Waze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Waze
Vývojář Waze Mobile
Operační systém Android, IOS, Windows Phone 8, Windows Mobile, Symbian, RIM(beta)
Licence Software and Maps: Proprietary
Lokalizace Ra'anana, Izrael
Web www.waze.com

Waze je navigační software pro mobilní telefony typu smartphone a tablety vyvinutý izraelskou skupinou Waze Mobile a je poskytován zdarma pod licencí GNU General Public License. Společnost Waze patří od roku 2013 pod Google. Tvůrci je software prezentován jako GPS navigační software s prvky sociální sítě a počítačové hry. Základní odlišností od komerčních produktů je tvorba mapových podkladů samotnými uživateli stejně jako aktivní přispívání k situaci na silnicích, kdy systém Waze automaticky sbírá data o hustotě provozu a zároveň umožňuje uživatelům aktivně hlásit komplikace v dopravě. Díky široké uživatelské základně a komunitě nadšenců obsahuje systém Waze nově vznikající silnice a informace o uzavírkách na stávajících silnicích často od prvního dne vzniku dané situace; tím překonává řadu placených navigačních systémů.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Základní funkcí programu je automobilová navigace v režimu turn-by-turn včetně hlasové navigace. Mapy v České republice jsou díky aktivní komunitě již velmi dobře použitelné pro navigaci po celém území, přesto se však zejména v odlehlých oblastech vyskytují části, kde dosud probíhá úprava a optimalizace podkladů. Na základě již vzniklých mapových podkladů již systém automaticky sbírá údaje o hustotě provozu stejně jako dovoluje uživatelům hlásit nejrůznější dopravní situace.

Uživatelé softwaru mohou vidět s určitým zpožděním pozici ostatních uživatelů, pokud to ti dovolili. Lze mezi sebou zasílat zprávy nebo vytvářet skupiny a sledovat tak dopravní hlášení uživatelů určité lokality. Každý uživatel, který překročil určitou hranici ujetých kilometrů si může také vybrat svůj status vypovídající o náladě. Navigační systém Waze klade velký důraz na sociální aspekt navigace a je tak velmi snadné přidávat přátele, sledovat jejich trasy atp.

Dalším prvkem Waze je sbíraní uživatelských bodů. Uživatelé jsou hodnoceni za najeté kilometry, dopravní hlášení nebo sbíraní bonusů průjezdem označeného místa. Bonusy se objevují na mapách náhodně a pro získání bonusu je třeba projet pozicí umístění. Body také představují formu odměny pro uživatele, kteří se aktivně podílejí na zakreslování dosud nezmapovaných mapových území a na udržování stále aktuálních mapových podkladů.

Tvorba mapových podkladů[editovat | editovat zdroj]

Každý uživatel Waze může při jízdě zapnout režim tvorby silnice. Přichycení k cestám je tak vypnuté a program zaznamenává podle GPS trasu nové komunikace do mapy. Tento záznam se následně objevuje v mapových podkladech serveru Waze, kde jej musí některý z uživatelů dokončit nastavením jména, typu silnice nebo ulice, možných směrů jízdy. Po aktualizaci mapových podkladů se nová komunikace objevuje v přístrojích uživatelů. První následující uživatel, který projíždí novou cestu, získává body za potvrzení existence a správného zadání komunikace.

Nevýhodou tohoto způsobu mapování je absence mapových podkladů v méně frekventovaných oblastech. Naopak výhodou může být rychlejší aktualizace map při změnách místních komunikací.

Kromě výše uvedeného principu je možné vytvářet nové silnice také přimo v mapovém editoru v prohlížeči. Díky odkoupení systému Waze společností Google jsou k dispozici detailní mapy od Google stejně jako Google StreetView, které umožňují relativně přesné zachycení situace i v oblastech, jimiž dosud žádný uživatel Waze neprojel.

Podporovaná zařízení[editovat | editovat zdroj]

Waze můžete využít na libovolném mobilním zařízení; které splňuje následující podmínky:

 • Operační systém
  • Android 2.2 a novější
  • iOS 5.0 a novější
  • Windows Phone 8 a novější
  • BlackBerry 10 (mimo Q10) a novější (zatím jen jako beta)
  • Windows Mobile 5 a novější (již nepodporované, nutno použít starší verzi Waze)
  • Symbian S60 (již nepodporované, nutno použít starší verzi Waze)
 • Hardware
  • GPS senzor (funkčnost u externích GPS senzorů přes kabel nebo Bluetooth není zaručena)
  • Připojení k Internetu (nutné pro stahování informací o dopravě a aktualizované mapové podklady pro dosud nenavštívená místa)

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]