WIMP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

WIMP je v informatice zkratka označující první grafické uživatelské rozhraní založené na práci s okny, které vytvořil v roce 1980 Merzouga Wilberts.[1] WIMP je zkratka z anglického „window, icon, menu, pointer“[2][3][4] (okno, ikona, menu, ukazatel). Koncept grafického uživatelského rozhraní WIMP byl vyvinut pro počítač Xerox Alto z roku 1973 v laboratořích PARC (Palo Alto Research Center, Inc.) společnosti Xerox (dříve byla známa jako Xerox PARC) a získal si oblibu díky počítači Macintosh z roku 1984 od firmy Apple, kde byla rozšířena správa oken a přidán koncept lišty s menu (menu-bar).[5] Koncept ovládání vymyslel na Stanfordově univerzitě výzkumník Douglas Engelbart, avšak v laboratořích Xeroxu byl jeho týmem do použitelné podoby uveden bez něj.[6]

Filozofie systému WIMP

WIMP systém obsahuje:

  • Okna, která reprezentují spuštěné programy, z nichž každý je izolován od ostatních programů, které mohou mít vlastní okna
  • Ikony, které reprezentují zkratky sloužící k provedení určité činnosti (například spuštění programu)
  • Menu, což jsou textové nebo z ikon složené nabídky, ze kterých je možné jednu vybrat a provést tak určitou akci (podobně jako u ikony)
  • Ukazatel, což je pohybující se grafický symbol reprezentující pohyb fyzického zařízení, pomocí něhož uživatel vybírá ikony, položky v menu nebo data

WIMP a GUI

Označení WIMP je často používáno jako synonymum pro GUI (grafické uživatelské rozhraní), což není příliš přesné. WIMP používá grafiku pro zobrazení svých základních prvků (ikona, ukazatel myši), takže je jedním z grafických uživatelských rozhraní. Avšak opačný směr výkladu (tj. že každé GUI je automaticky typu WIMP) však není možný, protože ne všechna grafická rozhraní používají stejné prvky jako WIMP. Například grafická rozhraní pro mobilní telefony (v roce 2016) běžně neobsahují ani okna ani ukazatel myši, i když pro spouštění aplikací využívají ikony a mohou využívat i menu.

Jiné interpretace

Existují i jiná vysvětlení zkratky, která zaměňují anglická slova „mouse“ a „mice“ nebo „pull-down menu“ a „pointing“.[7][8][9]

Lze například nalézt následující interpretace:

  • W: Window(s)okno, okna
  • I: Icon(s)ikona, ikony
  • M: Menu(s)kontextová nabídka; Mouse, Micemyš, myši (ne příliš časté, mějte na paměti, že myš spadá pod polohovací zařízení)
  • P: Pointing device(s)polohovací zařízení; PointingUkazování; Pointer(s)ukazatel(e) (v angličtině je výrazem pointer označována ikona kurzoru myši); Pull-down menu(s)Roletové menu (roletové menu je součástí kontextové nabídky)

Jinou možností je označení písmena P ve zkratce WIMP slovem Program, který ze zkratky dělá podstatné jméno pro označení uživatelského prostředí.

Související články

Reference

  1. BOOTH, Charlotte. Alan Kay and the Graphical User Interface [online]. [cit. 2016-04-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-04-09. 
  2. MARKOFF, John. The Cellphone, Navigating Our Lives. The New York Times. New York: February 16, 2009. Dostupné online [cit. December 14, 2011]. 
  3. HINCKLEY, Ken. Haptic Issues for Virtual Manipulation [online]. Microsoft, December 1996 [cit. 2011-12-14]. Dostupné online. 
  4. HINCKLEY, Ken. Input Technologies and Techniques [online]. Microsoft [cit. 2011-12-14]. Dostupné online. 
  5. Andries van Dam: Post-WIMP )User Interfaces. In: Communications of the ACM, 40(2) (February 1997), pp. 63-67. Citeseer
  6. TRONNER, Pavel. Kdo dal počítačům okna, kurzor a myš: Douglas Carl Engelbart. Živě.cz [online]. 2017-05-17 [cit. 2017-05-17]. Dostupné online. 
  7. FLYNN, Laurie. The Executive Computer; When, Oh When, Will Computers Behave Like People?. The New York Times. New York: January 1, 1995. Dostupné online [cit. December 14, 2011]. 
  8. Green, Mark (July 1991). "SIGGRAPH '90 Workshop Report: Software Architectures and Metaphors for Non-WIMP User Interfaces" in SIGGRAPH. SIGGRAPH '90, Dallas: ACM SIGGRAPH. Šablona:Citeseerx. Retrieved on 2011-12-14. "The acronym, WIMP, stands for Windows, Icons, Mice and Pointing, and it is used to refer to the desk top, direct manipulation style of user interface." 
  9. PATTON, Phil. Facing the Future. The New York Times. New York: April 14, 1996. Dostupné online [cit. December 14, 2011]. 

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku WIMP (computing) na anglické Wikipedii.