Warren Miller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Warren Miller
Narození31. srpna 1921
Stowe, Pensylvánie
Úmrtí20. dubna 1966 (ve věku 44 let)
New York
Příčina úmrtírakovina plic
PseudonymAmanda Vail
Povoláníspisovatel a romanopisec
StátUSAUSA USA
Alma materIowská univerzita
Významná dílaPrezydent Krokadýlů
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Max Warren Miller (31. srpna 1921, Stowe, Pensylvánie20. dubna 1966, New York) byl americký spisovatel, který je znám zejména díky svému románu The Cool World (česky jako Prezydent Krokadýlů), ve kterém popisuje život v černošském ghettu v Harlemu.

Život

Narodil se roku 1921 v pensylvánském městečku Stowe. Jeho studium na Iowské univerzitě přerušila druhá světová válka, kdy se dostal s americkou armádou až do Normandie. Studia pak dokončil roku 1948 a nějaký čas na Iowské univerzitě dokonce vyučoval. Po přestěhování do New Yorku žil sedm let ve východním Harlemu, kde na vlastní oči viděl bídný život v v černošském ghettu, což se výrazně projevilo v jeho tvorbě. Nejprve pracoval v oblasti reklamy, ale literární tvorba jej přitahovala stále víc. Nakonec se jí plně věnoval a roku 1965 stal literárním redaktorem časopis The National.

Zemřel teprve čtyřiačtyřicetiletý roku 1966 v New Yorku na rakovinu plic.

Dílo

  • The Sleep of Reason (1956, Rozum usnul), románová satira na mccarthismus, kterou musel Warrem Miller vydat v Londýně (v USA vyšla kniha až v roce 1961).
  • Love Me Little (1957, Miluj mě trošku) a The Bright Young Things (1958, Veselá omladina), dva romány vydané pod pseudonymem Amanda Vailová, humorné příběhy ze života tzv. zlaté mládeže.
  • The Way We Live Now (1958, Jak dnes žijeme), román soustřeďující se na život početné vrstvy rozvedených manželů a jejich uvolněné morální a citové vazby.
  • King Carlo of Capri (1958, Král Carlo z Capri), romantická pohádka pro děti volné zpracovaná podle Charlese Perraulta.
  • The Cool World (1959, česky jako Prezydent Krokadýlů), román, nejzdařilejší Millerovo dílo, burcující sociální výpověď a mistrná psychologická studie popisující život a válku černošských gangů v Harlemu. Parta Krokadýlů vede v románu válku na život a na smrt s jiným gangem stejně ubohých mladých černochů jako jsou oni sami.
  • Pablo Paints a Picture (1959, Pablo si maluje), knížka pro děti.
  • The Goings-on at Little Wishful (1960, Podivné události v obci Malá přání), knížka pro děti.
  • 90 miles from home: The face of Cuba today (1961, Devadesát mil od domova: Tvář dnešní Kuby), soubor reportáží a interviewů s příznivci i odpůrci Castrova převratu na Kubě.
  • Flush Times (1962, Čas se naplnil), román odehrávající na Kubě v období Batistovy diktatury, jehož hrdinou je rozvrácený světoběžník hledající nový smysl života.
  • Looking For The General (1964, Hledání generála), román na pomezí vědeckofantastického žánru ironizující psychózu o mimozemšťanech.
  • The Siege of Harlem (1964, Obléhání Harlemu), autorův poslední román líčící převrat v Harlemu, kdy harlemští černoši vyhlásili nezávislost.

Filmové adpatace

Česká vydání

  • Prezydent Krokadýlů, SNKLU, Praha 1963, přeložil Jan Zábrana, znovu Odeon roku 1990 a Argo roku 2010. Český název knihy vznikl po dohodě překladatele s autorem, neboť doslovný překlad titulu (např. Chladný svět) nemůže vystihnout všechny významy anglického slova "cool" včetně slangových odstínů (znamená mimo jiné povzneseně klidný, přezíravě chladný a citově nezaujatý postoj, chování zabijáka s ledovou tváří).

Externí odkazy