Wängle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wängle
Berg.JPG
Wängle – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
Časové pásmo: SEČ/SELČ
stát: Rakousko Rakousko
spolková země: Tirol Tyrolsko
okres: Reutte
Wängle
Red pog.png
Wängle
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 9,34 km²
počet obyvatel: 853 (1. 1. 2011)
hustota zalidnění: 91,33 obyv. / km²
správa
PSČ: 6610

Wängle je obec v Rakousku ve spolkové zemi Tyrolsko v okrese Reutte.

Žije zde 853 obyvatel (1. 1. 2011).

Poznejte tyrolskou obec Wӓngle[editovat | editovat zdroj]

Tyrolsko, nebo také Tyroly, jsou spolkovou zemí na západě Rakouska. Jedná se o velmi oblíbené místo k letní i zimní dovolené. Centrem Tyrolska je metropole Innsburck. Jestliže chcete poznat klidné, typicky tyrolské místo, vydejte se do Wӓngle, obce s 800 obyvateli. Ve Wӓngle na vás čeká typicky tyrolská atmosféra.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Tyrolska je spjata jak s Rakouskem, tak Itálií. Obec Wӓngle leží na úpatí lyžařské a turistické oblasti Reuttener Hahnenkamn. První zmínky o této obci pocházejí z roku 1289 a tak patří k nejstarším obcím v tomto regionu. Ve znaku obce najdeme jejího patrona sv. Martina, který ve zbroji a s bílou srstí sedí na bílém koni.

Zimní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Ve Wӓngle si na své přijdou lyžaři, běžkaři i sáňkaři. Vyzkoušet můžete síť běžkařských tratí různých obtížností. Pro děti i dospělé je k dispozici také sáňkařská dráha zdarma, na které si užijete spoustu zábavy. V okolí je řada lyžařských středisek a sjezdovek (celkem zde najdete 15 kilometrů sjezdovek a 7 vleků). Velmi oblíbené je například lyžařské středisko Reuttner Seilbahnen – Hahnekamm, kde najdete moderní sjezdové tratě a veškerou vybavenost (půjčovna lyží, lyžařská škola, atp.). K dispozici je také curlingové kluziště.

Letní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Obec Wӓngle nabízí sportovní aktivity také v letních měsících. Samozřejmostí jsou tenisové kurty a fotbalové hřiště. V okolí najdete spoustu turistických tras, některé dokonce začínají v centru obce. Velmi oblíbená je např. Nordic Walking Fitness Park, která vede přes nádherné louky s horskými boudami a nabízí nádherný výhled do okolí. Zahrát si můžete také minigolf, stolní tenis nebo squash.

Zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Milovníky kultury jistě nadchne návštěva čtyř kaplí a farního kostela sv. Martina. Všechny tyto stavby vynikají jedinečnou architekturou a výzdobou. Jistě vás zaujmou stropní fresky Franze Antona Zeillera nebo oltářní křídla. Za návštěvu rozhodně stojí také místní jezera, jako např. Planseee, druhé největší jezero Tyrolska.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]