Wikipedie:Pravidlo tří revertů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Wikipedie:Editační válka)
Skočit na: Navigace, Hledání
Wiki rules.png
Závazné pravidlo Wikipedie

Text na této stránce je závazným pravidlem české Wikipedie. Editace měnící jeho význam jsou přípustné, jen pokud se opírají o předchozí konsenzus komunity. Své připomínky můžete vyjádřit v diskusi, návrhy změn oznamte též Pod lípou.


Zkratka:
WP:3RR
WP:PTR
WP:3RV
WP:3R

Vedení sporů o obsah článku pomocí revertování je nekonstruktivní a obvykle bezvýsledné. Revertovací bitvy obtěžují nezúčastněné uživatele zobrazováním změn na stránce Poslední změny a ve Sledovaných stránkách. Časté reverty ztěžují práci uživatelům, kteří se stránku snaží vylepšit.

Pravidlo[editovat | editovat zdroj]

Pro omezení negativních důsledků revertování komunita Wikipedie přijala pravidlo tří revertů:

Nerevertujte žádnou stranu více než třikrát v období 24 hodin.
(Toto pravidlo se nevztahuje na revert vlastního příspěvku nebo zřejmého vandalismu.)

Prosazování[editovat | editovat zdroj]

Po 4. revertu může být uživatel zablokován až na 24 hodin (podle uvážení správce).

V případě, že toto pravidlo u jednoho článku porušilo více uživatelů, správci musí se všemi takovými uživateli zacházet stejným způsobem.

Pravidlo se vztahuje na osoby. Při revertování pomocí více uživatelských účtů jedné osoby se reverty počítají pro všechny účty dohromady a v případě porušení pravidla se i blokování týká všech účtů. Systematickými pokusy obejít pravidlo pomocí loutkových účtů se může zabývat arbitrážní výbor.

Pokusy obejít pravidlo tří revertů kombinací revertování a velmi drobných změn se počítají stejně jako reverty, podle posouzení správce.

Doporučení[editovat | editovat zdroj]

Pravidlo tří revertů je potřeba chápat jako zákaz více než tří revertů, nikoli jako povolení tří revertů. Vedení revertovacích válek je nevhodné i s intenzitou nižší než 3 reverty za den.

Toto pravidlo se vztahuje na jednotlivé uživatele, ne na názorové skupiny. Pokud je příslušná editace opravdu taková, že revert vyžaduje, jistě se kromě vás najde někdo další, kdo ji provede. Tím je také zajištěno, že v podobných případech revertování vyjadřuje názor významné části komunity. Pokud se najde vyšší počet lidí, kteří museli využít všechny tři své povolené reverty na jedinou stranu, je pravděpodobně na čase požádat o zamčení příslušné strany a začít spor řešit.

Vynucování pravidla[editovat | editovat zdroj]

Mezi jemnější metody vynucování tohoto pravidla patří:

  1. Vzdělávání uživatelů, kteří nemusejí tato pravidla vůbec znát.
  2. Tlak okolí a vedení příkladem.
  3. Zamčení strany, která je opakovaně revertována.

Tyto metody jsou doporučovány také jako metoda prevence (např. upozornění po 3. revertu), navíc s výjimkou zamčení nevyžadují práva správce.

Co dělat, pokud jsem zablokován podle pravidla 3 revertů[editovat | editovat zdroj]

Nejprve se podívejte, zda jste opravdu učinili 4. revert během 24 hodin či téměř 24 hodin.

Pokud ne, kontaktujte emailem správce, který vás zablokoval (nebo jiného správce), zdvořile toto zdůrazněte a požádejte o odblokování.

Pokud ano, můžete buď počkat do vypršení bloku, nebo i v tomto případě můžete kontaktovat správce, který vás zablokoval (nebo jiného správce), uznat svou chybu a požádat o odblokování. Správce vám ale nemusí vyhovět.