Wayland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wayland
Logo
Demonstrační screen softwaru
Vývojář Kristian Høgsberg
Aktuální verze 1.5.0 (20. května 2014)
Operační systém Linux, FreeBSD[1]
Vyvíjeno v C
Typ softwaru Display server
Licence

MIT, GPL pro dema

[2]
Web http://wayland.freedesktop.org/
evdev modul Linux kernelu přijímá událost a posílá ji (Wayland kompozitoru).
② Wayland kompozitor projde scenegraph a rozhodne, které z oken má událost dostat. Scenegraph je vše, co je na obrazovce a Wayland kompozitor ví, které transformace nad kterými elementy provedl, tudíž může vybrat správné okno and převést souřadnice obrazovky do lokálních souřadnic okna metodou obrácené transformace. Počet typů aplikovatelných transformací oken záleží pouze na tom, co umí kompozitor, tedy pokud dokáže spočítat zpětné převedení vstupních událostí.
③V případě X to je tak, že když klient dostane událost, X aktualizují UI. Ale v případě Waylandu, rendering probíhá přes EGL a klient jen odesílá kompozitoru požadavky na změnu určité oblasti.
④ Wayland kompozitor tedy sbírá od klientů požadavky typu "damage" (říkají: "Okno je poškozené, překreslit") a poté provede rekompozici/překreslí obrazovku. Kompozitor pak může přímo zavolat ioctl k naplánování překreslení obrazovky pomocí KMS.

Wayland je display server pro operační systém Linux a zároveň knihovna implementující tento protokol.

Wayland poskytuje kompozitním správcům oken metody pro přímou komunikaci s aplikacemi, video zařízením a vstupním zařízením. Aplikace vykreslují grafiku do svého vlastního bufferu. Složením těchto bufferů vzniká výsledná podoba zobrazených oken. Toto je mnohem jednodušší a efektivnější metoda než použití kompozitního správce oken ve spojení s X Window System.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Kristian Høgsberg (krh), softwarový inženýr, který pracuje na GNU/Linux graphics stack, začal v roce 2008 ve svém volném čase pracovat na Waylandu. Jeho dřívější práce na X server zahrnovala Unity AIGLX a také se zapojil do vytváření DRI2.

Wayland je svobodný software šířený pod licencí LGPL v2. K listopadu 2010 Wayland fungoval pouze se svobodnými a otevřenými ovladači pro grafické karty Intel, AMD a NVIDIA (ovladače nouveau). Nvidia nemá v plánu podporovat Wayland ve svých uzavřených ovladačích.

Høgsberg uvedl, že na jméno Wayland přišel při projíždění městem Wayland, MA.

Plánované přijetí[editovat | editovat zdroj]

MeeGo (8.9.2010)

Intel pracuje na portování MeeGo na Wayland.

Fedora (9.11.2010)

Adam Jackson (ajax) řekl, že Fedora je nakloněná výchozímu použití Waylandu.

KDE

Spolu s uvolněním KDE SC 4.7 bude KWin (okenní manažer použitý v KDE) podporovat výstup pomocí OpenGL ES. Prozatím byl vytvořen základní port KWin pro Wayland. KDE SC 4.8, které by mělo vyjít v lednu roku 2012 by mělo nabídnout podporu pro Wayland běžící nad X serverem. V létě roku 2012 by měla vyjít verze 4.9 běžící přímo na Waylandu.

Compiz

Společnost Canonical, vlastník Ubuntu, najala Sama Spilsburyho, hlavního vývojáře Compizu. Jeho prací bylo přepsat všechny závislosti na X serveru do modulu. To umožní snadnější použití Compizu jako display serveru pro Wayland. Canonical plánuje pomoci portovat Compiz do OpenGL ES, což je požadavkem pro Wayland display server.

Zpětná kompatibilita s X[editovat | editovat zdroj]

X11 aplikace jsou podporovány X serverem, spuštěným jako klientská aplikace Waylandu, ačkoli zatím podporuje pouze X.org ovladače Intelu. Qt aplikace mohou přepínat za běhu mezi grafickými backendy jako jsou X a Wayland pomocí volby -platform. V lednu roku 2011 byla podpora Waylandu přesunuta do větve Lighthouse hlavního Qt depositáře. V prosinci roku 2010, GTK+ přidal předběžnou podporu pro přepínání backendů za běhu, říkajíc: „zajímavé jsou X11+Wayland nebo Quartz+X11“. V lednu roku 2011 GTK+ Wayland backend získal podporu pro multiple-backend a byl přesunut do gdk-wayland-backend větve hlavního GTK+ Git repozitáře. V dubnu 2011 byla větev gdk-wayland-backend připojena k hlavní větvi GTK+.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wayland (display server protocol) na anglické Wikipedii.

  1. LARABEL, Michael. Wayland Begins Porting Process To FreeBSD [online]. Phoronix, 16 February 2013, [cit. 2013-07-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Wayland FAQ [online]. [cit. 2011-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]