2014, 00:45 (CET)

Diskuse před hlasováním[editovat | editovat zdroj]

Diskuse o nominovaných článcích. Před postupem do hlasování musí být vyřešeny všechny zásadní námitky.