Waze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Waze
Vývojář Waze Mobile
Operační systém Android, IOS, Windows Mobile, Symbian, RIM(beta)
Licence GNU General Public License, v2
Lokalizace Ra'anana, Izrael
Web www.waze.com

Waze je navigační software pro mobilní telefony typu smartphone vyvinutý izraelskou skupinou Waze Mobile a je poskytován zdarma pod licencí GNU General Public License. Tvůrci je software prezentován jako GPS navigační software s prvky sociální sítě a počítačové hry. Základní odlišností od komerčních produktů je tvorba mapových podkladů samotnými uživateli.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Základní funkcí programu je automobilová navigace v režimu turn-by-turn včetně hlasové navigace. V České republice však zatím mapové podklady nejsou dostatečně rozšířené pro plnohodnotnou navigaci na většině území.[1] Více je tedy využívána funkce dopravního hlášení, které poskytují sami uživatelé programu. Kromě přímého hlášení dopravních událostí Waze také sleduje rychlost uživatelů podle které pak vyhodnocuje hustotu provozu.

Uživatelé softwaru mohou vidět pozici ostatních uživatelů, pokud to ti dovolili. Lze mezi sebou zasílat zprávy nebo vytvářet skupiny a sledovat tak dopravní hlášení uživatelů určité lokality. Každý uživatel, který překročil určitou hranici ujetých kilometrů si může také vybrat svůj status vypovídající o náladě.

Dalším prvkem Waze je sbíraní uživatelských bodů. Uživatelé jsou hodnoceni za najeté kilometry, dopravní hlášení nebo sbíraní bonusů průjezdem označeného místa. Bonusy se objevují na mapách náhodně a pro získání bonusu je třeba projet pozicí umístění.

Tvorba mapových podkladů[editovat | editovat zdroj]

Každý uživatel Waze může při jízdě zapnout režim tvorby silnice. Přichycení k cestám je tak vypnuté a program zaznamenává podle GPS trasu nové komunikace do mapy. Tento záznam se následně objevuje v mapových podkladech serveru Waze, kde jej musí některý z uživatelů dokončit nastavením jména, typu silnice nebo ulice, možných směrů jízdy. Po aktualizaci mapových podkladů se nová komunikace objevuje v přístrojích uživatelů. První následující uživatel, který projíždí novou cestu získává body za potvrzení existence a správného zadání komunikace.

Nevýhodou tohoto způsobu mapování je absence mapových podkladů v méně frekventovaných oblastech. Naopak výhodou může být rychlejší aktualizace map při změnách místních komunikací.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LUTONSKÝ, Marek. Navigovat.cz [online]. 2010-10-12 [cit. 2010-11-28]. Waze: řidiči sami sobě s láskou. Dostupné z WWW.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]