Wacho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příbuzenstvo
manželka Radegunda
manželka Austrigusa
manželka Silinga
syn Walthari

Wacho (též Wakko či Waches, původně zřejmě Waldchis) byl král Langobardů (asi 510-540), z dynastie Lethingů, v době, kdy tento kmen ovládal území Vltavy, Labe, Moravy a Dyje. Za jeho vlády dosáhla moc Langobardů ve střední Evropě vrcholu.

K moci se dostal po zavraždění svého strýce Tatona a vyhnání jeho nástupce Risiulfa, možná Tatonova syna, či Herula, který získal smlouvou nástupnictví. Svou moc udržoval pomocí výhodné zahraniční politiky, velice důležité bylo pro něj spojenectví s byzantským císařem Justiniánem I. Výraznou úlohu pro něj hrála sňatková politika. Své dcery provdal za franské krále z rodu Merovejců: starší Wisigardu za Theudeberta I., mladší Walderadu nejdříve za jeho syna Theudebalda, poté za Chlothara I., a nakonec za bavorského knížete Garibalda. Sám se oženil nejdříve s Radegundou, dcerou duryňského krále Bisina, po její smrti si zvolil Austrigusu, dceru gepidského vládce Elemunda, poslední byla Silinga, dcera herulského krále Rodulfa.

Po své smrti (539 či 540) zanechal jediného, nedospělého syna Walthariho, zvaného též Valdarus. Jeho poručníkem byl stanoven kníže Audoin z rodu Gausů, který se po jeho smrti, zřejmě 545 či 546, stal králem. Waltharim po meči vymřela stará, legendární dynastie langobardských králů, později se však jejich trůn vrátil do rukou potomků Theodelindy, dcery Wachonovy dcery Walderady.

Za místo Wachonova pohřbu bývala považována i mohyla Žuráň na jižní Moravě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.gjp.cz/kovar/510.htm
  2. http://www.gjp.cz/kovar/528.htm
  3. http://www.gjp.cz/kovar/540

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bedřich Svoboda: Čechy v době stěhování národů
  • Malcom Todd: Germáni
  • Eduard Drobejár: Věk barbarů, 2005
  • Prokopios z Kaisareie, Válka s Góty, Praha 1985