Vymývání mozku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Vymývání mozku nebo též brainwashing je teorie o existenci technik směřující k ovlivňování jednoho nebo více lidí tak, aby změnil svoje názory nebo chování, a to ve prospěch toho, kdo brainwashing provádí. Nejčastější důvody této snahy jsou politické, náboženské nebo finanční. Obvinění z brainwashingu bylo hojně používáno mezi stoupenci antikultovních hnutí počátkem 80. let 20. století především vůči novým náboženským hnutím. S postupem poznání jak o nových náboženských hnutích, tak i o antikultovních hnutích je tento trend na ústupu.

V roce 1987 odborníci spolu s American Psychological Association odmítli hypotézy těch, kteří obvinili Církev sjednocení z vymývání mozků a nátlakového přesvědčování s tím, že jejich „závěry nemohou být považovány za vědecké v žádném myslitelném významu“.[1]

Od roku 1990 soudy Spojených států amerických důsledně odmítají svědectví o kontrole mysli či vymývání mozků (brainwashingu) s odůvodněním, že tyto teorie nejsou součástí přijímané vědy podle tzv. Frye standardu z roku 1923.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. APA Brief in the Molko Case, ze stránky CESNUR, [APA jako organizace se později stáhla z tohoto dopisu soudu], 1987: [t]he hypotheses ... were little more than uninformed speculation, based on skewed data and that [t]he coercive persuasion theory ... is not a meaningful scientific concept.
  2. Anthony, D. and Robbins, T. (1992), Law, social science and the “brainwashing” exception to the first amendment. Behav. Sci. Law, 10: 5–29.

Související články[editovat | editovat zdroj]